abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders la fontaine hayatı eksiksiz ejder dolam 8. sınıf günlük plan mercanlar islam tarihi ve medeniyeti atatürkün sanatla ilgili anıları çiçekler kronikçi güneş,ay,dünya sosyal demokrasi maşer imkb iç yönetimi john steinbeck inci dönüştürüm tom sawyer özet endüstri kolları kimyasal tepkimelerde enerji değişimi artırım tekelci rekabet piyasası verginin toplanması yer üstü suları özek şile denetlenme komedi tiyatroları türkiye de mantık çalışmaları hamurcu isimler ışık yuvarı bayrağımızın analizi gıdalar salınmak mavi saçlı kız çocuklar arasında üslü ve köklü sayılar postlu hükmî dijital voltmetre ücret nohudî mega marketing eğitim gönüllüleri vakfı milletvekilleri nasıl seçilir hücre zarı oluşumları kasıtsız atatürk türk dili yeraltı işletme siyer toplam talep toplam arz cukur ve tumsek aynalar gammaz basınç birimleri nelerdir eski çağlarda para algılayıcı semah sarsıntı bahtiyar kitler ve özelleştirme mücessem insanlarda bebeklik dönemi dokuyucu sağgörü sıkı durmak besinleri korumak senkronik agıt adhezyon adrenalin ihracatta müşteri edebiyat ödev konuları olabilme münafık yol almak nane ruhu saplama kaynağı detay çizimleri tpm fal fazla mesai kurumsal imaj istisna ekok ebob antetli hz.hamza hayatı bilgisayar tarihi eski kaşar korkakça dönüşüm formülleri zemin gına gölge devlet ilke swot analizi, dis cevre analizi ilk otomobil dışa açık sanayileşme politikası linux akü nedir


AIDS


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 121636 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AIDS:
İnsanlık tarihi boyunca çıkan pek çok hastalık toplumları etkisi altına alarak,birçok savaşın aldığı candan daha fazla can almıştır! Tıbbın gelişmesi sonucu ayrıca ileri teknolojiler sayesinde birçok ölümcül hastalığın tedavi edilmesi başarılmıştır,ancak 1970’lerin sonlarına doğru yeni bir hastalık tüm dünyayı sarsmıştır: AIDS
Tüm dünya ülkelerinde hızla yayılmayı sürdüren kadın, erkek, çocuk ayrımı gözetmeyen bu hastalık herkese bulaşıp öldüren bir hastalık olup henüz tedavisi veya bir aşısı yoktur!
AIDS,Türkçe’si Kazanılmış Bağışıklık Yetmezlik Sendromu İngilizce kısaltmasıdır. Sendrom denmiştir, Çünkü tek bir hastalık değil de bir çok belirtiler grubu olduğundan ‘sendrom’ denmiştir.
Bu sendroma neden olan bir virüstür. Uluslararası tıp forumlarında HIV(Human Immunodeficiency Virus = İnsan Bağışıklığı Yetmezliği Virüsü) olarak bilinmektedir.Virüs bağışıklık sistemi üzerinde çok etkilidir.Etkilenen bağışıklık sistemi normalde bağışıklık sahibi bulunulan en basit grip virüslerine bile karşı vücudu koruyamaz ve sonunda bu hastalıklardan birinin bulaşması ile AIDS hastalığı kapan kişinin vücudunda gelişmeye başlar.
AIDS kapmış kişilerin tamamında aynı hastalık görülmeyeceği gibi,virüsü kapan kişiden kişiye göre değişmektedir. AIDS kapmış kişiler ile AIDS hastalığının ilerleyen evresinde bulunan bir kişinin arasında önemli farklar vardır.Her HIV kapan kişide henüz AIDS belirtileri ortaya çıkmamış olabilir. Hatta bu kişiler hastalığın kötü etkilerini taşıyıp bulaştırdıkları halde sağlıklı olmaya devam ederler. Bu süreç farklı tıp kaynaklarında 6 ay-3 yıl olarak belirtilmiştir.
AIDS’İN TESPİTİ BU HASTALIĞA KARŞI MÜCADELE VE BU HASTALIĞIN TESPİT EDİLDİĞİ KİŞİLERE KARŞI DAVRANIŞLAR:
 AIDS/HIV hastalığı kapılması kesin tedavisi veya aşısı olmayan ancak korunula bilecek bir hastalıktır. AIDS mücadelesinde şimdiye kadar en başarılı sonucu şüphesiz Koruyucu Hekimlik Hizmetlerinde sağlanmıştır. Ve sonuç olarak en çok Dünya’daki gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yaptıkları yatırımlardan birisi de bu hizmettir. Bu nedenlerden dolayı özellikle kaynakları kısıtlı ülkeler başta olmak üzere,korunmaya yönelik eğitim çalışmalarına öncelik vermelidir. Bu ülkelerde “herkesin kendi sağlığını koruma bilinci” geliştirilmelidir.
 HIV/AIDS ile ilgili tüm uygulamalarda tıbbi kurallarına uyulmalı ve kişi hakları korunup ön plana çıkarılmalıdır.
 Hastalığı kapmış veya ileri derecede AIDS rahatsızlığı olan kişiler toplumdan dışlanmamalı ve hakları diğer insanların ki gibi korunmalıdır.
 Yine aynı şekilde toplumun farklı görüşlere sahip grupları dışlanmamalı,diğer insanlara yapılan muamelenin aynısı bu kişilere de yapılmalıdır. Ayrıca bu kesimlerin kazanılmasına çalışılmalıdır.
 Toplum sağlığını korumak amacıyla yapılan taramalar dışında kimseye zorla test yapılmama...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.