abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders botanik sonlu farklar ve diferansiyel denklem çözümleri canlıların beslenmeleri öğretmen staj dosyası saydamlık öğünme duvarcılık Azerî durum ve olay hikaye tarzı ücret podyum türkiyedeki göller kuru filtre okuyucu bekleme odası vahamet kararsızlık ham maddenin tanımı 2 klasik batı müziği emir eri 06 ayt 05 sulama ve toprak ilişkisi bocuk süzgeçleme ali nesin merkeze bağlı yönetim birimleri türkiyenin kara sınırları listesi sığdırılmak enzim jean jack rousseau insan kaynakları uygulamaları hafız tütün zaman geliş çok yıllık hipotezler iç içe bilgisayar donanım stajı türkiyede kayısı üretimi kuvas elektirik çarpması cocuk sağlığı rutubet sürat nedir kötü gözle bakmak tekstil planlama meyvelerin dondurulması korona iletkeni piping 19.yüzyıl fransa moda büyüme faiz dal vermek insan betimlemesi metin toker semahat canlılarda sınıflandırma adenozintrifosfat supply chain performance driver sergi evi crp ofis otomasyonu ali baba 96 muhtarın görevleri alternatif akımı kim buldu 1. dereceden 2 bilinmeyen denklemler sembol boyler rafya uykusuz ibraname ansiklopedik sözlük evrende yolculuk 3 şifalı bitkiler İskoçyalı dikeç faiz hesap formül ağır betonlar otomobillerde güvenlik sistemleri çözümleniş cemiyetler tatsızlık atatürkün doğa sevgisi sakin olmak kakmalı inançsızlık prizmalarda kırılma mukataa sistemi parmak oyunu serencam mali tevzin yıldız üçgen bağlantı savaşın zararları ohm ödev kapaği 10. sınıf coğrafya konuları şermin stereotip ha deyince


AKTİF KARBON ADSORBSİYONU


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 117175 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AKTİF KARBON ADSORBSİYONU


Genel olarak adsorbsiyon veya adsorblama, eriyik içinde bulunan maddeleri, uygun bir arakesit yüzeyi üzerinde toplama işlemine verilen bir isimdir.Bu arakesit yüzeyi bir sıvı ile bir gaz, bir katı veya diğer bir sıvı arasında olabilir.Aşağıda sadece katıyla sıvı arasındaki yüzeyde adsorblama olayı gerçekleşecektir.İçme suyu tasviyesinde çoktan beri,adsorblama işleminden faydalanılmaktadır.Son senelerde atıksuların tavsiyesinde çok iyi kaliteli çıkış sularının istenmesi üzerine, bilhassa aktif karbon yardımıyla,adsorblama işlemi tatbik edilmeye başlanmıştır.Aktif karbon,taneli veya toz halinde kullanılan bir malzemedir.Aktif karbonu hazırlamak için önce,maden kömürü gibi bir madde yakılır.Bu maksatla malzeme,hidrokarbonları uçurmak için,kızıl dereceye kadar ısıtılır.Fakar kafi miktarda hava olmadığında yanma olmaz.Soğuyunca malzeme kömüre dönüşür.Daha sonra bu kömür parçaları, yüksek sıcaklıkta oksitleyici bir gaza maruz tutularak aktif hale getirilir.Bu gaz, kömüre gözenekli bir yapı kazandırır ve böylece tanelerin içinde büyük bir yüzey meydana getirir.

Taneli aktif karbon,filtre malzemesi olarak kullanılır.Toz halindeki aktif karbon ise, akan suya ilave edilerek bir temas havuzunda, su ile iyice karıştırılır.Daha sonra, su içinde aktif karbon zerreleri, çöktürülerek veya hızlı filtrelerden geçirilerek sudan ayrılır.Karbon taneleri çok ince olduğundan, çökeltilmeleri için, polielektrolit gibi koagülant bir maddenin kullanılmasına gerek olabilir.Belirli bir zaman sonra karbonun adsorblama kabiliyeti sona erer.Bu taktirde rejenerasyona ihtiyaç vardır.Taneli aktif karbon, tanelerin yüzeylerindeki organik maddeler fırınlarda yakılarak rejenere edilir.Toz halindeki aktif karbonun rejenerasyonu ise zor olup ,bu problemin çözülmesi nispetinde,kullanılışı zamanla artacaktır.


AKTİF KARBON ADSORBSİYON ARITIM PROSESLERİ

Aktif karbon arıtım proseslerinde şu hususlara dikkat etmek gerekir.

1.Aktif karbon filtrelerinden geçirilerek sudan ön işlemlerle askıdaki katı maddeler ve bulanıklık giderilmiş olmalıdır.Aksi taktirde istenen verim sağlanamaz.
2.Sudaki demir ve mangan konsantrasyonları çok düşük(0,1 mg/L) olmalıdır.Çünkü demir ve mangan yumakları çökerek filtre yatağının tıkanmasına neden olacaktır.Bu problem geri yıkama ile giderilemez.
3.Su CaCO3 bakımından dengeli olmalı veya bir miktar agresif karbondioksit içermelidir.Aksi taktirde CaCO3 çökerek aktif karbon yüzeyini kaplayacak ve karbonun aktivitesini azaltacaktır.
4.Granül aktif karbon kullanılan filtre yatağında bakteri ve diğer organizmaların çoğalması mümkündür.Çünkü suda çok az miktarda bulunan besin maddeleri aktif karbon üzerinde tutunurlar ve mikroorganizmaların çoğalmasına uygun ortam sağlarlar.Bundan dolayı aktif karbon filtresinden geçen suyun dezenfekte edilmesi gerekmektedir.
5.Karbon filtreleri çelikten yapılması halinde korozyo...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.