abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
ÇOKLU ZEKA VE ÖĞRETİM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 121074 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ÇOKLU ZEKA VE ÖĞRETİM

Çoklu zeka kuramını öğretimle buluşturma işi aslında kuramı ortaya atan bilim adamlarının fikri değildir. Gardner, kuramı ilk olarak 1983’ te yayınlamış, ancak eğitim psikolojisi alanında bu denli ilgi görür hale gelmesi 1993’ te yazdığı kitaptan sonra gerçekleşmiştir. İlginç nokta, kuramın eğitim programları, öğretim ve değerlendirme süreçlerinde bir eğitim felsefesi ya da anlayışı haline gelmesidir. Kuram eğitimciler tarafından o kadar benimsenmiştir ki, zeka türlerine dayalı öğretim etkinliklerine farklı pek çok model ortaya atılmıştır.
Eğitim bilimlerinde halen geliştirilmekte olan pek çok eğitim modeli de, aslında Çoklu Zeka Kuramını farklı terminolojilerde kullanmaktadır. Örneğin İşbirliğine Dayalı Öğretimde –diğer zeka türleri de yadsınmadan –daha çok sosyal zeka üzerine yoğunlaşılmaktadır. Benzer şekilde bütün dil öğretimleri, içinde müzik, günlük tutma,grup çalışmaları, eğitsel oyunlar gibi etkinliklerle dil zekasını geliştirmeye odaklamıştır.
Gerçekte Çoklu Zeka Kuramı etkili yada başarılı dediğimiz öğretmenlerin sınıflarında her zaman uyguladıkları etkinliklerden farklı bir şey değildir.(Armstrong, 1994:50; Lazear, 2000:81) Örneğin,“Ölü Ozanlar Derneği” filmindeki Edebiyat öğretmeni John Keating, öğrencilerin şiir okurken klasik müzik eşliğinde topa vurmalarını istemiştir.Çoklu zeka kuramı da tüm öğretmenlerin en iyi öğretim yöntemlerini seçme ve bu yöntemlerin neden başarılı olduğunu anlamalarına yardımcı olur.Aynı zamanda mevcut yöntem ve materyal repertuarlarını zenginleştirerek, çok sayıda ve çeşitlikte öğrenme özelliği olan öğrenciye ulaşılmasını sağlar.( Armstrong, 1994:50) Kuramla tanışan bir öğretmen öğretim sürecine zekaları nasıl yerleştirebileceğini düşünürken şu sorulara yanıt arar:
1. Okulumuzda Çoklu Zeka Kuramına odaklaşıyor muyuz?
2. Öğretim programımız tüm zekalarla bütünleşen dersler içeriyor mu?
3. Benim güçlü zeka alanlarım neler ve bunları öğrencilerimin öğrenmesine yardımcı olacak şekilde nasıl kullanırım?
4. Çoklu Zeka Kuramını sınıfta nasıl uygularım?
Bu sorular elbette önemli ve cevaplanması gerekli olan sorulardır. Dikkat ve ilgi çekici olmasından dolayı da kuram, Amerika’ daki okullarda ve üniversite araştırmalarında ciddi bir öneme sahip hale gelmiştir.
Kuramın öğretim sürecindeki en büyük etkisi öğretmenlerin öğretim stratejileri geliştirmede yaratıcılıklarını artırmasıdır. Zira öğretmen ve eğitim uzmanları her bir zeka ile ilgili etkinlikleri düşünürken ister istemez yöntem ve teknik repertuarları genişlemekte, farklı ve orijinal etkenlikler ortaya çıkabilmektedir. Örneğin müzikal zeka ile ilgili etkinlikler planlanırken okuldaki müzik öğretmeni ile iletişim kurma ve fikir alma ihtiyacı doğmaktadır.
Öğretim tasarımında zeka türlerinden nasıl yararlanabiliriz? Sorusu pek çok eğitimci tarafından düşünülmüş ve çeşitli cevaplar üretilmiştir. Bu amaçla önce zekaların...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.