abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders vygostky kara zindanlar redaktör ihbar etmek acılaşmak aya ilk ayak basanlar enerji depolama sistemleri ekşi Afşar nur gibi ay örümceği beraberce ilkokul 2 sınıf dersleri elde bulunan bursada zaman şiiri analitik uzanım çizmek lord jim ac motor hız kontrol uygulamaları başında çuval tedbirsiz ishal integral ile hacim takoz araba motorları alelusul kamu mali yönetiminde bütçe dışı ön ödeme 8085 mikroişlemci komutları elektro mekanik kumanda oluşturma mıknatıslar ve kullanım alanları çözeltiler akdenizin hakimiyeti mutavassıt kondasatörler pisboğazlık seyfi baba siiri katranlama kırklareli Moskof camı tasarlamak mühendislik ekonomisi edimli çırpış barro bilgisayar bölümü satış maliyetleri hırslanmak böbrek nakli george orwell içim yakıt mevlananın felsefesi hava kanalı hesap tanzim ağızlık sönme rus dili kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti pürüzlenme gezi kolu eski ve yeni ölçü aletleri omuz atatürk ingilizce 0 ı bulan kişi davranış bilimleri kişilik horasanî senatör jet boyama makinası tiyatro afişi gözlem sonuçlarının kayıt yöntemleri kinlenme köprüçük kemiği çolpa tutsak beden eğitiminin yararları amblem sağlık şiirin biçim özellikleri prodüksiyon çok uluslu şirketler ve örgüt yapıları kafa kola almak köselik amortismanlar power point nedir uyarlama 10.yıl marşı salt stratejik boğaç han yasa sözcüsü topkapı sarayının mimarı teadül dunyadaki akarsular diesel motor düve arşivleme küçümen Peştuca


İZAFİET TEORİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 121464 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Alman Fizikçi Albert Einstein’ın Görelilik Kuramı(İzafiyet Teorisi) ya da diğer bir deyişle Özel Rölativite Teorisi diye adlandırılan çalışması Fizik bilimi için bir dönüm noktası ya da yeni bir bakış açısı olarak tanımlanabilir.

Günlük deneylerimizin ve gözlemlerimizin çoğu, ışık hızından çok daha düşük hızlarla hareket eden cisimlerle ilgilidir. Newton mekaniği ve uzay-zaman üzerinde önceki düşünceler, böyle cisimlerin hareketini tanımlamak için formüle edilmiştir. Newton mekaniği, düşük hızlarda çok iyi sonuç verse de hızları ışığınkine yaklaşan parçacıklara uygulandığında başarısızdır. Bunu daha anlaşılır hale getirmek için şöyle bir örnek verebiliriz: Bir elektronun hızını, birkaç milyon voltluk potansiyel farkı kullanarak 0,99c’lik değere kadar çıkarmak mümkündür. Newton mekaniğine göre, potansiyel farkı 4 katına çıkarırsak elektronun hızı 1,98c’ye çıkmalıdır.Bununla birlikte deneyler elektronun hızının, ivmelendirirci gerilimin büyüklüğü ne olursa olsun, her zaman ışık hızından küçük kaldığını gösteriyor. Newton mekaniğinde bir parçacığın ulaşabileceği bir üst hız sınırı yoktur.

Newton mekaniğinin ışık hızına yaklaşan parçacıklar için doğru sonuçları vermemesi Einstein’ın 1905’te Özel Rölativite Kuramını yayınlaması ihtiyacını doğurdu. 200 yıldan uzun bir süre geçerliliğini koruyan Newton mekaniği, Einstein’ın genelleştirilmiş kuramının özel bir halidir.

Özel Rölativite Teorisi iki temel ilke üzerine kuruludur:

1. Fizik yasaları tüm eylemsiz referans sistemlerinde aynıdır: Hareket, görelidir.Yani düzgün hızla hareket eden bir araçta yapılan deneyin sonuçları,durgun bir laboratuvarda yapılan aynı deneyin sonuçlarıyla özdeş olacaktır.Durgun bir laboratuvarda bir deney yaparsanız ve sabit hızlı bir arabayla geçen bir gözlemci de sizin deneyinizi gözlerse,hem laboratuvar koordinat sistemi,hem de hareketli arabanın koordinat sistemi eylemsiz referans sistemleridir. Buna göre laboratuvarda mekanik yasalarının doğru olduğunu bulursanız,hareketli arabadaki kişinin gözlemleri de sizinkiyle uyuşmalıdır.Bu aynı zamanda,hiçbir mekanik deneyinde,iki referans sistemi arasında herhangi bir fark saptanamayacağı demektir. Yani,uzayda mutlak hareket kavramı anlamsızdır.

2. Vakumda (boşlukta) ışığın hızı, tüm eylemsiz referans sistemlerinde aynı c=2,99792458x108 m/s değerindedir: Işığın hızı,evrendeki en yüksek ve mutlak hızdır.Işığın hızı, eylemsiz tüm gözlemcileri için bunların hareketlerinden bağımsız olarak aynı kalır.Işık hızının diğer hızlarla önemli çelişkisi Galileo toplama yasasına uymamasıdır.Havanın durgun olduğu bir referans sisteminde sesin havadaki hızı 2,99792458x108 m/s değerindedir. Bununla birlikte,ses kaynağına göre hareket eden bir referans sisteminde sesin hızı ölçüldüğünde,sesin hızı bu değerden daha büyük ya da daha küçüktür.Bu durum ışık için geçersiz olmaktadır.Galile toplama yasası mı yanlış? Yoksa ışığın özel bir duru...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.