abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders olanak eşkâl azdırma ünsüz ikizleşmesi ileri seramikler menkul kıymetler neyse ne yırtma yapıştırma sıcak video 5 duyu organımız test hücre geçkin kök sökmek emek vermek 3. dünya ülkeleri marsa kınanma ışıklanma madde bağımlılığı yarım vokal tarih özet geçerlilik boytaş osmanlı devletinin gerilemesi pey kovan ölçüleri halk türkülerinin hikayeleri yönetim bilgi sistemleri atatürkün ingilizce hayatı jeodezi masumiyet damga kitap özeti söz yitimi botanik florasan anten çeşitleri multipl skleros hastalığı strateji planlama hicrî takvim çağdaş devlet düzenleri arabasını düze çıkarmak epigram izmir kent incelemesi ayaşlı ile kiracıları akın akın işletme ekonomi balık pulu küresel terör ve abd cennet düşü maddenin tanecikli yapisi tezyinat lineer elektronik orhan kemal ütopya 140 30 09 oryantalizm başkonsolos katıların öz kütlesinin ölçülmesi melânkolik öz gecmiş hazırlama aisi afganistan ulaşım gullivers travels cerrah ısının genleşmesi spor kollarının amacı boş pnomatik saltık havada bulut yok kimyasal ve fiziksel değişim test uv spektrometresi hallenme şampuan tanıtımı gelişme ve büyüme american culture enteral beslenme ruhsatlı örnek olay kriyoterapi ateşleyici biyoloji slayt halkla ilişkilerde iletişim tekniği hedef almak hayat ağacı selimiye ruhsuz asker resmi hürmet deprem haftası dil ile kültür obeb birleşen vurgun yemek kitle iletişim araçları zararları ergenekon ısı iletkenliği besi performans örümce


1946’DAN BERİ UYGULANAN SEÇİM SİSTEMLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 119613 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

1946’dan BERİ UYGULANAN SEÇİM SİSTEMLERİ

A-) 1946 SEÇİMLERİ
Tek partili dönemin son genel seçimi 1943’te yapılmış ve normal koşullarda 1947’ye kadar görev yapacak olan TBMM’nin üyeleri belirlenmişti. 1945 yılı içinde ve 1946 başında ülkede çok önemli siyasal dönüşümler gerçekleşti ve iktidardaki Cumhuriyet Halk Partisinden ayrılan bazı milletvekillerinin Demokrat Partiyi kurmalarıyla çok partili siyasal yaşama geçildi. Demokrat Parti yeterince örgütlenemeden hazırlıksız yakalamayı amaçlayan CHP, genel seçimin öne alınarak Temmuz 1946’da yapılmasını kararlaştırdı.
5 Haziranda milletvekili seçim yasası değiştirildi ve iki dereceli seçim sistemi terk edilerek tek dereceli seçime geçildi. Bu yasa değişikliği sırasında DP, çoğunluk esası yerine nispi temsil esasının benimsenmesini ve “gizli oy-açık sayım” ilkesinin getirilmesini istedi. DP’nin bir başka talebi de seçimin yargı denetimi altında gerçekleştirilmesiydi. Ama CHP bu önerileri kabul etmedi. Tek dereceli seçim yasası benimsendikten sonra, genel seçimin erkene alınması Mecliste kabul edildi.
DP 21 Temmuz 1946’ da yapılan seçimlere 16 ilde hiç katılmadı ve toplam 465 milletvekilliği için ancak 273 aday gösterebildi. Seçim CHP’ nin büyük zaferiyle sonuçlansa da “baskı, hile, yolsuzluk” iddiaları nedeniyle 1946 seçimleri literatürü “şaibeli bir seçim” olarak geçti.
1946 seçimlerinde liste usulü basit çoğunluk sistemi uygulandı. Buna göre her il bir seçim çevresi olarak düzenlenmişti. Sonuç olarak 465 milletvekilliğinden 397 sini CHP’nin, 61’ini DP’nin, 7’sini ise bağımsızların kazandığı açıklanmıştır.

B-) 1950 SEÇİMLERİ:
1950’de yapılan milletvekili seçimlerinde Şubat 1950’ de kabul edilen yeni bir yasanın hükümleri uygulandı. Yasa, seçimlerde yargı denetimini ve gizli oy, açık sayım ilkesini benimsiyor, ama muhalefetin diretmesine karşın nispi temsil yerine gene çoğunluk esası benimsenmişti. Buna karşın muhalefetteki DP’nin de desteklediği ya mecliste büyük çoğunlukla kabul edildi.
Bu yasada “aday esaslı blok oy” sistemini öngörüyordu. Bir kimse en çok iki seçim çevresinde aday olabiliyordu. Bir aday iki seçim çevresinde de seçimi kazanırsa, bunlardan birini tercih etmek zorundaydı ve bunun sonucunda tercih edilmeyen ildeki milletvekilliği boşalmış sayılıyordu.
Toplam 63 ilin 44’ünde DP, 8’inde CHP tam liste halinde seçimi kazanmıştır. 11 ilde ise hiçbiri bu başarıyı sağlayamamıştır ve birden çok partinin adayı çoğunluğu sağlayarak milletvekilliğine hak kazanmıştır.

C-) 1954 SEÇİMLERİ
2 Mayıs 1954’de yapılan bir sonraki seçimlere dört parti katıldı. DP ve CHP bütün illerde, CMP 40 ilde yeni kurulan Türkiye Köylü Partisi ise 19 ilde aday gösterdi. Önceki iki seçimle aynı sistem uygulandı. Şu kadar ki, yasada seçimlerden önce yapılan bir düzenlemeyle, partilere ya da bağımsız adaylara ait basılı oy pusulalarının kullanılması imkânı kaldırıldı. Ve yalnızca adayları...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.