abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kabuklaşma para büyüme ve ğelişme çığ iç çekmek rönesans ve reform tane boyutu genetik uygulama alanları atatürkün hayatında edebiyatın yeri atomla ilgili sorular ve cevapları düğümsüz pasinler savaşı hacı olmak gauss eğrisi deniz suyundan içme suyu ibrahim tatlıses insan muhendisliği 10. sınıf test yay sansürleme iş yap enerji aktar teyakkuz koklu sayilar atomun yapısı ve sorular yardımcı kitap 2237 şelale memurluk million testi mensubiyet jeodezi ve fotogrametri müh türk ailesi ve nitelikleri ağrıdağı şahsiyet basbakanın görevleri romalılar döneminde spor sahi sigorta firmaları tamsayı soruları kurcalanma fe+2 yatırım kararları temenni tezek mabude ı. meşrutiyet yuva baha sporda motivasyon şönt generatörler hayat yolunda ölümcül hastalıklar turizm otel staj 17.yy iç isyanlar geleneksel türk el sanatları kömür analizi bilgisayarla ilgili tiyatro doğu anadolu bölgesinde hayvancılık esnek organizasyonlar sagar öz yapı mis üzümü bütünleşik pazarlama iletişimi mübrem midi sası sası ayakkabıcılık mantarların biyolojik besinleri mikroskobik canlı 0422 kronik hepatit c öküzgözü erken çocukluk eğitimi taşıtların önemi dişi kurdun yildizlar gene de buzlanma kort mavi bayrak türbanlı asya kıtası küreselleşme milliyetçilik hareket-hız ercik bilim nedir hidrolik motor ders göstergeler esham katran taşı sıcak hava üreteçleri asitler bazlar uygulamalı 1.sınıf matematik soruları çorap ıvır zıvır top sakallı avogadro sayısı


ÇİMENTONUN RÖTRESİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 116338 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Çimentonun Rötresi

Çimento su ile karıştırıldıktan sonra, hidratasyonun başlaması ile çimento hamuru hacminde bir azalma meydana gelir. Harç içine konan suyun buharlaşması sonucu rötre oluşur. Rötreyi ortadan kaldırmak mümkün değildir.

Rötreye Etki Eden Faktörler

1) Çimento ile ilgili faktörler
a) İncelik : İnceliğin artması rötreyi artırır.
b) Çimentonun kimyasal bileşimi : CaO, MgO ve SO3 gibi genişletici maddelerin fazla miktarlarda bulunması halinde rötre azalır. Diğer taraftan, içerisinde az miktarda alçıtaşı, (CaSO4 2H2O) bulunan çimentolar fazla miktarda rötre yaparlar.

2) Ortam şartlarının etkisi
a) Rutubet : Havanın rutubetinin düşük olması buharlaşmayı kolaylaştırdığından rötreyi artırır.
b) Sıcaklık : Sıcaklığın yüksek olması halinde fazla miktarda buharlaşma olur. Bunun sonucunda da rötre artar.

3) Çimentonun dozajı arttıkça rötre artar.

4) Buharlaşmayı kolaylaştıran her sebep rötreyi artırır.

Rötre Çeşitleri

1) Hidrolik Rötre (Kuruma Rötresi) : Hidrolik rötre, üretimi izleyen gün başlar ve 5-6 ay süreyle yavaşlayarak devam edebilir. Hidrolik rötrenin nedenini açıklayan kılcal borular, jel teorileri gibi aşağıda özetlenen varsayımlar vardır.

Sertleşmiş çimento hamuru jel yapıdadır. Yani katı taneciklerin adsorpladığı su molekülleri, bu tanecikleri bir arada tutan, bağlayan elektrostatik kuvvetleri oluştururlar. Adsorbe su tabakası inceldikçe taneleri birbirine doğru çeken kuvvetler artmakta, su tabakası kalınlaştıkça azalmaktadır. Çimento hamurunun kuruması sonucu, önce kılcal boşluklardaki su buharlaşmakta, bu boşluklara jel suyu akımı başlamakta ve daha sonra bu su da kısmen buharlaşmaktadır. Sonuçta adsorbe su tabakası incelerek ve taneler yaklaşarak hacim azalmaktadır. İlginç olan, büzülmenin herhangi bir dış yük altında olmamasıdır. Bir dış yükleme halinde jel suyunun hareketi hızlanacak ve çimento hamurunun boyutları daha da küçülecektir. Büzülen çimento hamuru tekrar suya batırıldığı taktirde adsorbe su tabakası kalınlaşıp, taneler birbirinden uzaklaşır. Sonuçta hacim artar ve bu olaya da şişme adı verilir. Çimento hamurunun tamamen su içinde bulunması halinde görülen şişme olayı mutlak değer olarak rötreden azdır. Beton art arda kuruma ve ıslanmaya maruz bırakılırsa rötre ve şişme olayları peş peşe meydana gelir.

2) Termik Rötre : Termik rötre, çimentonun hidratasyon ısısı ile ilişkilidir. Prizi sona eren ve sertleşmeye başlayan betonda, hidratasyon ısısının tüm kütleyi ısıtmaya yetecek şekilde artmaması sonucu kütle soğumakta ve termik rötre adı verilen olay meydana gelmektedir. Bir iki gün içinde ortaya çıkan bu olay, özellikle baraj gibi kütle betonlarında önemli sorunlar yaratabilir. İç kısımdaki beton yavaş, dış kısımdaki beton hızlı soğur. Sonuçta dış kısımdaki betonun büzülmesi önlenmiş olur. Bunun sonucunda betonda çekme gerilmeleri oluşur ve çekme mukavemeti zaten çok az olan beton çatl...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.