abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders noktalı izin vermek yardımsever fizik kütlenin korunumu dogmacı grev saat farkı at yarışları milliyetsiz afganistan zaferi doğal sistemler endirekt ekosistemdeki ayrıştırıcılar ilkögretim haftası şiirleri nasip olmak başkalaşım geciren hayvan prehistorya geometrinin önemi assai dah insan ilişkileri dersi yazılı soruları 1994 trafik kazasi karbon bezi ve iç salgı bezi güncellik fatih harbiye roman özeti toplantı hak ve özgürlüğü turistik sosyoloji ders notları proje raporu istihraç esnetme istiklal marşının günlük planı lifli ulaşım aracları rassal sayı bütünlenme bayrağımız 1. dünya savasi sinekli bakkal trafikle ilgili resimler eşit ağırlık sözel yazım dilin işlevleri nelerdir küfran arılar matematik fırtınalı menkul kıymetler geçitteki ülke düzelmek tabutluk elektriksiz 19 mayıs gençlik adına women managers satış pazarlama yerilme dağınık canlılarda sindirim sistemi tektonik atatürk ve tarih kurumu horlama üzümlü kek cesur yeni dünya aldous huxley hazır olma et teknolojisi hazırlama 19 mayıs yazıları hacı emin öktem istiklal marşının aruz vezni şehit etmek uluslararası pazarlama fiyatlandırma sebil iktifa artvin tarihi clause antik kent fitneci tekaüt 20. yüzyılda insan hakları düşüncesi ahilik bozdurma karşı olmak iteleme popülarite insaat staj defteri hazır kompozisyon bilimsel makaleler anotomi elisha otis mutluluk roman özeti toz metalürjisi üstünlükleri papara kimyasal olaylar ve insanlar üzerindeki etkileri gelinlik çağı muflon pascal kanunlar balar akdeniz bolgesi endemik bitkiler resimler sıvıların basıncı iletmesi


URARTULAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 115280 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Başkenti Tuşpa (Van) idi. Urartu Devleti en güçlü döneminde (M.Ö. 8-7.yy), günümüzdeki Doğu Anadolu, Kuzeybatı İran, Irakın küçük bir bölümü ile kuzeyde Aras Vadisine egemendi. Sınırları kuzeyde Erzurum-Kars Yaylası, güneyde Toroslar, doğuda Urmiye Gölü havzası, batıda Fırat Nehri (şimdiki Karakaya baraj alanı) olarak çizilebilir. Bu geniş ve çoğu zaman dağlar ve vadilerle birbirinden ayrılmış engebeli bölgede özellikle tarım alanları ve buralara ulaşan bölgelerde büyük inşa projeleri yürütmüş ve önemli kentler kurmuşlardı. Urartu orduları bu sınırların ötelerine daha çok yağma seferleri yapmak için ilerlemişlerdi.
Urartu ülkesinin kuzeyinde Diauehi (Erzurum bölgesi), Qulha ve Tariu yerel krallıkları (Ardahan yaylasında) ile bozkırlı Isqugulu (Güney Kafkasyada) toplumları, batısında Hatti (Melitea, Qumaha), güneyinde Assur (Kuzey Mezopotamyada) doğusunda Mana ve Parşua (İranda) ülkeleri bulunmaktaydı.

Genel Özellikleri
Kent ve kale inşa etmede yetenekli, çok iyi taş ustası idiler.
Demir silahlar ve savaş aletleri üreten savaşçı bir toplumdu.
Doğu Anadoluda sulama amaçlı ilk göletleri kurdular, kanallar ve karayolu sistemleri geliştirdiler.
Bölgedeki zengin gümüş, bakır ve demir yataklarını işlettiler, bu dönemde madencilik çok gelişti.
Bazıları dinsel motiflerle süslü, kendilerine özgü kemerler, miğferler, at koşum takımları, situlalar ve kazanlar ürettiler.
Fildişi oymacılığı ve mühürcülük gelişmişti.

Köken ve Dil
Urartular, eklemeli dil yapıları ortak özellikler gösteren Hurriler ile aynı kökenden gelmekteydiler. Urartuca günümüzde ise Doğu Kafkas dil ailesinden Çeçence ve İnguşça ile benzerlikler göstermektedir.
Urartu Krallığının tarih sahnesinden kalkmasından oldukça sonra aynı coğrafyada konuşulan Hint-Avrupa dil grubuna ait Ermenice ve onu izleyen Kürtçe ile Urartuca farklı dil ailelerine mensupturlar ve aralarında akrabalık söz konusu değildir.

Kronoloji
Urartu adına ilk kez M.Ö. XIII. yyda Assur yazıtlarında Uruatri biçiminde rastlanır. Bu belgelerden anlaşıldığına göre M.Ö. XIII yy ile IX. yy arasında Uruatri ve Nairi gibi toplumlar Doğu Anadoluda beylik ve aşiretler halinde yaşamaktaydılar.
Krallık M.Ö. IX. yy ortasında I. Sarduri ile ilan edilir. İlk Urartu yazıtı ve Van Kalesindeki ilk anıtsal mimari bu krala aittir. M.Ö. VII. yydaki en güçlü krallardan biri olan II. Rusadan sonra ise gittikçe zayıflamış ve M.Ö. VI. yy başlarında tarih sahnesinden çekilmiştir. Urartu krallarının sıradüzeni ve tarihlendirilmesi, daha iyi belgelendirilmiş Assur kralları listesi ile kurulabilen paralellikler yardımıyla sağlıklı hale getirilebilmektedir. Urartu kralları Assurlu çağdaşları Assur yazıtlarındaki
Urartu kral adları (M.Ö.)
Aramu
I. Sarduri
840-830
III. Şalmaneser
858-824
Seduri (832/1)
İşpuini 830-810 V. Şamsi-Adad 823-811 Uşpina (821/18)
Minua 810-785/780 III. Adad-nerari 810-783
I. Argi...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.