abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tartısma yöntemi baki nin eserleri heyelân yönetim bilgi sistemleri istanbul un adı tavukçuluk gizil güç radyoaktiflik dinklenme trigonometri kullanıldığı alanlar hesapsızca divan ahmet altan isyan günlerinde aşk tohumlanma şair hükümdar dağlıç ana hakkı eşitlik batarya özellikleri işe alım teknikleri faraziye doğadaki maddeler kanat profili aşiret fen ve teknoloji öğretimi silâhhane 284 macellan kim takım tutmak üre tayini çok büyük ve çok küçük sayılar seramik elek karo Rus açık yüreklilik bor mineraller açık hava basıncının önemi metallerin özellikleri ambargo örtücü boyanın tanımı mehmet akif takı araba zararları botanikçi elektrik üretimi yolları tafsil sıvıların basıncı iletmesi eksik olsun optik cevap formu ihtizaz basket yalıtım malzemeleri dargınlık regüle kanıksama hatay kırıkhan lastik top neden zıplar muvazzaf serapa mabeyinci abuk sabuk sanal araba yap alelhesap amortisman nedir emlâk ülke telefon kodları şeni karbonhidrat metabolizması kromaj gök adası noktacı akıl yaşta değil, baştadır fizik ödev trojan saat ayarı gülbeşeker vatan ile ilgili atasozleri cıva sergilemek finansal piyasalarda asimetrik enformasyon problemi fonksiyonlar soru iradesiz kasideci iso 9000 atatürk önderliğinde kavuştuğumuz hak ve hürriyetler yaklaşımlar ankaradaki tarihi eserler çanakkale ile şiirler sherlock holmes nakliyatçı ilber ortaylı almanca sorulari insiyak ata sözlerini araştır çevre stajı sözel öğrenme ödünç internet tabanlı lojistik 0 224 kaşıntı


KURESEL ISINMA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 118936 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KURESEL ISINMANIN TANIMI

İnsanlar tarafından atmosfere verilen gazların sera etkisi yaratması sonucunda, dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor.

KURESEL ISINMANIN NEDENLERI

Dünya, enerjisinin büyük bir bölümünü fosil yakıtları yakarak sağlamaktadır .Sadece petrol değil, kömür ve doğal gaz da dahil. Bu yanma sonucunda karbondioksit açığa çıkmaktadır. Karbon, yüz milyonlarca yıldır yeryüzündeki fosil yakıtlarda depolanmıştır. Özellikle son yüzyılda, büyük miktarlarda fosil yakıt yakılması sonucu, açığa çıkan karbondioksitte de artış olmuştur. Bütün karbondioksit atmosferde kalmaz; bir kısmı okyanus ve göl sularında çözünür ve bir kısmı da, kalsiyum ve magnezyum karbonat formunda kayaya dönüşür. Fakat ölçümler, atmosferdeki karbondioksit miktarının her yıl yavaşça arttığını göstermektedir.

Atmosferdeki karbondioksit miktarının artışı, önemli bir problemi de beraberinde getirmektedir. Karbondioksitin görünür ışığa karşı geçirgenliği vardır, fakat kızıl-ötesi ışığı emer. Dünyanın güneşten aldığı enerji, çoğunlukla görünür ışık formundadır. Atmosferdeki karbondioksit, görünür ışığa karşı geçirgen olduğu için, enerji direkt olarak yeryüzüne ulaşır. Fakat yeryüzünden yansıyan ışık genelde kızıl-ötesi formundadır ve atmosferdeki karbondioksit tarafından emilir. Karbondioksit molekülü bu enerjiyi tutmaz ve bütün yönlere olmak üzere tekrar yayar ve böylece, bir kısmını yeryüzüne geri göndermiş olur. Karbondioksitin etkisi, güneşten gelen enerjinin yeryüzüne ulaşmasını engellemek şeklinde değil, fakat bu enerjinin bir kısmının uzaya geri gitmesini önlemek şeklindedir. Bu sürece, sera etkisi denmektedir.

Sera etkisinin şematik gösterimi :

i
Bununla bereber sera etkisini yaratan tek gaz karbondioksit degildir.
Doğal sera gazları (su buharı (H2O), CO2, CH4, N2O ve ozon (O3)) ile endüstriyel üretim sonucunda ortaya çıkan florlu bileşikler, atmosferdeki sera etkisini düzenleyen temel maddelerdir.

Baslicalarini siralarsak;
• Karbon dioksit (CO2 )
• Metan (CH4 )
• Diazot monoksit (N2O)
• Hidroflorokarbonlar (HFCs)
• Perflorokarbonlar (PFCs)
• Kükürt heksaflorid (SF6 )

İnsan etkinliklerinden etkilenen önemli sera gazlarına ilişkin bilgiler :

Atmosferdeki insan kaynaklı sera gazı birikimlerinde sanayi devriminden beri gözlenen artış sürmektedir. Özellikle atmosferdeki birikimi ve yaşam süresi dikkate alındığında, bu sera gazları arasında CO2 öne çıkmaktadır.
İnsanların çeşitli faaliyetlerinin küresel ısınmaya katkısı şöyledir:
• Enerji kullanımı %49,
• Endüstrileşme %24,
• Ormansızlaşma %14,
• Tarım %13tür.KURESEL ISINMA VE TURKIYE
Türkiye’nin küresel ısınmaya sebep olan karbondioksit ( CO2 ) emisyonu üretme bakımından kişi başına düşen sorumluluğu diğer OECD (The organization for Economic Cooperation and Development) ve Avrupa Birliği ülkelerine gör...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.