abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders sermaye piyasası mevzuatı ve ilgili mevzuat medişa uluslararası politika niyabet debi ölçme matbaanin bulunusu pazarlamada marka konut dokunulmazlığı talk takma ayak emredici anlatım gerdel ı supposed uşak olmak limit soruları ingilizce biyografiler tersinirlik hayvanların olumsuz yönleri sivil idare aziz nesin ve hikayeleri glokoni bitkisel hayat simple past tense dinamometre yapılışı türk matematikçileri nizamiye medreseleri abs plastik sağlık ingilizce yazılmıs hayvan dişil npn tipi transistörün sembolü türk ingiliz antlaşmalar 2000 yılı sonrası bankacılık sektörü doğru akım nedir müşerref taş ocağı alan hesabı galoş efes pilsen limited şirketi müphemiyet baş örtüsü aşı vurmak amerikanın keşfi hipotez hazırlamak engebeli kama basmak hamut kristal boşalma ölümlük ön bilgi selim dönemi elektronik otomotiv geliştirmek soğuk hava deposu mülevves 1994 krizi cengiz han destanı basit makinalarla ilgili sorular makine staj resim konçina muzlim iletişimin olumlu yönleri gelin alayı saç örgüsü ekosistemlerin doğal özellikleri iklimlendirme ve soğutma staj sahte kod bilgisayar anakart çeşitleri kımıltı matematiğin günlük hayattaki yeri ve önemi geniş ünlü turkish identity hırsızlar koçi bey risalesi misilleme televizyon faydaları kafka dönüşüm özeti şiir çeşitleri musalla iblis radyoaktiflik ve tıp silindir çeşitleri duyu organımız dil kilo boy renkçi avrupada kurulan türk devletleri doğurma flört ödün vermek türk dünyası seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği öğretmenliği gazi üniversitesi alman çocukları topkapı sarayının mimarı kalite güvence dersi doğrudan anlatım nedir photoshop nedir imzalama


ANNE BABA EĞİTİMİ VE İŞBİRLİĞİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 120610 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Sanırım, hemen her ailede bu gibi cümleler kurulur. Disiplin nedir? Nasıl sağlanır? Kaş yaparken göz çıkarmayalım, biraz düşünelim...

Disiplin, çocuğun dış dünyaya uyum sağlamasında ve sosyal yönden onaylanan tutum ve davranışları benimsemesinde yardımcı olan çeşitli kurallar ve beklentiler düzenidir. Konuşma dilinde “disiplin” sözü, baskı,katı kurallar ve kısıtlamalar gibi algılanır. Oysa disiplin, insanın elini kolunu bağlayan yasaklamalar değil; özgürlüğün en uygun biçimde kullanılmasını sağlayan kurallar bütünüdür.
Disipline etmek, ceza vermek anlamına gelmediği gibi genel olarak, disiplinde ödüller cezalardan daha etkilidir. Burada ödülden kasıt, maddî değeri değil; manevî değeri yüksek ödüllerdir. İstenilen davranışların sürekli maddî olarak ödüllendirilmesi, çocuğun materyal nesnelere gereğinden fazla önem vermesine yol açar. Çocuğu hediyelere boğarsak, onda maddî nesnelere sahip olma hırsını geliştiririz. Bir süre sonra pazarlığa tutuştuğunu bile görebiliriz. Çocuğa , gerçek ödülün insanlar arası ilişkilere dayandığını öğretmek için ilgi ve şefkat gibi sosyal ödülleri tercih etmeliyiz. Bu, maddesel ödülleri asla kullanmayacağımız anlamına gelmiyor tabîî ki. Ödül, özellikle okul öncesi dönemde, iyi davranış ve alışkanlıkları geliştirmek için ve ölçülü olarak kullanılmalıdır. Dikkat edeceğimiz en önemli nokta, ödülle beraber davranışın açık bir dille takdir edilmesidir.

Örnek :
Anne : “Bugün, ben söylemeden oyuncaklarını toplamana çok sevindim. O beğendiğin bebeği alacağım. Bundan sonra hep ben söylemeden oyuncaklarını toplayacağına güveniyorum.”

gibi bir ifade, çocuğun istendik davranışı tekrarlamasını ve alışkanlık haline getirmesini sağlar. Ayrıca sosyal ödül vurgulandığı için , ödülün rüşvete dönüşmesini engeller. Zamanla, maddî ödül etkisini yitirir ama çocuk, annesinin takdirini duymak için davranışı yineler.
Siz de çocukluğunuzda ya da son zamanlarda size söylenmiş bir takdir sözünü hatırlıyor musunuz?

→ Hangi davranışınızdı ?
→ Sizi kim takdir etmişti ?
→ Neler hissettiniz ?
→ Sizi takdir eden kişiye karşı ne hissettiniz ?
→ takdir edilen davranışı tekrarlamak istediniz mi ?

Bu soruları yanıtlayınca çocuklarımızı daha iyi anlıyoruz...
Cezaya gelince... Tanınmış çocuk psikiyatrı Dr. Ginott’a göre, ceza ile yürütülen eğitim, zamanla işlevini kaybeder. Çocuk, yaptığına pişman olacağına ve suçunu telafi etmeyi öğreneceğine, intikam hayâllerine yönelir. Ceza alan çocuğun, annesinin en sevdiği kolyeyi gizlice saklaması gibi...bu durumda çocuğun dikkati, işlediği suçtan kayıp, cezanın getirdiği duygular...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.