abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders atatürkün spor ile ilgili sözleri demir hat modern ücret sistemleri çeki ve kental gruplanmak cinema gerçeklik halk hikayesi aşk estetiği demokratik yonetim gecikme tahnit maddi olmayan bilimi öğrenme sevgi seli dişin sendromları likefaksiyon ortadoğuda petrol sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları talaş kebabı kol hareketleri inverter gazların basıncı iş makinalari püskürtülme ekosistemlerin işleyişi duyu organları baskı grupları ters beşik ingilizce atatürk devrimleri küresel işletme parmak kaldırmak cıvık astronomik izomerik bilişim teknolojileri ve insan kaynakları yönetimi ataturkün bilimle ilgili sozleri şifre devreleri stilistik bilgisayar staji duyurma batıl inançlar monoton envestisman atomlar arası bağlar güzel sanatlar nelerdir sauna bina etmek petek göz ekonomideki yapisal sorunlari yasin şiirin özellikleri otomotiv kaynak tezgah teleskop nedir anıtkabir projesi yavru keler equus tarihsiz tevil master formu mescid-i aksa fonksiyonlar ve fonksiyon grafikleri klima teknik bilgi kalıplama 3d çizim proğramı kız çocuklarında boy uzaması göktürk atatürk ve türk sporu panel örnekleri betonlaşma sinüzit sikkeler dört halife seçimleri kaldırma kuvveti gözü gitmek kompanzasyon projeleri devalüasyon 1.dünya savaşının sonuçları inönü savaşı sinan newton halkaları 354 beyaz gemi özet tiyatro kitapları götürülmek kadın girişimciler beti mehmet akif ersoy eserleri aile meclisi yat kulübü terme tabakalama 7. sınıf açılar ts500 müzik öğretmenliği hayvanların insanlara faydaları hayat bilgisi dersi arefe günü


ANNE BABA EĞİTİMİ VE İŞBİRLİĞİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 120610 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Sanırım, hemen her ailede bu gibi cümleler kurulur. Disiplin nedir? Nasıl sağlanır? Kaş yaparken göz çıkarmayalım, biraz düşünelim...

Disiplin, çocuğun dış dünyaya uyum sağlamasında ve sosyal yönden onaylanan tutum ve davranışları benimsemesinde yardımcı olan çeşitli kurallar ve beklentiler düzenidir. Konuşma dilinde “disiplin” sözü, baskı,katı kurallar ve kısıtlamalar gibi algılanır. Oysa disiplin, insanın elini kolunu bağlayan yasaklamalar değil; özgürlüğün en uygun biçimde kullanılmasını sağlayan kurallar bütünüdür.
Disipline etmek, ceza vermek anlamına gelmediği gibi genel olarak, disiplinde ödüller cezalardan daha etkilidir. Burada ödülden kasıt, maddî değeri değil; manevî değeri yüksek ödüllerdir. İstenilen davranışların sürekli maddî olarak ödüllendirilmesi, çocuğun materyal nesnelere gereğinden fazla önem vermesine yol açar. Çocuğu hediyelere boğarsak, onda maddî nesnelere sahip olma hırsını geliştiririz. Bir süre sonra pazarlığa tutuştuğunu bile görebiliriz. Çocuğa , gerçek ödülün insanlar arası ilişkilere dayandığını öğretmek için ilgi ve şefkat gibi sosyal ödülleri tercih etmeliyiz. Bu, maddesel ödülleri asla kullanmayacağımız anlamına gelmiyor tabîî ki. Ödül, özellikle okul öncesi dönemde, iyi davranış ve alışkanlıkları geliştirmek için ve ölçülü olarak kullanılmalıdır. Dikkat edeceğimiz en önemli nokta, ödülle beraber davranışın açık bir dille takdir edilmesidir.

Örnek :
Anne : “Bugün, ben söylemeden oyuncaklarını toplamana çok sevindim. O beğendiğin bebeği alacağım. Bundan sonra hep ben söylemeden oyuncaklarını toplayacağına güveniyorum.”

gibi bir ifade, çocuğun istendik davranışı tekrarlamasını ve alışkanlık haline getirmesini sağlar. Ayrıca sosyal ödül vurgulandığı için , ödülün rüşvete dönüşmesini engeller. Zamanla, maddî ödül etkisini yitirir ama çocuk, annesinin takdirini duymak için davranışı yineler.
Siz de çocukluğunuzda ya da son zamanlarda size söylenmiş bir takdir sözünü hatırlıyor musunuz?

→ Hangi davranışınızdı ?
→ Sizi kim takdir etmişti ?
→ Neler hissettiniz ?
→ Sizi takdir eden kişiye karşı ne hissettiniz ?
→ takdir edilen davranışı tekrarlamak istediniz mi ?

Bu soruları yanıtlayınca çocuklarımızı daha iyi anlıyoruz...
Cezaya gelince... Tanınmış çocuk psikiyatrı Dr. Ginott’a göre, ceza ile yürütülen eğitim, zamanla işlevini kaybeder. Çocuk, yaptığına pişman olacağına ve suçunu telafi etmeyi öğreneceğine, intikam hayâllerine yönelir. Ceza alan çocuğun, annesinin en sevdiği kolyeyi gizlice saklaması gibi...bu durumda çocuğun dikkati, işlediği suçtan kayıp, cezanın getirdiği duygular...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.