abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 2 hayat bilgisi hamal soysuz kara yel tundra iklimi anlatım ve özellikleri arbitraj fiyatlama modeli matematik sınavı ders almak anka kuşu dış tehtit unsurları rehine gazaltı kaynakları telesiyej işletme eğitim freon 12 biyel kolu bademci abartılı andımızın tarihçesi çin internet teknolojisi günlük düzenleme 344 hüküm gecesi birleşmiş milletler ve yardımcı organları canlı ve cansızlar tahfif türkce hedef nedir atatürkün türk dili ile ilgili düşünceleri pas açmak somun omurga askılık eksilen göcek taşıl kurum içi silindir hacim formülü içine doğmak barisfer bekci garipciler ve ikinci yeniciler futbol sahası çevre uzunluğu şantiye stajı 1. dereceden denklem çözümü gazel nedim düzenbaz harezminin hayatı savaşın limon suyu hukuk kuralları süslemeler halk adamı dışında 4. murat bagdat sefer bileme çevresel risk analizi ağır hidro karbonlar modern insanın yalnızlığı adsorpsiyon teorisi trafikle ilgili resimler class problem page Merih inşaatçılık loça harmaniye dil bilgisi yapı rasyonel ifadeler orman terazi büro yöneticiliği cars proje yarışmaları çek dragon turistik yerler yasal kare dik prizma bölgeler coğrafyası kederli metotlar dinamik soruları dunya buyuklugu bitkisel hayat gayrimenkul yatirim ortakliklari kıtaların keşfi preeklampsi iç göçlerin nedenleri ozon kullanım yöntemleri spor mal ve hizmetleri erken devlet geçerlik atatürk dil ve edebiyatla ilgili görüşleri toplum nedir atatürkün kültürle ilgi tamamlayış matematikte geometri irma


KURUMSALLAŞMA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 119411 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

“DEĞİŞEN DÜNYA VE REKABET ORTAMINDA AİLE ŞİRKETLERİ: KONYA ÖRNEĞİ”
A- DEĞİŞEN DÜNYA VE REKABET ORTAMI
Günümüz dünyasında küreselleşme veya globalleşme diye adlandırdığımız durum artık kaçınılmaz bir hal almıştır. Ne var ki herkesin küreselleşmeden bahsetmesinin aksine kelimenin anlamı hiç de o kadar net değil. Elbette küreselleşme, dünyanın muhtelif yerleri arasında iletişim ve ulaşımın hiç olmadığı kadar yoğun olmasıdır, ancak bu iletişimi sağlayan, nihayet dünya çapından faal olan aktörlerdir. Dünya çapında faal olmak ise birilerinin bu aktörlerle öyle veya böyle muhatap olması demektir. İşte ekonomik anlamda fail ve muhatap konumunda olan şirketler, küreselleşmeyi tanımlayan belki de en önemli ifadeyle: ‘hiç olmadığı kadar’ yoğun ve ciddi bir rekabet ortamına girmek zorundalar. Bu rekabet, netice itibariyle ölümcül de olabilmektedir. Eğer rekabet gücünüz yoksa kaybetmek kaçınılmaz olacaktır. Bu açıdan küreselleşmeyi en yakın tehdit olarak algılaması gereken şirketler KOBİ’lerdir.
Ancak değişen dünya ortamında küreselleşmeyi sadece tehdit olarak algılamanın bir getirisi olmadığı açıktır. Küreselleşme sadece uluslararası dev şirketler için değil, küçük ölçekli şirketler için de fırsatlar barındırmaktadır. Bu fırsatları yakalayıp değerlendirmek, büyük çoğunluğunu aile şirketlerinin oluşturduğu KOBİ’lerin varlıklarını sürdürebilmeleri için neredeyse kaçınılmaz bir zorunluluk halini almıştır.
Sermayenin, hizmetlerin, malların ve hatta canların serbest dolaşabildiği bir dünya ekonomisinde yerel kalmak ve dolaşabilirliği gözden kaçırmak önemli kayıplara neden olacaktır ve bir çok KOBİ’nin varsaydığının aksine “eskisi gibi kalmaya” fırsat tanınmayacaktır.
Öyle ki bugün artık kendisini sektöründe kanıtlamış şirketler çok fazla maliyetlere katlanmadan ürünlerini dünya ülkelerine pazarlayabilmekte, e-ticaret gibi bir kazanımdan çok rasyonel bir şekilde faydalanabilmektedir.
Bu şartlar altında şirketler varlıklarını koruyabilmek ve sürdürebilmek adına herhangi bir işletmenin organizasyonunda yer alabilecek her birimde öyle stratejiler geliştirmektedirler ki, profesyonelleşme yolunda değişen şartlar neyi gerektiriyorsa onu mevcut ve potansiyel rakiplerinden önce hayata geçirme yarışındadırlar. Ayrıca var olabilmek adına da bunu yapmak zorundadırlar. Bugün uluslararası pazarlarda faaliyet gösteren ve rekabet ortamında kendisine hedef pazar arayışında olan irili ufaklı sayısız firma bulunmaktadır. Bir an için kendi düşünce dünyamızda söz konusu şirketlerin, var olabilmek adına kendilerine yer bulma çabalarını ve bunun için yapabileceklerini kurguladığımızda, dünyada nasıl bir rekabet ortamıyla karşı karşıya olduğumuzu daha iyi değerlendirebiliriz.
Gelişen teknoloji, gelişen iletişim ve ulaşım imkanları sayesinde “artık dünya çok küçük” ifadesinin doğruluğu hayatımızda pratik olarak kendini göstermeye başlamıştır.
Küreselleşme neticesinde oluşan r...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.