abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders fare deliği güvenirlik iç denetim ıso 9001 efali bomba gibi cümlenin öğeleri günlük plan ikna olmak flip-flop toplama kıbrıs tarihi kalafatlama gevşemek pizza hut the house of stairs yanıp yakılmak okçuluk şeref sözü tik ağacı dişi organ batmayan gün dağıtmak çıplak bitümlü kömür organizasyonel öğrenme işletmelerde finansal yönetim sigara dumanındaki gazlar düz rakı bürüme çatışmaların çözüm yolları hukuklu 2 beyazit dönemi genel özellikleri gizli din kişilik bozuklukları arayıp da bulamamak ingiltere laikleşme paydaş kimya kanunları hac ve kurban işitme taşı fransanın kültürü regülasyon sms server terbiyesiz katmalı sözcük türleri tarım sorunu yansıma tekstilde kullanılan kumaşlar tasfiye metreyi kim bulmuştur almaç parıl parıl gri dökme demirler vicdan elastisite modülü atasözü anlamları şemsî özelleştirme makale ağır ezgi terakkiperver nükleer santraller gunah montaj stajı deflasyon duymak fen ile ilgili sorular otorite türleri bulantı kabiliyet aşık veysel hayatı afiş tasarım akraba evliliginin sonucları tarık buğra osmancık cam elyaf takviyeli kompozit malzemelerin mekanik özelli television and cinema mukarrerat güneş enerjili su ısıtma sistemleri 3g teknolojisi aksettirmek sürgü kolu sedef otu altı sigma nakış nedir goruntu ısleme muhasebede yevmiye çocukluktan ergenlige dogru gelişme accounting ateş bacaları limitlerde süreklilik alkım sentrozom iş yeri düzenleme Sakıt modelaj 4 aylık bebeğin bakımı fdd paslı karalar kırmızı mektup orkestra


DEMİRİN ALLOTROPİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 118474 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ALLOTROPİNİN TANIMI VE ALLOTROPİK METALLER
Alaşımlar genellikle bileşenlerin bir arada eritilmesi ile üretilirler.Metaller bu sırada birbirlerinden farklı davranışlar gösterirler.
• Eriyikler birbirleri içerisinde çözünürler.
En çok karşılaşılan durumdur.Makine üretiminde kullanılan malzemelerin hemen hemen hepsi , bu tipte özellik gösteren alaşımlardır.Bu tip karışımda her bölgesi aynı olan bir malzeme elde edilebilir.İki bileşen arasında hiçbir ayırım yüzeyi bulunmadığından tek fazlıdır.
• Eriyikler birbirleri içerisinde çözünmezler.
Hafif sıvı üstte ,ağır sıvı altta durur.Eriyikler su ve yağ gibi davranırlar.Sal-lanmak suretiyle karıştırılarak emülsiyon oluştururlar;yani bir sıvının ince dammlacıkları , diğerinin içerisinde dağılır.Bu sıvı iki fazlıdır.İki maddenin arasında ayırım tabakaları mevcuttur.Birbirleri içinde çözünmüş olan eriyikleri soğutacak olursak , yine farklı davranışlarla karşılaşırız.
İki Fazlı Alaşımlar:İki bileşen katı durumda birbiri içerisinde çözünmezler; yani ortak bir kafes içerisinde yer alamazlar.Bu nedenden ötürü her iki bileşenin saf kristalleri birbirinden ayrılarak bir kristal karışımı oluştururlar.Yapı sonuçta iki faz (iki kristal çeşidi) meydana getirir.
Katı Eriyikler:İki bileşen katı halde birbiri içerisinde tamamen çözünebilirler; yani iki bileşen ortak kafes meydana getirebilir.Bileşenler, kristal kafesleri iki ayrı atom çeşidinden oluşmuş karışım kristalleri (katı eriyikler) meydana getirir-ler.Karışım kristallerine katı eriyik denmesinin nedeni , bileşenlerin birbiri içeri-sinde bir eriyikte olduğu gibi çok iyi karışmış ve erimiş olmasıdır.Bu nedenle karışım kristalleri tek bir faz meydana getirir.
Alüminyum,bakır,nikel,kurşun,çinko ve magnezyum gibi metaller, katılaşma sırasında oluşturdukları kristal kafes tiplerini oda sıcaklığına inilene kadar , yapıyı bir arada tutan kuvvetler etkilenmeyecek şekilde korurlar.Bu metaller yukarıda açıklanan katı eriyik ya da tek fazlı alaşımların ortak özel-liklerini ortaya koyarlar.
Demir ile birlikte kobalt,titan,mangan ve kalay metalleri diğer metallere göre farklı ve özel bir durum gösterirler.En belirgin farkları ise; bir noktada ergime ya da katılaşma meydana getirmemeleridir.Bir metal bir noktada katı-laşma ya da ergime göstermiyor ve bu durumu denge diyagramında birden fazla noktada gösteriyorsa , söz konusu metal allotropik metaldir.Meydana gelen olay ise allotropidir.
İncelendiği zaman birden duraklama göstermenin, yapı ve özellik değişimiyle ilgili olduğu görülür.Bu durum, söz konusu metallerin denge diyag-ramlarında bulunan eğrilerin çokluğuyla kendisini belli eder.Bir bakıma söz konusu metaller , katı eriyik ve iki fazlı alaşımların özelliklerini bir arada kendi bünyelerinde bulundurmaktadırlar.
DEMİRİN ALLOTROPİSİ
Demirin ergime derecesi 1535 C’dir.Demir ergime derecesinden, oldukça düşük sıcaklıklara kadar geçen sıcaklık süreci içerisind...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.