abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders dipsiz tekstür çalışmaları 2. mahmut dönemi fanuslu radyoaktif izotoplar döküntülü batan yüzen maddeler dumansız üretimde verimliliği arttıran faktörler atatürkün yaptığı yenilikler ve zamanı anadolu şehir efsaneleri archimedes prensibi insaflı tahrirat türkiyede sporun gelişimi hint kültürü açık hava basıncı ile ilgili sorular elektrik santralleri ve çeşitleri teravi basel ıı şavk duraksız sofiyane tahıl yemi koyu kırmızı marjinal fayda kelam fenomoloji 1947 paris antlaşması federatif sayılar 7. sınıf altın oranı şiirsel işlevi kurbağalar ve sürüngenler hora geçmek geometri cisimlerin tarihi yonetim bicimleri yardımlaşma ile tekerlemeler toprak olusumu cevre kirliliği torun flip flop devresi ahp albert eistein kpss sonuçları ah çekmek girişimcilik iş kurma kimsesiz çepni 1919da atatürkün calısmaları hamisiz özel af lise 2 genel türk tarihi konuları yurt sevgisi gök atlası gül bitkisi hatır hatır milli güvenlik bilgisi öncelikli biyo teknoloji nin uygulama alanları yazının önemi teskin die şipşakçı küçük ağa özeti fahrenhayt mavi sürgün resimde ışık ve gölgenin etkisi balık sinir sistemi boylanma morley how many dolapçı filter pres arşimet dosyalama plastik şekil verme hataları kagıt sanayi tuşe akseptans merkantalizm nüfus piramitleri yumruk koni kalvenizm dekont ascıı kodu hempa ocaklı tiyatronun özellikleri ulus kavramı albumin ruz reformculuk kömür stoklama Senegalli ölü canlar gogol vantilatör hz.muhammedin savaşları


SANTRİFÜJ POMPA PROJESİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 120298 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SANTRİFÜJ POMPA PROJESİ
1- Özgül Hızın Bulunması :

Özgül hız, pompanın tipini belirlemek için çark için tanımlanan bir sayıdır. Özgül hızın 10-80 arasındaki değerleri için pompa; santrifüj, 40-175 arasındaki değerler için karışık akımlı ve 160-350 arasındaki değerler için eksenel pompadır.

Özgül hız ifadesi:

n: Çarkın dönme hızı (d/d)
Q: Debi (m3/s)
H: Manometrik yükseklik (m) olmak üzere…


dir.


n= 2900 d/d
Q= 80 m3/h= 0,022 m3/s
H= 55 m için


nq=21,4 elde ettim.

2- Pompa Gücü ve Veriminin Tespiti :


Pompanın hidrolik gücü

Pompanın hidrolik gücü, pompadan akışkana aktarılan güçtür.

P = .g.Q.H : kg/m3
g: yerçekimi ivmesi.


Pompaladığım sıvı su olduğundan;

PH = 1000.9,81.0,022.55
= 11,87 kW’tır.

Pompa verimi:

Pompa verimi debi, boyutlar ve özgül hız arttıkça artmaktadır. Bir pompanın verimi %30-90 arasındadır. Tasarladığım pompanın verimini özgül hıza bağlı olarak verilern grafiklerden, yaklaşıkolarak tahmin ettim

nq = 21,4 için ilgili tablolardan verim:

=0,72 olarak tahmin edilmiştir.


Pompa mil gücü:

Pompa çarkına mil ile iletilen gücün bir kısmı çeşitli kayıplar nedeniyle akışkana aktarılamaz. Bu nedenle mil gücü pompanın hidrolik gücünden yüksektir.
Pompa motor gücü:

Pompaların çalışma noktalarının esnekliği düşünülerek pompa çarkını çevirecek elektrik motorunun gücü mil gücünden daha büyük seçilmelidir. 4 kW < P < 35 kW için pompa motor gücü, mil gücünün  = 1,15-1,25 katı olmalıdır.

Elektrik motorları standart güçlerde imal edilirler. Bu nedenle bulduğum motor gücüne en yakın güç üreten standart elektrik motorunu seçtim. 22 kW’lık elektrik motoru seçtim


Hidrolik verim:

Pompanın girişinden çıkışına kadar olan tüm yersel yük kayıplarının ifadesi olan verimdir.
Hidrolik verim ayrıca aşağıdaki ampirik bağıntıyla da elde edilebilir.
Kaçak verim:

Çark ile salyangoz arasındaki boşlukltan, salmastralardan sızan akışkanın popmpa içindeki sirkülasyonundan kaynaklanan kayıpların ifadesidir.Ampirik olarak da:
Mekanik verim:

Mekanik sürtünmelerden kaynaklanan kayıpların ifadesidir.
Neticede;
3- Mil Çapının Hesaplanması :

Çarka gücü ileten milin çağpını bulmak için öncelikle mildeki maksimum mamenti bulurum.

Mil malzemesi St50
Emniyet katsayısı: S=3
em = 48.106 N/mm2 olduğuna göre;

4- Çark Göbek Çapının Bulunması :

Çark göbeğinin çapını bulmak için şu şartı dikkate almak gerekir:

Dg = dmil + 2h h: kullanılacak kamanın yüksekliğidir.

20 mm çaplı mil için kullanılacak kamaların (6x6) yüksekliği 6 mm’dir. O halde göbek çapı:

Dg = 20 + 2.6
= 32 mm.


5- Pompa Emme Flanşının Çapı :

Pompa emme flanşını çapın...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.