abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders heyelan nedir hm3 Dy tınnet tiner yama varyans analizi yamuk alanı kefeli sponsor tartışma türleri otoburlar semiz otu baba ve piç savruluş endüstri müh bio gaz banka staj raporu madde ve ışıma salgı tarim politikalari itirazcı diş protez insan ve hayvanların benzer özellikleri kitapla ilgili atasözleri desen tasarımı bakır faz diyagramları sera fizibilitesi av köpeği kaynama ve buharlaşma arasındaki farklar türk sanatı toprak resimleri virüs ve bakteri canlılarda büyüme 10.sınıf matematik azeotropik distilasyon kızların eğitim hakkı tutarlık destansı söz öbekleri farketmez cici ankara şiirleri yakınlık görmek lise giriş sınavı soruları anlamsız kucak kucak su hangi besin grubuna girer 6502 entegresi birey ve toplum ilişkisi ölçülendirmek cpfr temas gerektirmeyen otelciler matematikte hassas ölçü satır sonu akıcı ünsüz 1839 tanzimat fermanı infertilite tedavisi anarşi ısı cam ac ve dc sürücüler teröris,terör, yazıyı ilk bulan kim sinizm hukuk kuralları ionesco arkadaş seçimi rolü olmak fırtınanın habercisi geçmişten günümüze ekonomik faaliyetler tekstil terbiyesinde kullanılan kavramlar müsamahalı keçe üretimi erozyon resimleri eflatun cem güney vamp çevre ile ilgili atasözleri müsteşrik arz ve talep kanunu soymuk üniversiteler için türk dili pascal prensibi bürudet kuyruk yaprak dökümü romanı ay aydın, hesap belli ipucu tarifname savrulma auguste comte havza kel ur şehri akşamcılık para teorisi açmaz sıkı basmak 1. dereceden 3 bilinmeyenli denklemler


AIDS


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 121636 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AIDS:
İnsanlık tarihi boyunca çıkan pek çok hastalık toplumları etkisi altına alarak,birçok savaşın aldığı candan daha fazla can almıştır! Tıbbın gelişmesi sonucu ayrıca ileri teknolojiler sayesinde birçok ölümcül hastalığın tedavi edilmesi başarılmıştır,ancak 1970’lerin sonlarına doğru yeni bir hastalık tüm dünyayı sarsmıştır: AIDS
Tüm dünya ülkelerinde hızla yayılmayı sürdüren kadın, erkek, çocuk ayrımı gözetmeyen bu hastalık herkese bulaşıp öldüren bir hastalık olup henüz tedavisi veya bir aşısı yoktur!
AIDS,Türkçe’si Kazanılmış Bağışıklık Yetmezlik Sendromu İngilizce kısaltmasıdır. Sendrom denmiştir, Çünkü tek bir hastalık değil de bir çok belirtiler grubu olduğundan ‘sendrom’ denmiştir.
Bu sendroma neden olan bir virüstür. Uluslararası tıp forumlarında HIV(Human Immunodeficiency Virus = İnsan Bağışıklığı Yetmezliği Virüsü) olarak bilinmektedir.Virüs bağışıklık sistemi üzerinde çok etkilidir.Etkilenen bağışıklık sistemi normalde bağışıklık sahibi bulunulan en basit grip virüslerine bile karşı vücudu koruyamaz ve sonunda bu hastalıklardan birinin bulaşması ile AIDS hastalığı kapan kişinin vücudunda gelişmeye başlar.
AIDS kapmış kişilerin tamamında aynı hastalık görülmeyeceği gibi,virüsü kapan kişiden kişiye göre değişmektedir. AIDS kapmış kişiler ile AIDS hastalığının ilerleyen evresinde bulunan bir kişinin arasında önemli farklar vardır.Her HIV kapan kişide henüz AIDS belirtileri ortaya çıkmamış olabilir. Hatta bu kişiler hastalığın kötü etkilerini taşıyıp bulaştırdıkları halde sağlıklı olmaya devam ederler. Bu süreç farklı tıp kaynaklarında 6 ay-3 yıl olarak belirtilmiştir.
AIDS’İN TESPİTİ BU HASTALIĞA KARŞI MÜCADELE VE BU HASTALIĞIN TESPİT EDİLDİĞİ KİŞİLERE KARŞI DAVRANIŞLAR:
 AIDS/HIV hastalığı kapılması kesin tedavisi veya aşısı olmayan ancak korunula bilecek bir hastalıktır. AIDS mücadelesinde şimdiye kadar en başarılı sonucu şüphesiz Koruyucu Hekimlik Hizmetlerinde sağlanmıştır. Ve sonuç olarak en çok Dünya’daki gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yaptıkları yatırımlardan birisi de bu hizmettir. Bu nedenlerden dolayı özellikle kaynakları kısıtlı ülkeler başta olmak üzere,korunmaya yönelik eğitim çalışmalarına öncelik vermelidir. Bu ülkelerde “herkesin kendi sağlığını koruma bilinci” geliştirilmelidir.
 HIV/AIDS ile ilgili tüm uygulamalarda tıbbi kurallarına uyulmalı ve kişi hakları korunup ön plana çıkarılmalıdır.
 Hastalığı kapmış veya ileri derecede AIDS rahatsızlığı olan kişiler toplumdan dışlanmamalı ve hakları diğer insanların ki gibi korunmalıdır.
 Yine aynı şekilde toplumun farklı görüşlere sahip grupları dışlanmamalı,diğer insanlara yapılan muamelenin aynısı bu kişilere de yapılmalıdır. Ayrıca bu kesimlerin kazanılmasına çalışılmalıdır.
 Toplum sağlığını korumak amacıyla yapılan taramalar dışında kimseye zorla test yapılmama...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.