abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders gap nedir güvenirlik ve geçerlik ark kaynak çeşitleri mesleki doyum envanteri golfçü gıyaseddin staj raporu insaat öğrenme stratejileri gidiş alayı terhis peribacaları atatürk ölçü birimleri elektrikten korunma şeyh gali bürolarda dosyalama sistemi alt olmak radyasyon canlılar üzerindeki etkisi insansal çalışma süreci içerisinde bilimsel teklif karkas denetleyici ve düzenleyici sistem top çeşitleri burdur posta ışık yansıma kuralları notre dame in kamburu mali tablolar reklam ve reklam araçları ritm ezgi terfi gösteri yöntemi yavuz kader birliği 69 plaka active passive alplık küresel ısınmanın sebepleri sarartı biomass enerji cumhuriyet dönemi ressamları fakir basy spor organizasyonları borç sene ayı balığı işgal ve direniş haber kipleri atom fiziği şirket kuruluşu kambu cayi nedir döviz kuru sistemleri inanç hürriyeti dogal varlıklar angaje radyoaktif izotoplar köy seyirlik oyunu anayasa yasa fark kabullenmek girilmek glâyöl gömeç bitkilerde solunum (ford-otosan kocaeli fabrikası cari ve yatırım giderleri gelir vergisi tanımı özellikleri Kantçı kirşof kanunu yaşmak işe girmek yalnız başına hurdahaş anlam ilişkisi arsenik lâboratuvar muayenesi kdv indirimi balzac kanunlaşmak pey tam sayılarda toplama işlemi belediye ile ilgili bildirimler idrarda koku kapkaççı demokrasi nedir alpinist word ders notları fanta ampülün icadı 1. ve 2. dereceden tek bilinmeyenli denklemler siyasi yağmalanmak boya tutmak liseler için ödevler john buchan soy semi video denetleyicisi (vga uyumlu) imalatı ebediyet hırsız anahtarı para şişkinliği yasalar


AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE’DE EĞİTİM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 120176 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE’DE EĞİTİM

Avrupa ülküsü, gerçek bir siyasi projeye dönüşüp AT üyesi ülkelerin hükümet politikalarında uzun vadeli bir hedef haline gelmeden önce, sadece filozoflarla önsezili kimselerin düşüncelerinde yaşıyordu. Bugünse Avrupa Birliği ekonomi, sanayi, siyaset, yurttaş hakları ve dış politika alanlarını kapsayan çok-sektörlü bütünleşmenin en ileri biçimidir.

Avrupa Birliği’nin 21. yüzyılda gerçekleştirmeyi amaçladığı hedef, tek bir Avrupa Pazarı yaratarak Avrupa Birleşik Devletleri’ni oluşturmaktır. Bu pazarda vatandaşların, malların, hizmetlerin ve sermayenin sınır tanımadan serbest dolaşımı öngörülmektedir. Ancak, Avrupa Birliği’ni oluşturan devletler, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gibi homojen bir yapıya sahip değildir. Bu ülkelerin kültürleri, dilleri, eğitim sistemleri ve vatandaşlarının düşünce tarzları birbirinden oldukça farklıdır. Bu farklılıkları ortadan kaldırmak için AB ülkeleri bazı ortak programlar hazırlayıp, uygulamaya koymuşlardır.

Ortak bir Avrupa fikri, 1980’li yılların başında Avrupa’da fazla rağbet görmüyordu. Brüksel, Avrupa Topluluğu fikrini Avrupalılara benimseterek popüler hale getirmek konusunda öğrencilerin desteğini kazanmak amacıyla çeşitli programlar başlatmıştır. Bu programlardan biri olan Sokrates programı bizi de ilgilendiren önemli bir konudur.

Socrates programının temel hedefleri şunlardır:

• Her düzeyde eğitimin Avrupa boyutunu güçlendirmek,
• Avrupa dillerini geliştirmek,
• Eğitimin her alanında işbirliğini ve dolaşımı sağlamak,
• Eğitimde yenilikleri özendirmek.

Socrates programı, Avrupa ülkeleri arasında eğitimin her düzeyinde çok güçlü ilişki ve işbirliği kurulmasına yardımcı olmuştur. Ayrıca, bu program sayesinde, bilgi ve iletişim teknolojilerinin eğitimde yaygın olarak kullanımı sağlanmıştır.

Ülkemizde ise eğitimin ne durumda olduğu bugün herkes tarafından bilinmektedir. Son dönemlerde eğitimde birçok reform çalışmaları olmasına karşın bunların yeterliliği konusunda kesin bir fikir birliği yoktur. Bu çalışmalar ne kadar faydalı olur bilinmez ama şuan için bilinen bazı gerçekler var ki bunlarda yapılan uluslar arası araştırmalarda Türkiye, toplam 41 ülkenin katıldığı Uluslararası Öğrenci Başarısını Belirleme Programı (PISA) kapsamında matematik, fen bilimleri ve okuma alanında alt sırada yer aldı. Bunun aksi bir sonucu nasıl bekleyebiliriz ki. İstanbul gibi Türkiye’nin ve Avrupa’nın en önemli metropollerinden birinde hala 60 kişilik sınıflarda eğitim ve öğretim sürdürülmeye çalışılıyorsa ki bu sistemin temeli ezberciliğe dayanıyorsa bu sonuca da şaşırmamamız gerekir ve yine PİSA’nın yaptığı araştırmalarda AB’ye dahil bir ülkede kişi başına düşen milli gelirle eğitimdeki başarı oranının paralel bir seyir gösterdiği ifade edilirken, Türkiye’nin bütçeden eğitime, araştırmaya ayırdığı payın diğer ülkelere naz...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.