abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders atatürk döneminde eğitim alanındaki gelişmeler yasak meyve fluidsim ağırca ölü salı sıkı sıkı karacaoglan minnettar 17. yüzyılda yapılan ıslahatlar trablusgarp savaşı pır sensör friedman duman bio teknoloji ve gen transferi urgancı orhun kitabeleri kınanmak kil winter sports ceviri kaynak asetilen endüstri ilişkileri eroin anti hav i.s. zarari halkalanma hidrolik eyleyiciler aksilik yardımlaşma ile ilgili tekerleme bursluluk sınavı sonucu operatör özel ulak kamış kulak elektrik bilgisi hazır gıdaların zararları şalvar halk okulu banco akımı kim keşfetti ekosistemi koruma maceralı rüzgarlı pazar tembellik etmek ac genaratörü belirmek neden sonra bisiklet finansal tablola almanyanın moda tarihi empresyonizm dörtgen insan gelişimi 19 mayıs makale sup i.h.l saç örgüsü gemleme yer seçimi fizibilite tekstil türkiyedeki göller kadınlı Kehkeşan taş yuvarı tel halat sağ kolu yalamak aşık veyselin hayatı ayvaz kasap hep bir hesap 7. sınıf fen bilgisi tutulmuş söz arasında yurt sevgisi atasözleri makalenin özellikleri antakya harita 100 turk motıfı despot ekolojik tekstil technology mercan kolonileri kilo vermek film analizi şehitler haftası postlu kitap nedir ahşap esaslı levhalar ovalarımız beldeler ab tarım politikası ilkokul 2. sınıf dersleri geçirimli globalleşme ve ortadoğu mondros ateşkes anlaşması liseler için ödevler sohbet ustası plastik doğrama mütecaviz sanayi sektörü atatürk ün milli eğitim hakkında söylediği sözler yakınsamak matematik ve spor


ISTIKLÂL MARSIMIZIN ANLAM VE ÖNEMI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 123312 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

iiÖÖçsISTIKLÂL MARSIMIZIN ANLAM ve ÖNEMI
Istiklâl Marsi’nin yazildigi tarihte Anadolu’nun birçok sehri isgal altindaydi. Muazzam bir devleti dört yil gibi kisa bir sürede kaybeden Türk milletinin bagimsizligi tehlikedeydi.
Âkif’in Istiklâl Marsi’ni yazmasi kolay olmamistir. Bu güçlük, sairin sanatçiligi yönünden degildi. Sairi bu marsi yazmaktan alikoyan sebep, bunun için para mükafatinin konmus olmasiydi. Türk milletinin istiklâl ve vatanseverligini para için terennüm etmek ona ters geliyordu. Bu yüzden açilan yarismaya katilmadi. Yarismaya yüzlerce siir gelmesine ragmen bunlarin hiçbiri begenilmedi. Zamanin Maarif Vekili Hamdullah Suphi Tanriöver istenilen marsin yazilamadigi kanaatindeydi. Ona göre bu marsi ancak M.Âkif yazabilirdi. Para ödülünün kaldirildigini söyleyerek marsi yazmasini rica etti. 724 eser arasindan seçilen 7 siir Büyük Millet Meclisi’nde okundu ve Âkif’in siiri arka arkaya üç defa okunarak kabul edildi.
Burada Istiklâl Marsi’nin belirtilmesi gereken bir yönü de gerek söz, gerekse siir kalitesi bakimindan yeryüzündeki millî marslarin hiçbiriyle ölçülemeyecek kadar üstün ve zengin mânali bir siir olmasidir. Bu mars, Türk milleti gibi dünyaya hâkim olmus bir milletin bir gün istiklâlini kurtarmak zorunda kalisindaki çeliskiyi de dile getirmektedir.
Mehmet Âkif, bütün siirlerinde sosyal konulara yer veren, söylediklerini gerçekten duyan bir sairdir. Istiklâl Savasi’na katilanlarin duygu ve inançlarina bizzat sahip oldugu için onlara en iyi sekilde tercüman olmustur.
Dogacaktir sana vadettigi günler Hakk’in
Kim bilir beliki yarin belki yarindan da yakin
misralari gelecekten ümidini kesmedigini ve Allah’in Türk milletine gösterecegi mutlu günlere olan inancini gösterir. Bu misralarda ifade edilen inanç sayesinde askerin morali yükselmis ve zaferin kazanilmasinda katkisi büyük olmustur.
Istiklâl Savasi Türk milletinin ölüm kalim savasidir. Böyle yillarda milletler kendilerini yasatan temel degerlerin farkina varirlar. Vatan, millet, hürriyet, bagimsizlik ve din gibi kavramlarin önemi baris ortamlarinda pek anlasilmaz. Hatta onlari umursamayanlar bile vardir. Milleti ölümle burunu buruna getiren savaslar bu degerlerin ne m^na ifade ettigini anlamalarina yol açarlar. Bunlar öyle kuvvetli kavramlar haline gelir ki onlar olmadan yasanamaz. Bundan dolayidir ki millet onlar ugruna ölümü göze alir.
Korkma! Sönmez bu safaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O, benim milletimin yildizidir, parlayacak,
O, benimdir; o, benim milletimindir ancak!
Bu kitada söz konusu olan “al sancak”tir. Al sancak Türk milletinin sembolüdür. Türk bayraginin al rengi, sairde alevi çagristirir. Türk milletinden bir aile yasamaya devam ettigi müddetçe bu bayragin alevi bu safaklarda sönmeyecektir.
Gökteki yildiza kimsenin elini dokunduramayacagi gi...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.