abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 1 ton kac metrekup estomp onlu pislik öss analitik hayat güzel doğrusal olmayan programlama istemek kıyamet çağımızın buluşları abli baz ve tuzlar insancılık hareket ekonomisi ile ilgili bilgi yastık sinema perdesi kafa tutmak uranyum araç kullanma talimatları fert ekonomik haklar antarktik canlılar dünyasında suyun önemi beklenmek küresel ısınmanın nedenleri anten ışıma insanlık türkiyenin ithalat ve ihracatı el elden üstündür köşe yazısı kesir çeşitleri yük altına girmek yerel yönetimler benimseyiş tortusuz sosyal beceri edinme enstrümental analiz büyüme ve gelişme acenta sorunu bağışlatmak çılan abanî tomografi atatürk ve tarım 12 hayvan resimli türk ayçiçeği yağı kompozit ataturkun spor sozleri istihdam gül kasidesi tanzimat dönemi özellikleri used to doktorun görevleri yüzey pürüzlülük üniversite hazırlık atlama sınav soruları genleşme ile ilgili sorular geççe günah olmak makine staj atölye menafi muhasebe ile ilgili staj örneği bölgelerimiz mikroskobun kısımları hububat orgcu zararına warehousing hz muhammed mucizeleri oksijen müracaat haberleşme araçları tarihsel gelişimi yahudi kültürü yaşmaklı ısınma çalışmaları zıngır zıngır hiperbol kampanya nedir bal petekleri 360 derece performans değerlendirme devralmak hayvanlarda solunum sistemleri okan yıldız düzleme yanma sabunlamak 24 anayasası bankacılık ve pazarlama çitleme bütçeyi etkileyen faktörler gurup nedir alt geçit bsc bitkilerde solunum sistemi inhiraf pütürsüz yıllık bakım planı çıma vermek matematik proje ödevi frenlemek


MÜTAREKE DÖNEMİNDE KURULAN CEMİYETLER VE ÇALIŞMALARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 121374 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

MÜTAREKE DÖNEMİNDE KURULAN CEMİYETLER VE ÇALIŞMALARI

Mondros Mütarekesinin memlekette yaptığı karışıklık oldukça acı bir şekilde kendini hissettirmekteydi. Uzun ve yıpratıcı bir savaşın sonucu bütün kurtuluş ümitlerini söndürecek şekilde acıklıydı. Halk karamsar ve kararsız, İstanbul Hükümeti ne yapacağını şaşırmıştı. Silahlar toplanmış, terhis dolayısı ile, ancak düzeni sağlayacak küçük kadrolu birlikler bırakılmıştı. Millet ne olacağını henüz bilmiyordu. Memleket bu durumda iken,Türkler aleyhine çalışan birtakım zararlı cemiyetler kurulmağa başlandı.

A-Azınlıkların Çalışmaları:

Uzun yüzyıllar Türk toplumu içinde hür ve rahat yaşamış olan azınlıklar, yer yer gizli cemiyetle kurmuşlardı. Bunların gayesi asayişi bozarak, mütarekenin 7nci maddesinin uygulanması için bahaneler yaratıp hak kazanmak ve Avrupa Devletlerinin müdahalelerini sağlayarak yurdumuzun çeşitli bölgelerini kolayca işgal etmekti.

a-Mavri Mira Cemiyeti: İstanbul Rum Patrikhanesinde kurulan Mavri Mira Cemiyeti Yunan Hükümetinden yardım görüyordu. Vazifesi, muhtelif illerde çeteler kurmak, Yunanlılar lehine mitingler ve propagandalar yapmaktı. Bu cemiyet bilhassa İstanbul, Marmara havzası ve Trakyada faaliyette bulunuyordu. Buradaki Rumlara silah dağıttı. Yunan Kızılhaçı, Resmi Göçmenler Cemiyeti ve Rum okullarındaki izci teşkilatı Mavri Mira Cemiyetinin emrinde çalışıyordu.

b-Pontus Rum Cemiyeti: Bu cemiyet Mavri Mira Cemiyeti tarafından korunuyordu. Pontus Rum Cemiyeti Samsun merkez olmak üzere İneboludan, Batuma kadar uzanan sahada bir Rum Pontus Devleti kurmağa çalışıyordu. Etniki Eterya Cemiyetinin devamıdır.

c-Hınçak Komitası: Türkiyedeki Ermeniler de, bunlarla birlik olarak çalıştılar. Faaliyet halinde bulunan Ermeni Cemiyeti Hınçak Komitası idi. Bu cemiyetin gayesi Doğu Anadoluda kurulacak olan Ermenistan için ortam hazırlamaktı. Ermeni Patriği Zaven Efendi, Mavri Mira Cemiyeti ile tam bir fikir ve işbirliği halinde çalışıyordu. İstanbuldaki Yahudilerin de ayrı bir cemiyeti vardı.

d-Makabi ve Alyans İsrailit Cemiyetleri:
Rumlarla işbirliği içinde olmuşlardır. İstanbul’da faaliyette bulunmuştur.


B-Yıkıcı ve Bölücü Nitelikteki Cemiyetler

a-Kürt Teali Cemiyeti: Birinci Dünya Savaşından sonra İtilaf devletleri Osmanlı İmparatorluğunu içten yıkmak için çalışıyorlardı. Bu arada bir de Osmanlı ülkesinde yaşayan bir Kürt milletinin varlığından söz edilmekte ve Doğu Anadoluda bunun geniş bir propagandası yapılmakta idi. Mondros Mütarekesinden sonra merkezi İstanbulda olan bir Kürt Teali Cemiyeti kurulmuştu. Bu cemiyet İstanbulu işgal eden İtilaf kuvvetlerinden yardım görmekte idi. Amacı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ayrı bir Kürt devleti kurmaktı. Bitlis, Elazığ, Diyarbakırda şubeler açmıştı. Fakat bu
bölgedeki vatansever halkın şiddetli tepkisi yüzünden olumlu bir sonuç vermemiştir.

b-Teali-i İslam Cemiyeti: Merkezi İstanbulda olan zararl...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.