abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders sanat sanat içindir maki bitki örtüsü osmanlı devletinde kültür ve uygarlık eski t.b.m.m ingilizce dilekçe aldırış aslanağzı asma kat tercih sonuçları türkçe ile ilgili sözler ev bark ailenin önemi mikrometre ve komparatör atomik emisyon spektroskopisi yapıştırıcı yapımı iktisat insan sesleri türkiyenin ithalat mevzuatı ihracatın önemi cumhuriyet bayramı için yazılı piyes yol bel bilgisayar montaj stajı hediyelik sporculuk kürt sorunu avunma afyonkarahisar yüreklilikle gelir gider tablosu küçülme trigonometri nedir kazanılmak dört kardeştiler heyhat grotesk sokuluş görsel programlama dersi kapı gibi onlarca akıllı kart yönetimin gelişim süreci kanuni esasi özellikleri orada gerçek evimiz dünya hira istiklal marşının anlamı fizikte matematik onluk bozma herek çıkarılabilir disk düşey almanya posta kodu saç saça sakıp sabancı coğrafi koordinatlar ısı sıcaklık öss soruları sevinçli karacaoğlanın hayatı tamir etmek story dalga dalga yapı statiği el havlusu tünel aletli jimnastik oran orantı 2006 fen lisesi onlu gaz kromotoğrafisi alexander grand bell çatana cimnastikte temel duruşlar ses ve seslerin kullanımı nur gibi 1996 öys sonuçları içme suyu hattı öss kimya motor yarışları algoritmalar sağlık bilgisi sınavları savak zımpara sindirme asit-baz tepkimeleri Utarit wto hesaplamak yavaşça 288 huruç semiz ibrahim atılı lisesi endometrium ca zevk ehli diller gazozcu hayatım danışmanlık hizmetleri sayı doğrusu


KURESEL ISINMA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 118936 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KURESEL ISINMANIN TANIMI

İnsanlar tarafından atmosfere verilen gazların sera etkisi yaratması sonucunda, dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor.

KURESEL ISINMANIN NEDENLERI

Dünya, enerjisinin büyük bir bölümünü fosil yakıtları yakarak sağlamaktadır .Sadece petrol değil, kömür ve doğal gaz da dahil. Bu yanma sonucunda karbondioksit açığa çıkmaktadır. Karbon, yüz milyonlarca yıldır yeryüzündeki fosil yakıtlarda depolanmıştır. Özellikle son yüzyılda, büyük miktarlarda fosil yakıt yakılması sonucu, açığa çıkan karbondioksitte de artış olmuştur. Bütün karbondioksit atmosferde kalmaz; bir kısmı okyanus ve göl sularında çözünür ve bir kısmı da, kalsiyum ve magnezyum karbonat formunda kayaya dönüşür. Fakat ölçümler, atmosferdeki karbondioksit miktarının her yıl yavaşça arttığını göstermektedir.

Atmosferdeki karbondioksit miktarının artışı, önemli bir problemi de beraberinde getirmektedir. Karbondioksitin görünür ışığa karşı geçirgenliği vardır, fakat kızıl-ötesi ışığı emer. Dünyanın güneşten aldığı enerji, çoğunlukla görünür ışık formundadır. Atmosferdeki karbondioksit, görünür ışığa karşı geçirgen olduğu için, enerji direkt olarak yeryüzüne ulaşır. Fakat yeryüzünden yansıyan ışık genelde kızıl-ötesi formundadır ve atmosferdeki karbondioksit tarafından emilir. Karbondioksit molekülü bu enerjiyi tutmaz ve bütün yönlere olmak üzere tekrar yayar ve böylece, bir kısmını yeryüzüne geri göndermiş olur. Karbondioksitin etkisi, güneşten gelen enerjinin yeryüzüne ulaşmasını engellemek şeklinde değil, fakat bu enerjinin bir kısmının uzaya geri gitmesini önlemek şeklindedir. Bu sürece, sera etkisi denmektedir.

Sera etkisinin şematik gösterimi :

i
Bununla bereber sera etkisini yaratan tek gaz karbondioksit degildir.
Doğal sera gazları (su buharı (H2O), CO2, CH4, N2O ve ozon (O3)) ile endüstriyel üretim sonucunda ortaya çıkan florlu bileşikler, atmosferdeki sera etkisini düzenleyen temel maddelerdir.

Baslicalarini siralarsak;
• Karbon dioksit (CO2 )
• Metan (CH4 )
• Diazot monoksit (N2O)
• Hidroflorokarbonlar (HFCs)
• Perflorokarbonlar (PFCs)
• Kükürt heksaflorid (SF6 )

İnsan etkinliklerinden etkilenen önemli sera gazlarına ilişkin bilgiler :

Atmosferdeki insan kaynaklı sera gazı birikimlerinde sanayi devriminden beri gözlenen artış sürmektedir. Özellikle atmosferdeki birikimi ve yaşam süresi dikkate alındığında, bu sera gazları arasında CO2 öne çıkmaktadır.
İnsanların çeşitli faaliyetlerinin küresel ısınmaya katkısı şöyledir:
• Enerji kullanımı %49,
• Endüstrileşme %24,
• Ormansızlaşma %14,
• Tarım %13tür.KURESEL ISINMA VE TURKIYE
Türkiye’nin küresel ısınmaya sebep olan karbondioksit ( CO2 ) emisyonu üretme bakımından kişi başına düşen sorumluluğu diğer OECD (The organization for Economic Cooperation and Development) ve Avrupa Birliği ülkelerine gör...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.