abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 3 fazlı pano deney tasarım 6. sınıf ders planı causative form duygular ve hayaller elma çayı kestirimci bakım nazım hikmet şiirleri alan bulma babalı esirci atomculuk ısının yayılmasını önlemek kömür kalem eski meslek gurupları karşılaştırmalı mitoloji eskiden giyilen elbiseler akıntı aile sevgisi ile ilgili resim asit ve bazların titrasyonu ağır kayıp ay tutulması resmi phrasal verbs televizyon faydaları selcuklu devleti denizcilik fare dişi içme suyu dalkavuk bilgisayar mühendisligi stajı elektrik hangi ehliyet başbakanlık şantiye stajı ölçme nedir yunan maskeleme ermeni tarihi ab mevzuatı otel fuar istikra okulun idari yapısı ve görevleri kuranda cennet besin maddelerinin insanlar için önemi 48 kompresörler head up display şerefsiz bernoulli denklemi deterjan tanımı neresi koşturmak ders planı esenlik sıralı oluş özlük bize göre 1487 tarihi olaylar atom mühendisligi bölünme serisi eski ve yeni meslekler arasındaki fark inceden erp tastikname örneği demir ağırlık isilik elektrik çizim damlı hizmet işletmeleri yönetimi vardiya sistemi seçimi devlet sektörü özel sektör demir gibi yeni pazar teknikleri toplam kalite yönetimi acun yutma metrik 2004 öss dolaylı vergiler şelf bir pazarda sadece iki adliye teşkilâtı cost benefit analysis atatürk ün cocuklugu gelin alıcı isabetli yarım tarife yüksekten konuşmak 2. kosova savaşı asia nevzat cıvıldama diş ticarette lojıstık titreşimli hikaye çeşitleri nelerdir asitler bazlar tuzlara örnek kare köklü ifadeler çek valf çağdaş dünya edebiyatı rumuzlu


REKLAM ARAŞTIRMASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 115636 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Reklam Araştırması


Çok büyük olanaklar- milyonlarca tiraj- küçük bir değirmenin milini çevirmek için kullanılırken, başkaları aynı gücü katlanmış etki elde etmek için kullanmaktadır. Claude Hopkins Reklamcılık Yaşantım ve Bilimsel Reklamcılık kitabında reklamların görevini bu şekilde özetler. Ve burada bahsedilen katlanmış etkiyi elde edebilmek için çok büyük rakamlar harcamaya gerek yoktur. Yaratıcı bir çalışma, iyi bir planlama ve gerekli araştırmalar yapılarak hazırlanmış reklam kampanyası bahsedilen katlanmış etkiyi elde edebilir.

Reklam kampanyasının nasıl olması gerektiğini ne kadar etkili olabileceğini, satın alma davranışlarını etkileyip etkilemediğini oldukça az bir maliyetle öğrenebiliriz. Bu da reklam araştırmasıyla mümkün olmaktadır.

Reklam ürün ve hizmet satışlarının arttırılması için kullanılan pahalı ve oldukça güçlü bir araçtır. Bu yüzden işletmeler için reklam önemli bir konudur. Reklam işlerini planlamak, yapılan reklamın amacına ulaşılabilirliliğini bilmek, muhtemel alıcıları ne ölçüde etkilediğini ölçmek isterler. Bunun içinde reklam araştırmasından yararlanırlar.

Reklamverenlerin yatırımlarını olabildiğince arttırmaları için reklamın doğru, etkili ve verimli bir şekilde çalıştığından emin olmaları gerekir.² Bunu da reklamla ilgili çeşitli araştırmalar yaparak, elde ettikleri verileri sağlıklı bir şekilde değerlendirerek mümkün olur.

Reklam araştırmalarını marka açısından çok iyi bir yönlendirme olmasına rağmen bazı reklam verenler araştırmalara güvenmemekte, yapılan araştırmaları uygun bulmamaktadırlar. Özellikle Türkiye’de reklam araştırmalarına duyulan güvensizlik daha fazladır. Ülkemizde kesin araştırma verileri yerine iç güdülere, hislere ve tecrübeye güvenlmektedir. Elbetteki tecrübe, deneyim, gereklidir fakat bunlar araştırma yapılaması gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Ayrıca ekonominin çalkantılı dönemlerinde reklam araştırması bütçesi ilk kesilen bütçe olur. Reklam araştırmasına yönelik bu tutumların fazla olması çoğu reklam kampanyasının ya başarısızlığa uğramasına neden olur ya da maliyetlerin kat kat artmasına.
Ayrıca reklam araştırmasıyla ilgili bir diğer önemli nokta ise yapılan bu araştırma sonuçlarını değerlendirebilecek kadar donanımlı, bilgili kişilerin sayısının azlığıdır. Araştırma sonuçları doğru değerlendirilip, yorumlanmadığı sürece pek bir etki elde etmeyecektir.

Daha iyi ve bilgilendirici karalar almayı sağlayan, karar mekanizmaları için bir çerçeve vazifesi görüp, alınan kararlar ile önceden yapılmış varsayımların sonuçlarını karşılaştırmak için bir baz oluşturmakta, ve bunun sonucunda gelecekte daha iyi kararların alınmasına ortam hazırlayan araştırmaya çok fazla bir bütçe ayırmaya gerek yoktur.¹ araştırmaya ayrılacak pay pazara, sektöre ve reklamverene göre değişecektir. Fakat genele göre değerlendirirsek en makul rakamın reklam bütçesinin % 10’unu ayırmak oldu...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.