abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders afyon dinar striptiz 87+15 böcekler sürtünme kuvvetinin etkileri öss 1990 esma toplam talep toplam arz fosseptik bireysel eğitim ettirmek perdesiz istanbulda ki anadolu liseleri olasilik sorulari atatürkün milli mücadelede kama bağlantıları müzikalite esox lucius ince mehmet fos mehmet kapla kültür ve dil pat küt doğal anıtlar ve korunması göstergebilim ünlü haritacılar ahilik coğrafya biliminin özellikleri torna tezgah 3. sınıf soru fonksiyonel analiz graflar endüstriyel kontrol ders konuları eski uygarlıkların kullandıkları sayı sistemleri tepke plastik şekil bina dış görünüş delice duçar Sumerce cumhuriyet sonrası yenilikler irade nedir porselen sır ok atmak yaşanmışlık teknolojinin zararlari yenilenmek gevrek macellanın hayatı açık öğretim soruları yarışmacı para makale antrasit hak kavramının dünyada yayılması bağan akil baliğ ecu çoklu zeka osmanlı padişah tura muayene danaburnu ayaklanmak 65 yavuz bülent bakiler kafa yok! eksik çıkmak mükemmel bir insan bir olmak için böbrek taşı özel mektup garipleşme püskürtülme çimentonun kimyası karambol montaj fen bilgisi takiben dış asalak ayı gülü cadaloz kemik nedir hafiyelik bal yuva yapmak tornacılık Sırp spekülasyon arz ve talep kanunu ahmet altan lonati etüd tenkil kinlenme bitkiler gece ve gündüz ne yapar global cities dâhil 1789 dan sonra osmanlı anı türk edebiyatı anı türü gözetim arttırma global warming


DERİ ENDÜSTRİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 119095 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DERİ ENDÜSTRİSİ
Derinin Türkiye ve Dünyadaki Tarihi ve Gelişimi
Deri insanoğlunun giyinme ihtiyacını karşılamak için kullandığı ilk malzemelerdendir. Giyinme amaçlı kullanılmasına ilave olarak, çadırlarda barınma ve avcılıkta okları koyacak sadakların yapımında ve su taşımak için kullanılmıştır. Türklerin dericiliğe başlamalarının 2000 yıl öncesine dayanmaktadır. Osmanlı Devletinde deri işlemede ulaşılan yüksek seviye, Avrupalıların ilgisini çekmiştir. Örneğin, “sahtiyan” adıyla anılan kırmızı keçi derisi imalinin Türklere ait bir buluş olduğu kabul edilmektedir.
Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarında mevcut olan deri sektöründeki içine kapanıklık, Sümerbankın kurulması ile aşılmaya başlanmıştır. Sümerbank bünyesinde tabaklama çalışmaları ve ayakkabı üretimi yapılmaya başlanmıştır. Tekstil ve deri sektörlerinin okulu olan Sümerbankın sayesinde 1950 den itibaren özel sektördede deri sektörü önemli ölçüde kalkınmaya başlamıştır. Deri sanayinin dış ticarette yer alması ise 1980 li yıllardan sonra olmuş ve ülkemiz dünya pazarlarında tekstilden sonra ikinci bir sektörde de söz sahibi olmaya başlamıştır.
Üretimde çevre kirleticiliğinin de oluşması önemli bir yönü olması nedeniyle deri üretimi, 1980 lerden sonra gözaltına alınmış ve yeni kurulan organize deri bölgelerinde gelişerek üretime devam edilmiştir. İstanbulda Kazlıçeşmeden Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesine 1992 de taşınılmıştır. Bunu, İzmir (Menemen) ve Tekirdağ (Çorlu) gibi şehirlerdeki organize deri sanayi bölgeleri izlemiştir. Bunları takip eden organize sanayi bölgesi inşaa etmiş ve etmekte olan şehirler ise, Balıkesir (Gönen), Bolu (Gerede), Bursa, Denizli, Isparta, Niğde (Bor) ve Uşak olmuştur.
Gelişmiş ülkeler, 1970 li yıllardan itibaren yüksek çevre kirliliği potansiyeli, yüksek su tüketimi ihtiyacı ve işçilik maliyetleri gibi nedenlerle deri üretimini terk etmeye başlamışlar ve bu üretim alanı gelişmekte ve gelişmemiş ülkelere kaymaya başlamıştır. Özellikle AB üyesi olan ve dünya deri işleme sektöründe en önde yer alan Ştalya, İspanya ve Fransa da çevre endişeleri nedeniyle ham derilerin işlenmesi azalmaya başlamıştır.
Ülkemiz deri işleme sektörünün gelişmesinde özellikle 1990 lı yıllardan itibaren soğuk iklime sahip Rusya ile bavul ticareti olarak anılan akyıt dışı biçimde yürütülen ticaretin çok büyük etkisi olmuştur. Hali hazırda ülkemiz kurulu firmalarının yılda toplam 400.000 ton ham deri işleme kapasitesine sahip olduğu bilinmektedir. Deri işleme sektörü ülkemizde onuncu büyük sanayi kolu konumundadır. 2002 yılında ülke genel ihracatının % 2.1 ini deri ürünleri oluşturmuştur. 2002 yılı ihracatında deri ürünlerinin dağılımı giyim % 69, ayakkabı % 18 ve diğer % 5 şeklinde gerçekleşmiştir. Deri işleme sektörü ülke genel istihdamı açısından da yine onuncu sırada yer almaktadır. Ülkemiz deri sektörü, çevre ile uygun üretimi önemli oranda başarmış durumdadır.
DERİ İŞLEME END...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.