abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders seksiyoner sokulmak eylemde yapı su saati değmek mz mücmel bilim sınavı kurumsal kültür kök boyası filozof beydeba binalar ve kullanılan malzemeler iki yıl okul tatili tatlıca kar planlama stratejileri deli dolu çotanak microprocessors doğal anıt bilgisayar test sorular ondan öğrenme güçlügü çeken öğrenciler akp müfettiş göz hastalıkları cografya test soruları alan nedir put ekosistem rasyon başlıca volkanik dağlar gür sağlanma sanayi yapılaşması malzeme bilgisi vakum çalışma sistemi acı ve itiraf protein tablosu elektrostatiğin uygulama alanları reçine toplumsal alanda şiddet tarik türkiye yunanistan kalıtım karboksilli asitler kuvayi milli hareketi kan bankası aşık veyselin hayatı akupunktur davranma! gönüllü çevreci kuruluşlar katar ekinciler farika marmara bölgesinin halk oyunları ana yön penatrasyon yaratıcı problem detant bizmut çevre 2. dereceden fonksiyonlar güzel sözler peyda olmak atatürk ve laiklik meşakkat çoklu kullanıcı artist sürveyan akşemseddin ingilizce günlük konuşma dil atlatmak idrar kanalı ilköğretim şiiri hayrola islam dini termoset plastikler kohezyon nedir tartıcı biyocografya hastane özel şartname validasyon atatürk ve teknoloji insan kulağı şezlong eylemde çatı soruları bağlantısızlar almanca eylemler 2005 taban puanları bilim adamı kimdir tiyatro nedir ögg body building yasa çıkarmak (yapmak veya koymak) pot kırmak geçim kaynakları batinilik kazınma taksirli desen uygulama yöntemi


İLETKENLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 117881 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SÜPERILETKENLIK

1.1. Süperiletkenligin Tanimi

Süperiletkenlik, belirli maddelerin dogru akimi hiçbir direnç ve kayipsiz iletmek için asiri düsük sicakliklara sogutulduklarinda, bu maddelerin gösterdikleri özellikleridir. Baska bir deyisle sicakligin belirli bir degerin altina düsürüldügü zaman dogru akim ile elektriksel dirençleri sifir olan malzemelere süperiletken denir.

Yüzlerce malzemenin çok düsük sicakliklarda süperiletkene dönüstügü bilinmektedir. Hepsi metal olan 27 kimyasal element, atmosfer basincinda, kendi kristalgrafik formlarinda süperiletkenlerdir. Bunlar arasinda yaygin olarak bilinenler Alüminyum, Kalay, Kursun, Civa, Renyum, Lantan ve Proktantinyum yer alir. Bunlara ilave olarak metal, yariiletken olan 11 kimyasal element düsük isi ve yüksek basinç altinda süperiletkendir. Uranyum, Seryum, Silikon ve Selenyumu bunlar arasinda sayabiliriz. Bizmut kendi kristal-grafik formunda süperiletken olmamasina ragmen, çok düsük sicakliklarda düzenli duruma geçerek süperiletken süperiletken haline gelebilir. Krom, Manganez, Demir, Kobalt ve Nikel gibi magnetik elementlerin hiçbirinde süperiletkenlik görülmez.

Bilinen süperiletkenlerin birçogu alasim veya bilesiktir. Kendisini olusturan kimyasal elementler süperiletken olmasa bile bir bilesigin süperiletken olmasi mümkündür. Örnek olarak gümüs-florid ) ve bir karbon-potasyum bilesigi ( ) verilebilir. Kalay-Tellrid ( ) gibi bazi yari iletken bilesikler uygun bir sekilde yabanci atomlarla yüklenirse süperiletken olabilirler.

Süperiletkenligin iki belirleyici özelligi vardir. Maddenin içindeki elektrik akisi, maddenin yapisini olusturan iyon örgüleriyle çarpismasi sonucu engellenir. Buna maddenin direnci adi verilir. Böyle bir madde süperiletken duruma geldiginde, bu direnç sifira iner. Süperiletken durumda maddenin örgüsü, elektronlari engellemek yerine, onlarin hareketine destek olur. Bunun uygulamadaki anlami süperiletken bir devrede elektrik akiminin ilke olarak kayipsiz akacagidir.

Süperiletkenlerin sifir direnç göstermelerinin yani sira yakinlarinda bulunan herhangi bir manyetik alani dislamalari da ayirdedici bir özellikleridir. Örnegin bir miknatis kritik sicakligin (süperiletkenlige geçis sicakligi) altinda bulunan bir süperiletkeni sanki ters kutuplu bir miknatismis gibi iter. Ancak kritik sicakliginin üstünde ayni süperiletken madde herhangi (miknatis olmayan) bir iletken gibi davranir. Yani miknatisin süperiletken üzerinde bir etkisi gözükmez.

Elektrik iletimiyle ilgili tüm uygulamalar için idealdirler. Bunun yani sira süperiletkenler büyük miktarda akimda tasiyabilirler. Küçük süperiletken bobinli miknatislar çok fazla enerji tüketmeden güçlü manyetik alanlar yaratabilirler. Bu gibi miknatislar, manyetik alan sayesinde havada giden trenlerin yapimini saglayabilirler, hizlandirici tünellerde ve nükleer manyetik rezonans tarayicilarinda parçacik saptiricisi olarak k...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.