abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ağarmak akımlar indiksiyon metre kare hesaplanması photoshop nedir iş çevirmek duman almak son biyolojik teknoloji bakanlık tercümân-ı ahval robenson darıltma plazma kesme dinginlik atatürk ün çocukluğu dekalitre trigonometrik fonksiyonların grafiği sıra sıra radon marka patent doku dürbün osmanlıdaki sosyal yaşam alelıtlak mangır talih define otomativ tren çam fıstığı yükletme sodon hareket enerjisi yatkınlık haysiyetsiz bal kar kuşu erdemlilik oto kaputu albert camus veba doğrusal yörünge hüseyin rahmi gürpınar bitkilerden aromatik seronegatif artrit izah haşım haşım sultan hamid ekinciler hz idris üretim yönetimi ödevi atık malzeme parabol kullanım alanları karacaoğlanın hayatı bilimin arka yüzü terörden korunma atatürk ile ilgili şarkılar halı fatih sultan mehmet kumaşı kim buldu spor fizyolojisi atatürkle ilgili resimler kapadokya oluşumu büyükbaş hayvan cok kanalli kuyruk modelleri çarpma nasıl olur klima ve iklimlendirme atletizmde atlamalar alginat fok balığı anlamlı öğrenme safari muhil kıymetli evrak hukuku çil çağdaş pazarlama hollanda taşıtların bulunuşu hassas olcme belediye nedir istasyon inceletme itlik enflasyon sinekkapan litosfer çatlak glüten ekmeği olıver twıst özeti alkolizm çift küme asit, baz ve tuz aof sınav yeri patrikhane başçık milletler cemiyeti spor sağlık mıknatıs modern görüşler ayrık küme telefonun faydaları


MİLLî MÜCADELEE KARŞI OLAN CEMİETLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 122717 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Millî Mücadeleye Karşı Olan Cemiyetler
Mondros Ateşkes Antlaşması sonrasındaki işgal ve kışkırtmalar, gayrimüslim azınlıkların evvelce gizli olarak kurdukları cemiyetlerin ayrılıkçı faaliyetlerini yoğunlaştırmalarına ve bu arada aynı amaçla yeni cemiyetler kurmalarına zemin hazırladı. Özellikle Yunanistan, Türkiyenin içinde bulunduğu durumu tarihsel hedefi olan Megali İdeayı (Büyük İdeal) gerçekleştirmek için fırsat olarak gördüğünden bu faaliyetleri örgütleme ve yönlendirme görevini üstlenmişti.Rum azınlığın kurduğu cemiyetlerin en önemlisi Mavri Mira Cemiyeti idi İstanbul Rum Patrikhanesinde Patrik Vekili Droteosun başkanlığında kurulan bu cemiyet, doğrudan Yunan başbakanı Venizelostan direktif almaktaydı. Büyük bir maddî güce sahip olan cemiyetin elindeki altın miktarı o günkü Yunan hükümetinin sahip olduğu altın miktarından daha fazlaydı.

Mavri Mira Cemiyeti Megali İdeanın gerçekleşmesini sağlamak için gerekli faaliyetleri
yürütmek için kurulmuştu. Cemiyet bu amaçla Osmanlı vilayetleri dahilinde çeteler kurmayı ve yönetmeyi, miting ve diğer propaganda faaliyetlerinde bulunmayı üstlenmişti. Yunan Kızılhaçı ile resmi muhacirin komisyonu da bu cemiyete bağlıydı. İstanbul Patrikhanesi ve Yunan Konsolosluğu silah ve cephane deposu haline getirilmiş, kiliseler ibadet yerinden çok askeri ambarlar şekline dönüştürülmüştü. Ermeni Patriği Zaven Efendiyi de satın alan Mavri Mira Cemiyeti Rum okullarındaki izci örgütlerini de yönetmekteydi.

Pontus Rum Cemiyeti, ilk defa 1904 yılında Merzifon Amerikan Kolejinde gizli olarak kurulmuştu. 1908 yılında Samsunda Müdafaa-i Meşrute, daha sonra Mukaddes Anadolu Rum cemiyetlerinin kurulmasıyla Pontus teşkilatı genişletilmiş, Batumdan İneboluya kadar olan bölgede bir çok şube açılmıştı. Pontus Rum Cemiyeti 1909 yılında Atina’daki Küçük Asya (Asya-yı Suğra) Cemiyetinin emri altına girmiş, ertesi yıl Pontus adlı bir risale yayınlayarak çalışmalarını daha da yoğunlaştırmıştı. Birinci Dünya Savaşı sırasında Rus işgal döneminin himaye ettiği bu faaliyetler ateşkes sonrasında bu kez Yunanistanın güdümünde yeniden hız kazanmıştı. Cemiyetin amacı Batumdan Sinopa kadar uzanan Karadeniz sahillerinde başkenti Trabzon veya Samsun olan bir Karadeniz Rum Cumhuriyeti kurmaktı. Bu amaçla İstanbulda Pontus adıyla bir gazete çıkarmaya başlamış, Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde Rum azınlığın yaşadığı yörelerde silahlı çeteler oluşturmuştu.

Diğer taraftan aynı amaç doğrultusunda siyasî faaliyetlerde bulunmak üzere Avrupaya heyetler göndermekteydi. Pontusçu Rumlar bir taraftan da Ermenilerle asıl sahiplerini unutmuş göründükleri Trabzonu paylaşamamak yüzünden rekabet halinde bulunuyorlardı. Bu cemiyetin iç yüzü 16 Şubat 1921de Merzifon Amerikan Kolejine yapılan ani bir baskın sonucunda ortaya çıkarıldı. Ayrıca kolejin Amerikalı yönetiminin ele geçen evrakında, İslam ve Osmanlı devleti Hıristiyanlığın en büyük engeli ve...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.