abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders uyaran poliüretan ehliyet soru testleri hz.isanın hayatı gelinlik çağı yerçekimi kuvveti röprödiksiyon olumlu duyguları ifade etme semih kazık gibi kablumbağa onamak gece ve gündüzün meydana gelmesi 1. dereceden 3 bilinmeyenli denklemler fıtriye kurumsal iş yönetimi şev kuantum öğrenme devimsel gelişim araçları ısırıcı çöl in nur eXcel de hesap yapma vites kutusu manyetik ayırma işi düşmek sami bey kitle iletişimi mostra damasko niyazi birinci hayalperest mesleki doyum envanteri thomas edıson deizm yönetsel pazarlama activity based costing pinel rivayet tırak inatçılık gemilerin gelişimi akım yoğunluğu flüor seramik resimleri neymiş maden yatakları ingilizce müfredatı 29 ekim ile ilgili afiş dinlenmek özendirmek membran sıgmund freud selanik özellikleri kuru sebze camın yapımı sakar meke mitil sanatın tarihi acı çiğdem atatürkün fikir hayatı ile ilgili anıları dizel jeneratörler ektoderm il il türkiye ege türküleri üzme yarımada hınzırlık belediye kanunu-1930 spesiyalite karacaoğlanın hayatı fiziksel olaylar hacim ve alan çizgi ölçek yatak odası bilgisayar bölümü staj defteri ndp milli menfaatler abd çelik sanayi ilişkisi alfabetik kalender motor parçaları tanımları moka kimyasal yağlar sunu özdeşlikler akıllı gravür benzeşen sude temel cümle florya dimi temrin antitoksin ispenç ikame etmek romen diyojen gönüllü çevreci kuruluş denge şartları radyoaktiflik soruları


KÖK ÇÜRÜKLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 119218 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KÖK ÇÜRÜKLERİNİN TEŞHİS VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Elimizdeki bulgular, kök çürüklerinin çok uzun yıllardan beri toplumlar için önemli bir dental problem olduğunu göstermektedir. Bilim adamlarının yaptıkları istatistiksel tahminler kök çürüklerinin önümüzdeki yüzyılda hastaların en önemli dental problemlerinden biri olacağını göstermektedir. Oral hijyen ve sağlığın öneminin anlaşılmasına bağlı olarak pek çok hasta doğal dişlerini ileri yaşlara kadar ağızda korumaya çalışmaktadır. Amerika Birleşik devletlerinde 55-64 yaş arası nüfusun yaklaşık % 80 i dişli bireylerden oluşmaktadır ve bu bireylerin ağızlarındaki mevcut ortalama diş sayısı 19,3 olarak belirlenmiştir. 75 yaş ve üstü nüfusun ise ortalama % 56.8 i dişlidir ve bu bireylerin ortalama diş sayısı da 16,1 olarak belirlenmiştir.

Yaş ile birlikte meydana gelen diş eti çekilmesine bağlı olarak dişlerin kök yüzeyleri oral kaviteye açılır. Bu açılma dişlerde servikal yapının kaybına, bunun sonucunda da servikal hassasiyete ve kök çürüklerine neden olur. Yine Amerika Birleşik Devletlerinde hastaların periodontal olarak değerlendirildiği bir çalışmada, 1mm veya daha fazla diş eti çekilmesi oranı 18-24 yaş arası bireylerde % 11,5, 35-44 yaş arasında % 46,3, 55-64 yaş arasında % 78,3, 65 yaş ve üzerinde ise % 86,5 olarak bulunmuştur. Bu nedenle ileri yaşlardaki dişli hastalarda kök çürükleri önemi her geçen gün artan ciddi bir dental problemdir.

KÖK ÇÜRÜKLERİNİN KLİNİK GÖRÜNÜMÜ VE LOKASYONU

Dental literatürler kök çürüğünü; hafif, düzensiz biçimlenmiş ya kök yüzeyinde meydana gelen ya da mine-sement bileşimindeki zayıf mine tabakasını da içeren, fakat lezyonun kök yüzeyinde başladığı kabul edilen lezyonlar olarak tanımlamaktadır. Unutulmaması gereken önemli bir kriter kök çürüğünün sadece kök yüzeyinin oral kavite ile ilişkili olduğu vakalarda meydana geldiğidir.

Kök çürükleri kök yüzeyinde genellikle komşu mine tabakasını içermeyen yumuşak alanlar veya kavitasyonlar şeklinde gözlenir. Lezyonlar genellikle serbest diş eti margininde veya hemen üzerinde başlarlar. Fakat gingival sulcusa ya da koronal mine tabakasının altına doğru çürük gelişimine bağlı olarak uzanabilirler. Lezyonlar ayrıca servikal bölgeleri kök yüzeyine uzanan çürüklerin marginlerinde de başlayabilir. Mjör yaptığı iki çalışmada sekonder çürüklerin servikal marginlerde daha yüksek oranda gözlendiğini, çünkü pek çok restorasyonun girişin ve izolasyonun oldukça zor olduğu kök yüzeylerinde sonlandığını rapor etmiştir. Aktif kök çürükleri tedavi edilmediklerinde sıklıkla lateral bölgelere yayılırlar ve dişi çepeçevre sarabilirler.

Erken lezyonların teşhisi, çürük ilerlememiş olduğundan ve sıklıkla renk değişimi gözlenemeyeceği için oldukça zordur. Başlangıç lezyonları küçük, sarı-kahverengi alanlar olarak gözlenir. Aktif lezyon içeren dentin, komşu etkilenmemiş semente oranla sondlama da daha yumuşaktır. Çürük ilerledikçe y...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.