abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hancılık özel hastaneler 23 nisan şiiri 1984 kitap ozeti muganni dizilme mensur nedir kısa piyesler tetanoz belirtileri kaşıma sps turta şafi mezhebi muvasalat latincede sindirim artan oranlı vergi tarifesi kitap özet damak ateş tuğlası civalı barometre kayseri şivesi veri sıkıştırma gaz altı tazı .sınıf ödevleri otoburlar örnek swot analizi işletmelerde eğitim iso 18001 orta dikme iktisadi doktrinler metaryel erkek sabahlık dik açı kayıt iş kadını çalıkuşu romanının özeti öykü uyarlaması filmler bilgisayarın çalışma sistemi duyusal kalp olmak basketbol sahasının uzunluğu türkiyenin nehirleri televizyonun tarihi emik müşter anket formu sayıştay telemetre islami munazara emdirmek takatuka inkısam lise 1 fizik müfredatı çok partili çiftetelli sıcak savaş bacı aktinyum yakup kadri karaosmanoglu ağız kokusu yüksek lisans için özgeçmiş dermansız hassas ölçme matematik agaçların onemi jeotermal enerji baca uzay yardımlaşmanın önemi ingilizce gramer moğol istilası ve sonrası nemcil dar kaçmak yaşanmışlık güzel sanatlar sıkışmak magazin manken toprak çeşitleri ve kullanım alanları yapay destan ve doğal destan bilgisayar öğretmenliği nedir ay tutulması 0324 pırıltılı ayıt deme! atatürkün planlı çalışması ayanlar paraka besinlerin korunması 1982 anayasası izmir iktisat kongresi kalkan bezi şeker ağacı Libyalı mübadele göçleri işkence fotoğrafları sürdürülebilir kalkınma ve çevre yanma nedir kâh


ÇİMENTONUN RÖTRESİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 116338 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Çimentonun Rötresi

Çimento su ile karıştırıldıktan sonra, hidratasyonun başlaması ile çimento hamuru hacminde bir azalma meydana gelir. Harç içine konan suyun buharlaşması sonucu rötre oluşur. Rötreyi ortadan kaldırmak mümkün değildir.

Rötreye Etki Eden Faktörler

1) Çimento ile ilgili faktörler
a) İncelik : İnceliğin artması rötreyi artırır.
b) Çimentonun kimyasal bileşimi : CaO, MgO ve SO3 gibi genişletici maddelerin fazla miktarlarda bulunması halinde rötre azalır. Diğer taraftan, içerisinde az miktarda alçıtaşı, (CaSO4 2H2O) bulunan çimentolar fazla miktarda rötre yaparlar.

2) Ortam şartlarının etkisi
a) Rutubet : Havanın rutubetinin düşük olması buharlaşmayı kolaylaştırdığından rötreyi artırır.
b) Sıcaklık : Sıcaklığın yüksek olması halinde fazla miktarda buharlaşma olur. Bunun sonucunda da rötre artar.

3) Çimentonun dozajı arttıkça rötre artar.

4) Buharlaşmayı kolaylaştıran her sebep rötreyi artırır.

Rötre Çeşitleri

1) Hidrolik Rötre (Kuruma Rötresi) : Hidrolik rötre, üretimi izleyen gün başlar ve 5-6 ay süreyle yavaşlayarak devam edebilir. Hidrolik rötrenin nedenini açıklayan kılcal borular, jel teorileri gibi aşağıda özetlenen varsayımlar vardır.

Sertleşmiş çimento hamuru jel yapıdadır. Yani katı taneciklerin adsorpladığı su molekülleri, bu tanecikleri bir arada tutan, bağlayan elektrostatik kuvvetleri oluştururlar. Adsorbe su tabakası inceldikçe taneleri birbirine doğru çeken kuvvetler artmakta, su tabakası kalınlaştıkça azalmaktadır. Çimento hamurunun kuruması sonucu, önce kılcal boşluklardaki su buharlaşmakta, bu boşluklara jel suyu akımı başlamakta ve daha sonra bu su da kısmen buharlaşmaktadır. Sonuçta adsorbe su tabakası incelerek ve taneler yaklaşarak hacim azalmaktadır. İlginç olan, büzülmenin herhangi bir dış yük altında olmamasıdır. Bir dış yükleme halinde jel suyunun hareketi hızlanacak ve çimento hamurunun boyutları daha da küçülecektir. Büzülen çimento hamuru tekrar suya batırıldığı taktirde adsorbe su tabakası kalınlaşıp, taneler birbirinden uzaklaşır. Sonuçta hacim artar ve bu olaya da şişme adı verilir. Çimento hamurunun tamamen su içinde bulunması halinde görülen şişme olayı mutlak değer olarak rötreden azdır. Beton art arda kuruma ve ıslanmaya maruz bırakılırsa rötre ve şişme olayları peş peşe meydana gelir.

2) Termik Rötre : Termik rötre, çimentonun hidratasyon ısısı ile ilişkilidir. Prizi sona eren ve sertleşmeye başlayan betonda, hidratasyon ısısının tüm kütleyi ısıtmaya yetecek şekilde artmaması sonucu kütle soğumakta ve termik rötre adı verilen olay meydana gelmektedir. Bir iki gün içinde ortaya çıkan bu olay, özellikle baraj gibi kütle betonlarında önemli sorunlar yaratabilir. İç kısımdaki beton yavaş, dış kısımdaki beton hızlı soğur. Sonuçta dış kısımdaki betonun büzülmesi önlenmiş olur. Bunun sonucunda betonda çekme gerilmeleri oluşur ve çekme mukavemeti zaten çok az olan beton çatl...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.