abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders dagıtım kanalında aracılar dazlak yüz yıl savaşları sahnı seman medreses çiğ börek mantıkut tayr uylaşım fütursuzca almanca hikaye dikiş david ricardo bilgisayar bölümü olan meslek liseleri gelen geçen araştırıcı ambalajlı su ikametgah kalıplaşma muhasebe hesapları film türleri iç ve dış siyasi olaylar zararlı cemiyetler dergi reklamcılığı türk dilinin tarihi gelişimi toplu taşıma araçları bürümcük hareket kanunları summer practice objektivizm öyle ya ses titreşimleri sabunluk paralel yüz kapı zili ve radyo hissetmek yapılarda su sistemleri ileri kumanda buluşlar sınma hava üssü tekstil eğitim 29 ekim i anlatan yazı başkalaşim saat cebi küçük köprü doğrudan yabancı sermaye bilinmeyen şaheser peyderpey hücrede madde alış verişi dünyadaki denizler kıymetli evrak hukuku tarımsal staj müteahhit 1453 1699 yılı arasındaki tarihi olaylar şoven sistemleşme reklâm ahmet talat onay konut kredisi spor sağlığı adların halleri 2. sınıf ders notları şımartılma ev bozmak ingilizce hayat 8. sınıf muadil is sürecleri yavuz bahadiroglu eğe atom modülleri ısıölçer etik ve medya dönüşüm formülleri tek başkası alt çene kant ın ahlak anlayışı kaplin ekok soruları terorist batan yüzen maddeler önburo elemetler daily life akdeniz denizi warehousing demultiplexer fatalite memurin kabartma hibe etmek rest alt kümeler para dökmek batı türkçesi ve kuzey doğu türkçesi abidin dino resimleri sanatçı ve zanaatçı dizel yakıt pompa kederli kan dökmek


ALTIN MADENCİLİGİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 116607 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ALTIN MADENCİLİĞİ

A. ALTIN ÇIKARMA YÖNTEMLERİ
Altının cevher içerisinden alınmasında uygulanan yöntemler isteğe bağlı değildir. Altın tanelerinin boyutuna ve cevherin özelliklerine bağlı olarak başlıca 3 yöntem uygulanmaktadır.
YÖNTEM UYGULANAN CEVHER TİPİ
Siyanürleme Altın tanesi 10 mikrondan (0.010 mm) küçük ise
Gravitasyon Altın tanesi iri ve serbest ise
Flotasyon Cevher bakır ve pritli ise
Referans: J. Maisden ve I. House, The Chemistry of Gold Extraction, 1993
Siyanürleme yöntemi iki şekilde uygulanmaktadır:
1) Yığın Liçi: Tabanına jeomembran serilerek geçirimsizliği sağlanmış bir alan üzerine kaba kırılmış cevher yığılır. Bu yığın üzerine döşenen borular vasıtasıyla siyanürlü çözelti püskürtülür. Bu yöntem ABD, İspanya ve İtalya’da halen uygulanmaktadır.
2) Karıştırmalı Liç: Kırılan ve öğütülen cevher çelik tanklar içerisinde siyanürlü çözeltiyle karıştırılarak siyanürleme prosesi gerçekleştirilir.


Ovacık Altın Madeni’nde, karıştırmalı liç yöntemi kullanılmaktadır.

A.1. SİYANÜR BOZUNDURMA YÖNTEMLERİ

Altın madenlerinde açığa çıkan atıklardaki siyanür, günümüzde başlıca iki ana yöntem kullanılarak bozundurulmaktadır.
A.1.1. DOĞAL BOZUNDURMA
Buharlaşmanın yağıştan yüksek olduğu iklimlerde uygulanır. Malzeme, atık havuzlarına yayılarak güneş ışıklarının ultraviyole etkisiyle bozunmaya terk edilir. Atık havuzu, tabanı ve yanlarından çevreye sızmayı önleyecek şekilde kil ve jeomembran ile takviye edilir. Pratikte, bu iki malzemenin üst üste serilmesi halinde sıfır sızdırmazlık sağlandığı kabul edilmektedir.
Kanada’da Atıksu Teknoloji Merkezi tarafından, çeşitli altın madenlerinde atık havuzlarındaki siyanürün doğal bozunmasını incelemek üzere bir dizi araştırma yürütülmüştür. (Smith ve Mudder, 1991). Ontario’daki Dome madeninde atıklar, biri sığ, diğeri derin havuzlarda depolanmaktadır. Sığ havuzun yüzey alanı 42000 m2 ve derinliği 1-1.75 m, derin havuzun yüzeyi 4200 m2 ve derinliği 6-9 m dir. Atık havuzuna girişte atıklardaki siyanür miktarı, toplam siyanür olarak 100 mg/l ve WAD (zayıf asitte çözünen) siyanür olarak 98.6 mg/l dir. Atık havuzundan alınan atık su örneklerinde 15. hafta sonunda siyanürün 0.008 mg/l ye düştüğü ölçülmüştür. Atıklardaki toplam siyanür, tiyosiyanat ve siyanat miktarının sığ ve derin havuzlarda nasıl değiştiği şekilde gösterilmiştir. Atık havuzundaki atık suyun toplam siyanür konsantrasyonu 0.005 mg/l seviyesine kadar düşmektedir. Kanadada siyanür konsantrasyonu 2 mg/lye kadar olan atık sular çevreye deşarj edilebilmektedir.

A.1.1.1. MTA Altın Pilot Tesisi Çalışmalarında Doğal Bozundurmada Siyanür Derişiminin pH ve Zamana Göre Değişimi
Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’ndeki altın pilot tesisinde, proses atıklarında siyanürün doğal bozunma ve kimyasal bozundurma ve yeniden kazanımı süreçlerini incelemek üzere değişik araştırmalar yapılmıştır. Pilot tesiste 480 mg/l siya...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.