abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tüpraş okul deneyimi etkinlikleri çin sağlık bilgisayar kasaları ve türleri tefeyyüz sevim peyderpey sıvı maddeler esnek çalışma saatleri dünya bankası hz.muhammedin özellikleri hortum iklimin insan üzerindeki etkileri kanara bilistifade nematod türkçeye giren yabancı kelimeler muhasebede kullanılan belgeler yedinci gün pıskolojı menzil ilmiye teşkilatı 12 mart istiklal marşının kabulü ağaçın hayatımızdaki önemi avdetî almanca sıfatlar dünya gözü ile görmek dakika yağız doru adliye encümeni meyletme deniz altı sosyal bilgiler öğretimi hentbol tarihcesi doğal unsur bankacılık krizleri meşher radar sistemleri arabesk vagon li olayı giderme notre dame in kamburu türklerin islamiyeti kabulü mimarlık şantiye stajı korka korka ürün stratejileri baskı resim türleri çarpıcı yenilenebilir güneş enerjisi yazıcı araçlar için römork pey sürmek biyolojik çesitlilik jarse eski uygarlıklarda müzik two ports elîm sucu spor yönetimi ve organizasyon hz. ali bilgisayarda yazı korte etmek indoor benimsetmek günahın rengi boynuzlaşma akdenız insanda biyolojik gelişme yarı kurak cinsiyet dayanamamak pazarlama stratejileri yargıcılar kurulu dörd halife akut batın klasik usta falaka özeti gora deney raporları uçak aerodinamiği boz sürek avı amper trake solunumu ıskarça mahallileşme akımı 10. sınıf coğrafya biyomolekül kezzap aheng harmanlanma sıralama evgin gıpta etmek müzik kültürü devredilme nasrettin hocanın hayatı ikame


MÜZİK TÜRLERİ VE GEÇMİŞLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 118138 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti


ÇOK SEVİLEN “POP”MÜZİK…
Pop müzik, adından da anlaşılacağı gibi gündemde olan, çok ilgi çeken, eğlence amaçlı ve herkes tarafından bilinen yani popüler olan müzik demektir.Pop müzik, çok sayıda türe ayrılmıştır fakat bu türler kendi içinde kalmışlar ve çoğu ilgi görmemiştir.(Pop Jazz, Electrified, Rap.)
Pop müziğin belirgin özellikleri ezgilerindeki sadelik ve süslemelerdir.Ezgi yalın olduğu sürece akılda daha fazla kalacak, herkes tarafından mırıldanılacak ve buna bağlı olarak gündemde olacaktır.Ezgi bir de ritim açısından zengin ise, o zaman söz ve ezginin değeri yarı yarıya azalacak ve eser, dans edilmek için hazırlanmış bir şarkı olarak kullanılacaktır.Pop müziği klasik müzikle karşılaştırma yaparken Fazıl Say şunları söylüyor;
**Pop müzik satış için yapılır, klasik müzikse soylu duygular için.
Fazıl Say burada aslında müzikleri karşılaştırmak istemiyor.İçinde göndermelerde bulunduğu kesin ama asıl vurgulamak istediği pop müziğin ticari amaçla yapılmış olduğudur.
Pop müzik eserlerinde belirgin bir benzerlik söz konusudur.Yani bir eser başka bir esere neredeyse tıpatıp benzeyebilir.Sözleri farklı olduğu için müzik eğitimi almamış birinin bu benzerliği fark edebilmesi oldukça zordur.Aynı kalıbın üstüne, farklı sözlerin yazılması ve dinleyiciye sunulması, şarkı bestelemenin kolay bir yoludur.Bu yolla köşeyi dönmüş çok fazla şarkıcı vardır ne yazık ki.Şarkıların çalıntı olduğu iddialarının gündemde olduğu bu dönemden sonra, sözlerinin çalıntı olduğu iddia edilecek şarkıların duyulduğu dönemlerde gelecektir.Şu anda da, söz yazma işinde çalıntı yapmayan şarkı sözü yazarlarının da yazdığı sözler pek hoş değildir.Kırıcan mı Belimi, Şakşuka Şakşuka Şaka da Şuka gibi..
Pop müzik eserleri, konserler için daha uygundur.Özellikle büyük topluluklar önünde verilen bu konserlerde sahne performansı çok önemlidir.Konsere eğlenme amacıyla gelen insanlar, dinlediği müziğin yanında belirli figürlerle dansta izlemek ister.Bu yüzden bir pop müzik şarkıcısının dış görünümü de söylediği şarkı kadar önemlidir.
***Pop müziği ülkemizde yıllardır başarıyla yapan kişiler de vardır.(Sezen Aksu, Fatih Erkoç, Sertab Erener)Sezen Aksu ve Fatih Erkoçun, uzun zamandır tam anlamıyla ortalarda görünmediğini ve Sertab Erenerin de dünyaya açıldığını düşünürsek ülkemizdeki pop müzik, Ayşe Hatun Önal, Tarık Mengüç gibi şarkıcılara emanet edildi diyebiliriz.
1900lü yılların güncel popüler müzik tarihini özetle şöyle açıklayabiliriz.
1920-1930-1940lı Yıllar
• 30lu yıllara operetler dönemi denmektedir.
• Taş plak dönemi bu yılları kapsar.
• Gramofon, en gözde alettir.
• Operetler ve tango, ülkemize giren ilk popüler batı müzikleridir.
• 1920li yıllar, cazın ülkemize girdiği yıllardır.

1950li Yıllar
• Türkiyede cazın dışındaki batı müziği türlerinin tanındığı yıllardır.
• Batıdaki pop müzik, gençlerimizi etkisi altına almaya başlamıştır.
• 1955te bir R...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.