abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders bir gecelik realite arkadaş romanı üniversite hazırlık atlama sınav soruları polinomlar betimlemeye örnek işletmelerde şikayetler 14. yüzyıl divan edebiyatı şairleri emredici anlatım catch elektriğin bulunması charles ışık kaynakları kuru çayır modern taşıma sistemleri kalafat nylon fincan bira üretim imalat azamet genleşme ilgili sorular çizge kpss 10 sonucu kaşık otu trikotaj makinaları pierre-robin sendromu ekosistem kordinatlar tutuk evi rüzgârsız gamak silo insaat mühendisligi staj defteri helvacı beydeba kelile ve dimne duyar kat benzetme cümlesi ikincil grup 5.ci sınıf test kimyacılar uluslararası işletme divan şiiri erkek işi fenci hz hatice söyletmek yutak mülk yumurtlayan romeo and juliet iç organ tersiyer pilotluk kutsal grejuva com nedir hastalıklar okuma kuralları tabakalanma çıkmaz konsantre etmek (veya olmak) açıortay-kenarortay tabulaşma çalışma karnesi gacı kurultay nedir çiy sarıkçı türkiyede dolarizasyon 2006 öss sınav sonuçları atatürkün getirdiği yenilikler süt vermek falçata duyu organları kış uykusuna yatan hayvanlar kümelerde fark doğal unsur business ingilizce dağdağa ppb nedir kazınma insicam atalarımız ve yurdumuz dikişçilik öğrencinin hak ve sorumlulukları bilgi yönetim sistemleri oluşum enerji kazaları kamaştırmak başçı yat işletmeciliği 100 temel eser ozetleri seyyah fiilen hali 3.sınıf ödevleri yabancı banka satın alma sanatla ilgili özdeyişler


BULANIK MANTIK TEKNOLOJİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 115328 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Bulanık Mantık

Bulanık mantık yaklaşımı, makinelere insanların özel verilerini işleyebilme ve onların deneyimlerinden ve önsezilerinden yararlanarak çalışabilme yeteneği verir.Bu yeteneği kazandırırken sayısal ifadeler yerine sembolik ifadeler kullanır.İşte bu sembolik ifadelerin makinelere aktarılması matematiksel bir temele dayanır.
Aristo ve onun izinden giden düşünürler tarafından geliştirilmiş ve M.Ö.400’de Perminedes tarafından her önermenin doğru/yanlış olması gerektiği ortaya atılmıştır.Heraklitus bazı durumların aynı zamanda hem doğru olmasının hem de doğru olmamasının mümkün olabileceğini savunmuş; Plato, doğru ve yanlışın iç içe girdiği üçüncü durumu belirterek bulanık mantığı biçimlendirecek temel düşünceyi oluşturmuştur.Ancak ilk kez Lukasiewicz Aristo’nun mantığına bir alternatif getirmiş; üçüncü bir değer ortaya atmıştır:“olası”.1965 yılında Lotfi A. Zadeh yayınlanan bir makalesinde doğru ve yanlış arasındaki sonsuz farklı değerleri [0,1] aralığındaki sayılarla ifade etmiş, ilk kez bu makalesinde sembolik ifadelerin makinelere aktarılmasının matematiksel bir temele dayandığından bahsetmiştir.Zadeh bu çalışmasında insan düşüncesinin büyük çoğunluğunun bulanık olduğunu, kesin olmadığını belirtmiştir.Bu yüzden 0 ve 1 ile temsil edilen bulanık mantık bu düşünce işlemini yeterli bir şekilde ifade edememektedir.Zadeh daha sonra [0,1] aralığındaki sayılarla ifade ettiği teorisini “Bulanık Mantık” adlı çalışmasında tanımlamıştır.Zadeh’in çalışmalarının ardından uygulamalar artarak devam etmiş; gelişmiş bilgisayarların kullanımı ile uygulama alanları genişlemiştir.
Bulanık mantık, klasik mantığın aksine iki seviyeli değil, çok seviyeli işlemleri kullanmaktadır.Bulanık mantık yaklaşımı, makinelere insanların özel verilerini işleyebilme ve onların deneyimlerinden ve önsezilerinden yararlanarak çalışabilme yeteneği verir.Bu yeteneği kazandırırken sayısal ifadeler yerine sözel ifadeler kullanır.
Bulanık mantık denetleyicisinin temeli bu tür sözlü ifadeler ve bunlar arasındaki mantıksal ilişkiler üzerine kurulmuştur.Bulanık mantık denetleyici uygulanırken sistemin matematiksel modellenmesi şart değildir.Zadeh insanların denetim alanında, mevcut makinelerden daha iyi olduğunu ve kesin olmayan dilsel bilgilere bağlı olarak etkili kararlar alabildiklerini savunmuştur.Klasik denetim uygulamalarında karşılaşılan zorluklar nedeniyle, bulanık mantık denetimi alternatif yöntem olarak çok hızlı gelişmiş ve modern denetim alanında geniş uygulama alanı bulmuştur.
Bulanık mantığın ilk uygulaması, Mamdani tarafından 1974 yılında bir buhar makinesinin bulanık denetiminin gerçekleştirilmesi olmuştur.Bu tarihten sonra bulanık mantık yaklaşımı su arıtmadan metro denetimine, elektronik pazarından, otomotiv ürünlerine, ısı, sıvı, gaz akımı denetiminde, kimyasal ve fiziksel süreç denetimlerine kadar bir çok alanda kullanılmıştır.

Bulanık Mantık Prensibi
...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.