abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders orta vadeli krediler aşıt aciz bakınmak reşadiye camii cahit arf çiğdem mukaddema türkiye yunanistan rekabeti işçi sağlığı ve iş güvenliği depo mantık konu anlatımı şırak atatürkün söylediği sözler protein tablosu açık önerme lise 1 ambalaj nedir insan sevgisi atasözleri zayi etmek asabiye abstract register biyoloji dönem ödevleri 15 katlı statik proje Çekçe osmanlı istanbulun fethi resimleri harem ağası rahne solgunluk kontrol diyagramları kromotografi enlem ve boylamın etkileri magralar pedoloji hz muhammedin hayati etalon bilimle ilgili özdeyişler yavaşa 1960-1980 türkiye sühulet ünsüz çeşitleri eğitsel oyunlar ay takvimi simetrili sps dikişçi ateşperest yatak odası çocuk oyun alanları peyzaj dünyamızın şekli ve yapısı kalın cidarlı silindir bankacılık, japonya kanalet nurlu asenkron motorlar mesire şantör 6. sınıf kimya soruları bağıt türk ordusu hoşça reval anlaşması pampa doğal sayıların tarihçesi kazandırma hidrolik makinaları kahvehane nil nehri evrensel ahlak okul veli toplum devşirme el kiri atp enerjisi püf noktası payan boylu sistematik silindirin gecmisi algida biyoloji soruları atatürkün çocuk yoksulluk icimizde april kızılötesi televizyon ve eğitim boynuna gönüllülük beden eğitimi icra vekili amut mümtaz bendir vicudumuz süleyman çelebi-mevlid arşivlemek süslemeler türk devrimi cevre muhendıslıgı zamanla ilgili deyim fırlatma


HİTİTLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 116853 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HİTİTLERDE DEVLETLERARASI İLİŞKİLER

Merkezi Hitit devleti, kuruluşunun hemen arkasından I. Hattuşili döneminde Kuzey Suriye bölgesine, Halepe akınlar ve yağma seferleri gerçekleştirdi. Hurriler ve Mezopotamya ile ilişkiler gelişti. Koloni Çağından sonra kesintiye uğrayan çivi yazısı kullanımı buradan alınarak geliştirildi. Ülke Batı Anadoluya (Arzava Krallığı) doğru da genişletildi. I. Murşili Kuzey Suriyedeki Halpa ve Mezopotamyadaki ünlü kent Babili yağmaladı (M.Ö. 1594). Ülke bu döneme kadar en geniş sınırlarına ulaştı. Hantili ve Zidanta adları Luwicedir. Bu krallar döneminde kazanılmış toprakların tümü kaybedildi. Pontus bölgesinde Kaşgalar egemen olmuş, Adaniya bağımsız Kizzuvatna devleti olarak ayrılmıştı.
M.Ö. 1500 yıllarına doğru Telipinu ile birlikte devlet yapısı yazıya dökülmüş, tahta geçiş düzenlemesi yapılmıştır. Bu dönem belgelerinde önceki krallar hakkında da bilgi vermiştir. Hitit antlaşma politikasının başlangıcı oluşturulmuş, örneğin Telipinu-Kizzuvatna kralı Işputahşu ile ilk resmi antlaşmayı yapmıştır.
Alluvamna döneminde toprak bağış belgeleri ortaya çıkar. Bu dönemde kuzeyli ebedi düşman Kaşkaların Hitit merkezi bölgesi üzerindeki baskılarını artırdığı görülmektedir. Mısır ile yapılan "Kurustama antlaşması" olasılıkla II. Zidanta zamanında yapılmıştır. I. Muvattalli geleneksel olmayan yoldan tahta çıkmış ancak kısa zaman sonra indirilmiştir.
II. Tuthaliya döneminde başkent Kaşkalar tarafından yağmalanmıştır. Kizzuvatna, Kargamış, Halpa ve Arzavaya saldırı düzenlemiştir. I. Arnuvanda döneminde kuzeyli düşman olan Kaşga saldırıları konusunda ilk belgeler görülmektedir.
I. Şuppiluliuma Arzava kralıyla kızını evlendirdi. Ugarit (Ras Şamra) ile anlaşma yaptı. Doğudaki Azzi-Hayaşa da bir antlaşma ile imparatorluk topraklarına katıldı. Kizzuvatna ve Amurru krallıklarını ülkesine bağladı. Mitanni kralı Tuşrattayı yenerek onun oğlu Mattivazayı yerine atadı ve ünlü anlaşmayı yaptı. Kargamış ve Halepi ele geçirip oğullarının idaresine verdi. Ahhiyava (Troyo VI) ile ilişkiler dostçadır. Eski dünyada Babil ve Mısır ile aynı güçte idi. Mısırın dul kraliçesi oğullarından biri ile evlenmek istedi.
II. Muvattalliye kadar bölgede Suriyeden gelen veba salgını etkili oldu. II. Muvattalli Mısır sorunu ile uğraşırken Kaşgaların başkenti ve tanrı heykellerini yağmalamasını önlemek için başkenti güneye Tarhuntaşşaya taşıdı. Kadeşte II. Ramses ile savaştı (1285). III. Murşili (Urhiteşup) başkenti yeniden geriye taşıdı. II. Hattuşili Kadeş antlaşmasını yaptı. Kızını II. Ramsese verdi. Kendisi Kizzivatna kralının kızı Puduhepa ile evlendi. Ancak tahta haksız olarak geçmiş oluşu huzursuzluk yarattı. Hitit tahtının yasal varisi olan II. Muvattallinin oğlu Kurunta (Ulmiteşup) Tarhuntaşşada bağımlı bir krallık oluşturdu. III. Tuthaliya kendini Assur etkili bir ifadeyle evrenin kralı olarak anan ilk kraldır. Batı Anadoluda Ahhiyava (Karabel) soru...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.