abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders eşeysiz üreme ak sülümen 4. mahmut atatürkün vatan severligi köfter makineleri onarımı eğitim ile ilgili tezler öğrenen ilişki modeli inşaat sektörü fabrika plastik çanakkale muharebeleri vidalı kriko nöron ata sözleri deyimler eski insanlar mavi sürgün özet 19. yüzyılda yapılan yenilikler ve demokratikleşme türkiyede uygulanan para ve maliye politikaları tatlı su spekturum ms hastalığı basınç ölçme yöntemleri atatürkün dili ve milli kültürü vatan borcu müdana bedelli askerlik uzay geometrisi canlıların hayatı kıl payı ağı kare kök paraf indiksiyon dik prizmalar 0267 ajurlu company proposal eti staj cermen kavimleri 1071 1453 tarih şeridi atom ve izotop modelleri resimde şekil ilân attar aciortay tek bir yunus emre nin edebi kişiliği ahmet öz saygı 9. sınıf coğrafya dersi insan ve çevre konusu lord jim isteme 77 örmek matematik sembolleri takım tezgahlarını tanıtılması hazırcılık kitap özet kamera yasak kan bağışının önemi büyüme ve gelişmeyi etkileyen faktörler drama örnekleri 112 acil ambulans atatürkün çoçuklugu tonluk kalbi temizleyen organ baskı mürekkepleri ısı kaybı hesabı flam etme eyleme tapulamak zanaatkar ayın hareketleri merkezce huzur evleri istanbulun yönetimi kalitatif analiz ses kayıt cihazları hakkında bilgi atatürk dönemine ait kıyafetler baht işi sporun faydaları sağ bek seda şaire ala hiçbir tombik konsomatris yer sıçanı canlıların yaşam alanları nelerdir disk hastalığı yunan mimarisi savaşkan akdeniz mutfagı manyeto artı sayı sorumlu vatandaş düklük


THOMAS EDİSON


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 115129 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Thomas Edison (1847 - 1931)

İnsanlık tarihinin en büyük mucitlerinden biri olan Thomas Edison, 1847’de Amerika’nın Ohio eyaletinde dünyaya geldi.
Yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Michigandaki Port Hurona yerleşen Edison, ilköğrenimine burada başladıysada yaklaşık üç ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bundan sonraki üç yıl boyunca özel bir öğretmen tarafından eğitildi. Son derece meraklı ve yaratıcı kişiliğe sahip bir çocuk olan Edison, 10 yaşına geldiğinde kendisini fizik ve kimya kitaplarına verdi. Bu arada evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurdu. Özellikle kimya deneylerine ve Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik araştırmalara ilgi duydu; bir süre sonra kendi başına bir telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini öğrendi. O günlerde geçirdiği ağır bir hastalık sonucu kulakları ağır işitmeye başladı.
Edison fakir bir ailenin çacuğuydu ve oniki yaşına geldiğinde ailesine yardım etmek için Port Huron ile Detroit arasında çalışan trende gazete satmaya başlayan Edison, evlerindeki Laboratuvarını trenin yük vagonuna taşıyarak, çalışmalarını burada sürdürdü.Bu dönemde Edison, Michael Faradayın Experimental Research in Electricity adlı yapıtını okudu ve derinden etkilendi. Bunun üzerine bir yandan Faradayın deneylerini tekrarladı bir yandanda kendi deneylerine ağırlık vererek daha düzenli çalışmaya ve notlar tutmaya başladı.
1868de kendine atölye kurdu. Aynı yıl geliştirdiği elektrikli bir oy kayıt makinasının patentini aldı. Aygıt oldukça ilgi topladı ama kimse tarafından satın alınmadı. tüm parasını yitiren Edison Borç içinde Bostondan ayrılarak New Yorka yerleşti. Edisonun şansı altın borsasının düzenlenmesinde kullanılan telgrafın bozulması üzerine döndü. Borsa yetkililerinin istemi üzerine aygıtı ustaca tamir eden Edison, Western Union Telegraph companyden geliştirilmekte olan telgraflı kayıt aygıtları üzerinde yetkinleştirme çalışması yapma önerisi aldı. Bunun üzerine bir arkadaşı ile birlikte Edison Universal Stock Printer mühendislik şirketini kurdu. Ve sattığı patentlerle kısa sürede önemlice bir servet edindi. Bu parayla New Jerseydeki Newarkta bir imalathane kurarak telgraf ve telem aygıtları üretmeye başladı.
Bir süre sonra imalathanesini kapatarak New Jerseydeki Menlo Parkta bir araştırma laboratuvarı kurdu ve tüm zamanını yeni buluşlar yapmaya yönelik çalışmalara ayırdı. 1876da Graham Bellin geliştirdiği konuşan telgraf üzerinde çalışmaya başladı. Aygıta karbondan bir iletici ekleyerek telefonu yetkinleştirdi. Ses dalgalarının dinamiği üzerine yaptığı bu çalışmalardan yararlanarak 1877de sesi kaydedip yineleyebilen gramafonu geliştirdi. Geniş yankı uyandıran bu buluşu ününün uluslar arası düzeyde yayılmasına neden oldu.


1878de William Wallacein yaptığı 500 mum güçündeki ark lambasından etkilenen Edison, bundan daha güvenli olan ve daha ucuz bir yöntemle çalışan yeni bir...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.