abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders birim mali tablolar analizi argo sözcükler maişet strafor bir karış menzile brezilya ekonomisi desen çeşitleri islami munazara kaydırmak gezi yazısı özet sömürüş mürdüm tarih bilmi testi hayran oya gibi erkek sabahlık düş güçlenmek egedenizi yapısalcı estetik apidae pleistosen oosfer hareket sistemi deli balta snop patika 100 yıl ortay kuran yanan amerika kıtası jeolojik özellikleri oranlamak seyyar su enerjisi ödenekli gönlü akmak kimya soru bankası küresel ısınmanın sebepleri istatistiksel envanter kontrol har har gangliyon serserilik yavaş yavaş 4. sınıf matematik problemleri antagonizma fikirli anlamlılık sigara ve alkol ciğer acısı ay resimleri yoklamak tehi düzlemsel yataklar uzay geometrisi araştırma teknikleri zümre toplantı tutanağı hardal yassılaştırma ölü yıkama avrupa müzik kültürü aksak ölçüsü merci çok partili döneme geçiş denemeleri türkiyede ticaret monarşi sporun önemi kapatmak dalga sırtı harry potter ve ateş kadehi pire yumruk sokuluş suni yagmur toplama işlemi turan mülkiyet ortak fark ingilizce ödev grandük işten güçten kalmak demokratik yonetim anlayisinin tarihsel gelisimi hurmalık ruhsal dilimlenmek iç salgı bezleri dizel makine ıf clause artikeller def 2.sınıf matematik soruları ahmet hamdi tanpınar huzur estirilme türkiyenin yer şekilleri ahar 11. sınıf matematik dersi ünitelendirilmiş yıllık ders planı arife günü inşirah açık seçik


KÜRESEL ISINMA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 120088 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KÜRESEL ISINMA

SORU: Küresel ısınma Dünyanın fiziksel yapısında ne tür sorunlar neden olur?

HİPOTEZ: Küresel ısınma kuraklığa yol açar. Küresel susuzluk yaşanır. Ormanlar azalır. Eğer bir çare bulunamazsa dünyanın sonu gelir.

Küresel Isınma Nedir?
İnsan tarafından atmosfere verilen gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor. Sera etkisinin artması, atmosferin üst bölümünün yani stratosferin soğumasına, alttaki troposferin ise ısınmasına yol açıyor.

Nasıl Oluşuyor?
Küresel Isınmaya yol açan şey sera etkisi yaratan gazların insanoğlu tarafından atmosfere daha çok verilmeye başlanmasıyla atmosferde oluşan sıcaklık artışıdır. Peki sera etkisi nedir? Aslına bakılırsa sera etkisi doğal bir süreçtir. Dünyada yaşamı sağlayan bir süreç. Ama doğanın kararında bıraktığı bu sistem insanoğlu tarafından bozuldu. Güneşten gelen ışınlar dünyayı ısıtır. Bunu hepimiz biliyoruz. Güneşten gelen bu ışınlar aynı zamanda yerküremiz tarafından gerisin geriye yansıtılır da. Ancak atmosferdeki su buharı, karbondioksit ve metan gazları dolayısıyla bu yansımanın bir kısmı önlenir. Bu gaz molekülleri ışınları tutar ve yeniden dünyaya yansıtır. Yani aynı bir serada ışının sera naylonu dolayısıyla dışarı çıkamaması gibi. Bu yüzden bu olaya sera etkisi adı verilir. Bu doğal süreç daha önce dediğimiz gibi dünyada yaşam döngüsünün kurulmasında önemli. Sera etkisi olmasaydı dünyanın sıcaklığı - 18 C (eksi 18) olacaktı.
Ancak Sanayi Devriminin başlamasıyla beraber durum bozuldu. İnsanoğlu fosil yakıtlar, yani kömür, petrol ve odunu uygarlığının yükselmesinde basamak olarak kullanmaya başlayınca atmosfere her yıl, önce binlerce sonra milyonlarca, günümüzde ise milyarlarca ton karbondioksit salmaya başladı. Karbondioksit doğal düzeyinde kaldığında yararlı bir gaz.
İnsan bununla da yetinmiyor. Bir yandan da ormanları yok ederek karbondioksit emen sistemleri ortadan kaldırıyor. Yani CO2nin artış hızını yükseltiyor

KÜRESEL ISINMA, KUTUP AYILARINI TEHDİT EDİYOR
Küresel ısınmanın ve bu konuda uluslararası arenada gerekli önlemlerin alınmasında gecikilmesinin, kutup ayılarının yaşam alanlarının önemli bir bölümünün yok olmasına yol açacağı uyarısında bulunuldu.Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) raporunda, iklim değişikliklerine karşı mücadelede kaybedilecek zaman kalmadığına dikkat çekildi.
Vakfın raporunda, bu canlıların yaşamlarını sürdürebilmelerinin önündeki potansiyel tehlikelerde iklim değişikliklerinin etkisi ilk sıraya konularak, bu canlıların avlanmalarının dışında, petrol işletmeleri ve kimyasal kirliliğin de göz ardı edilmemesi gerektiği vurgulandı.

Dev buzdağı sekiz parçaya bölündü
Dünyanın en büyük buzdağı ekim ayında önce ikiye bölünmüştü, şiddetli fırtına ile sekiz parçaya bölündü.
Antarktikte meydana gelen güçlü bir fırtına sonucunda 11.000 kilometrekare bü...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.