abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders cep telefonları yolundan kalmak 1.dünya savaşı cemiyetler benzeşen besinlerin yapı taşları parazitoloji 8 sınıf deneme testlerı hakim çilingir örüntü fotosentez evreleri peynir jack landon iznikin tarihi atatürkün sanatla ilgili özdeyişleri kompresör çeşitleri fizik konu testi 35 yaş kitap özeti al yazmalım selvi boylum 2005 lgs sınav sonucları bilişim otel örgütsel bağlılık 5. sınıf testleri hareketli fotoğraf çekimi görüngü pare kavaflık erin 1. sınıf test active-passive cinsiyet ayrımcılığı mümasil ısının kullanım alanları önlem kromosfer sorgulanma tayyar arı türkiyenin bölgeleri öyle gelmek jorjet tuşe ataturk un hayatı amel ibrik otu apraksi yönetim ve kuantum kitap okumanın önemi flıp flop ingilizce batıl inançlar asitler bazlar ve tuzlara örnek çehov iletişim teknolojileri seyrelmek 3 işlemli matematik binnetice balıklarda solungaç sistemi itaat etmek olimpiyatlar 3. sınıf kitap inceleme hücrede madde alış verişi finansal anemon atatürk ilke ve özellikleri tevrat incil akmaz spiker dünya başkentleri listesi torna kullanma talimatı sabıkasız ev sahibi bitirme çalışması diriksel ışık teorisi beta cümlenin öğeleri günlük plan tavuklarda üreme pasta grafik hayat bilgisi lider ahlâk huysuzluk birinci dereceden eşitsizlikler belirli gün fırlama babilde olum istanbulda ask populer kultur saatler ingilizce anlat kare dalga üreteci tonlu vurgu amd intel gomalak aldı sıklaştırma birlik ve beraberlik içinde çalışma arzu ile kamber c dili içme sütü pazarlama tez görünmek ingilizce günlük konuşma dil


LYOCELL LİFLERİNİN YANABİLİRLİĞİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 118048 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

LYOCELL LİFLERİNİN YANABİLİRLİĞİ

Tanıtım:

Teknolojik gelişim ve de çevreyi bilincinin armasına paralel olarak yeni ürünler,yasamalar ve trendler oluşturmak gerekli olmuştur. Sonuç olarak günümüz liflerine ek olarak yeni özellikler kazandırılmış ve atık yükü daha az olan ürünler geliştirilmeye başlanmıştır. Lyocellin de daha iyi alternatif olması için çalışılmaktadır. İlk lyocell lifi İngiltere’de Couraulds pic. Tarafından elde edilmiştir. O dönemde aynı zamanda başka şirketler de bu konu üzerinde çalışmalar yapıyordu.

1989 yılında BISFA’ya göre organik çözgenin eğirme prosesinden geçmesi ile elde edilen selüloz esaslı lifler Lyocell ismini almışlardır. Burada organik çözgenden kastedilen organik kimyasallar ve de sudur. Bu liflerin marka adı “ Tencell ” olup, İngiliz firması bunları üreten tek olmasına rağmen, Avusturya’nın Lenzig firması “ Lenzing Lyocell ” adıyla, Hollanda’nın Akno Faser firması ise kendi varyasyonlarıyla çalışmalarda bulunup,
“ Newcell ”adıyla üretim yapmaktadır. Ayrıca Almanya’nın “ Thüringisches İnstütüt für Textil und kunsstoff Forschung ” ( TITK ) firması ise “ Alceru ” adlı kendi liflerini üretmektedirler ancak, yaklaşık on yıl geriden takip etmektedirler.

Lyocell üretimi daha önceki viskon rayın üretim prosesine benzer özelliklere sahiptir. Buradaki ham materyal odun özü olup, okaliptus ağacının kullanılmaması içinde hiçbir gerekçe yoktur. Bunlar büyük ormanlarda yetiştirilip,kesilip,tekrar tekrar dikildiğinde çevresel olarak da kabul edilebilirdir. Bu işlemler için seçilen üretim alanları genelde besin tarımına uygun olmayan yerler olmalıdır.

Çözgen (N-MetilMorfoline-N-Oksit ):
Lyocell üretiminde kullanılan NMMO adlı çözgen kimyasal metodlardan öte fiziksel olup, selülozu çözmeye dayanmaktadır. Proseslerde kimyasal kullanılmadığı için; %98 oranda geri kazanım olmakla beraber,tekrar kullanım da söz konusudur. NMMO’nun %60 denge konsantrasyonuna kadar suyu çabucak absorbe edebilen yapısı vardır. ,bu çözgenin bazı problemleri olmasına rağmen, bunlar kimyasal mühendislik çalışmalarında ısısal stabilite kullanılarak aşılmıştır.

Tencell Metodu :

Eş zamanlı su buharı ve yoğun kesim altında sıcak NMMO odun özünü çözer. Bu üretim biçimi çok temiz olup, çok viskoz olan çözelti sulandırılmış çözelti içerisine ekstrude edilir. İşte bu banyo daha sonra yıkanıp,kurutulan liflerin aminoksidlerini ayırır. Bu çözgen eğirme ve yıkamadan ayrılıp,geri kazanılır. Saflaştırıldıktan sonra konsantrasyonu tekrar ayarlanır ve ana işlem için tekrardan beslemeye gönderilir. Etkin çözgen geri kazanımı maliyeti düşürmek ve de başarılı proses için anahtar kriter olup, lifler dairesel kesite sahip filament ve stapel halde üretilebilirler. Lenzig, Couraulds gibi firmalar NMMO’yu çözgen olarak kullanmaktadır.Özden life kadar konvensiyonal viskoz rayon sistemine göre daha kısa bir rota izlenmekte olup, bur...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.