abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
BİLGİSAAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 117602 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

A-) İŞLETİM SİSTEMİ NEDİR?
İşletim sistemi de bir bilgisayar programıdır. Temel görevi bilgisayar parçalarının birbirleriyle olan ilişkilerini düzenlemek, aralarında bilgi alışverişi yapabilmelerini sağlamaktır. Bu parçalar gözle gördüğünüz parçaları kapsadığı gibi, bilgisayarın kapağını açmadan göremeyeceğiniz parçaları da kapsar.
WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ
Windows, bilgisayarla iletişim kurabileceğiniz arabirimi, diğer bir deyişle ortamı sağlayarak; sizle bilgisayar arasında bağlantı kurar. Üzerinde çok sayıda programın çalışabildiği, temel yazılım işlevi görür. Microsoft word gibi sözcük işlemciler, microsoft excel gibi elektronik hesap tabloları programları, bu programlara örnek gösterilebilir. Bilgisayarın belleğini kontrol altında tutmak ve bilgisayara giren bilgilerle (girdi), bilgisayardan çıkan bilgileri (çıktı) yönetmek gibi içsel işlevler sağlar. Bir dizi yardımcı program (sisteminizi yönetmek- için hazırlanmış özel programlar), ayrıca klasör(dizin) ve disklerinizi yönetmeniz için komutlar sağlar. Tüm işletim sistemlerinin yaptığı bu işlevlere ilave olarak, windows 98 birçok gelişmiş özellik ve araç sağlar. Örneğin:
Ekran üzerinde fareyle kontrol edebileceğiniz resimler, simgeler, pencereler ve sözcükler kullanan bir grafiksel kullanıcı arabirimi. Basit bir sözcük işlemci ve bir grafik program içeren yerleşik programlar, ya da donatılar. Aynı anda birçok belgeyi görüntüleme ve çok sayıda programı yine aynı anda çalıştırma yeteneği.
1-) Masaüstü nedir ?
Windows98 bilgisayarın ekranını "masa üstü" olarak tanır. Bir anlamda ekran bizim masamız olur. Windows98 "masamızın üstüne" bilgisayarımızı kolaylıkla kullanabileceğimiz "araç ve gereçler"i yerleştirir.
2-)Masaüstü nesnelerinin tanımı ve özellikleri
a-)Bilgisayarım simgesi: Bilgisayarınızı, disket sürücülerini, bağlı yazıcıyı, vb. Temsil eden bir simgedir. Aynı zamanda ayarlama yapabilmemize de olanak verir. Bilgisayarınızda bulunan tüm programları, belgeleri ve diğer kaynakları temsil eder. Bu simgeden açılan pencere “Windows Gezgini”ne benzer yapıda kullanılabilir
b-)Belgelerim: Kelime İşlem ve Tablolama gibi programlarla oluşturan belgelerin saklandığı bölme. "Belgelerim" adını taşır;
c-)Geri dönüşüm kutusu: Windows 98in sildiğiniz tüm dosyaları biriktirdiği yere denir. Geri dönüşüm kutusu, sildiğiniz dosyaları sabit diskinize kaydettiği için yanlışlıkla sildiğiniz bir dosyayı tekrar geri kazanmanızı sağlar. Windows 98’de, silinen dosyalar, kısayollar ve klasörler geri dönüşüm kutusuna gider. Başka bir deyişle Çöp kovası işlevi görür Bu programın simgesine çift tıklayarak açıldığında karşımıza silinen Nesneler gelir. Buradan istenirse tekrar kullanılmak istenilen Dosyalar seçilerek “Dosya” menüsünden “Geri Al” komutu seçilir. Ancak geri dönüşüm kutusunun boşaltılması istenirse yine Dosya’ menüsünden “Geri Dönüşüm Kutusu’nu Boşalt” komutu seçilir.
3-)Görev çubu...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.