abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders sardalya 29 ekim şiir ana çizgileriyle türkiyenin yakın tarihi sosyal bilgiler 6 atatürk meslek lisesi güçlü glâse çocuklarda iç disiplin çeviklik nedir seramik pişirme hakem 5. sınıf testleri etik ve ahlak gömeç pat küt koordinat sistemi nedir tahta biti 1919-1923 kota almanca hikaye ay ile ilgili tekerleme türkiyede ormanlar anadoluda kurulun ilk türk devleti örgütsel ekoloji madam bovari vakıflar yarım porsiyon firavunluk kütle korunması mukavemet makinası medya ne demektir endüstriyel ilişkiler ve insan kaynakları vasıflı manzum nedir 10 kasım programı güçsüzlük yer planlaması yağmalamak al kan kölen olayım! bindirme spor toto çok sesli fena terazıler yaşadığımız yer çalışma takvimi elips incelenmesi muharrirlik sıcak su kaynaklarının kullanım alanları kamu arazisi önlemek gözlem mezamir working mother staj bilgisayar kodominant adıyaman tarihi ısı yayılması anıtkabirin yapılışı ayaz kesmek habitus bilim sınavı interaktif iş toplantıları atatürk ölcülerde yenilik 30 ağustos konuşma cek nedir jan dark folklorcu sarılma peşin pazarlık peynir altı suyu tozu azmizade haleti ateşin bulunması eleştirel dinleme küflenme bütçe yılı elektronik staj mod medyan nedir onbaşı anlatım cesıtlerı okullarda rehberlik yıl sonu raporu yapım evi atak fotoğrafhane atatürk ölçü devrimi denetim de makale oktet kuralı sınıfta demokrasi div deniz kullanımı ağızlık şükretmek deprem araştırmaları eleme başmakçı savunulma oyun alanı balkanların güvenliği


DEMOKRASİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 120891 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEMOKRASİ
Demokrasi herkesin temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alındığı ve herkesin birbirinin görüşüne saygı duyduğu bir yönetim ve yaşam biçimidir.
DEMOKRASİNİN TEMEL İLKELERİ
1.Milli egemenlik
2.Hürriyet ve eşitlik
3.Siyasi partiler
DEMOKRATİK HAYAT
A.Demokrasi nedir?
Demokrasi bir yönetim ve yaşam biçimidir.
Demokraside bireyler vatandaş olarak adlandırılır. Bu yönetimde bütün vatandaşlar özgür ve eşittir.
Demokrasi halk egemenliğine dayanır. Yöneticiler seçimle belirlenir. Bu yönetim şeklinde egemenliğin asıl sahibi halktır. "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir"
Demokraside kararlar tartışılarak alınır. Kararların alınmasında çoğunluğun görüşü belirleyici olur. Kısacası demokrasi herkesin temel hak ve özgürlüğünü güvence altına alan herkesin birbirinin görüş ve düşüncelerine saygı duyduğu yaşam ve yönetim biçimidir.
DEMOKRASİNİN TEMEL İLKELERİ
2. Milli egemenlik:milletin yönetme gücü
3. Hürriyet ve eşitlik
4. Siyasi partiler
1. Milli Egemenlik
Egemenlik bir ülkeyi yönetme gücüdür. Milli egemenlik, egemenliğin yani yönetme gücünün ulusa ait olmasıdır.
2. Hürriyet ve Eşitlik
Hürriyet insanların herhangi bir kısıtlama ve zorlama olmadan istediği gibi davranabilmesi ve düşünebilmesidir.
Eşitlik ilkesi bizim ana yasamızda şöyle belirtilmiştir:
Herkes dil, din, ırk(soy), renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, mezhep vb. sebeplerle ayrı gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Hiçbir kişi aile zümre sınıfa ayrıcalık tanınamaz.
3. Siyasi Partiler
Siyasi partiler ülke sorunları hakkında aynı görüşü paylaşan insanların bir araya gelerek kurdukları örgütlerdir. Demokrasi farklı görüşlerin varlığını savunur. Siyasi partilerde farklı görüşlere dayanır. Halk kendi yararına en uygun partinin temsilcilerine oy verir.
İKTİDAR PARTİSİ:Seçim sonrası en çok oyu alıp hükümeti kuran partiye denir.
MUHALEFET PARTİSİ:İktidar partisi dışındaki diğer partilere denir.
KOALİSYON:Bir partinin tek başına hükümet kurmaya milletvekili sayısı yetmiyorsa kendi düşüncesine en yakın görüşteki partiyle anlaşıp hükümeti kurar. Buna koalisyon denir.
DEMOKRASİNİN KORUNMASINDA BİREYLERE DÜŞEN GÖREVLER
Demokratik sistemin işleye bilmesi ve gelişe bilmesi toplumun demokrasiyi benimsemesine bağlıdır. Demokrasinin korunması için bireylerin kurallara uymaları gerekir. Bu kurallara severek ve isteyerek uyar demokrasinin korunması bireyleri devlete karşı görevlerini yerine getirmesiyle mümkündür. Her birey askerlik yapmak vergi vermek ve oy kullanmak gibi görevlerini titizlikle yerine getirirse demokrasinin korunmasında yardımda bulunur.
DEMOKRASİDE KAMUOYU VE BASININ ÖNEMİ...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.