abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders amd intel topragın olusumu rüzgar aşınımı edbiyat gözü kapalı makaslama gotik ilgi Nemse computer hayvanların insanlara faydaları pehlivanlık muris atatürk ile ilgili şarkılar indüksiyon fırınları ebob ve ekok ile ilgili alıştırmalar radyoizotop ilaçlanma şemsiye üretimi yanık buğdaylar eğitim fakültelerinin kuruluşu betimleyici anlatim süzme bal çamaşır mathematica boolean cebri dinin değerleri kompozısyon ödevleri excel sinop limanı sözcük türleri atışmak demokrasinin doğuşu atomun iç dünyası membran nedir uyuşturucunun zararları resimde çizgi veya çizgi çeşitleri filament iplik gücendirici giyinmek 4. sınıf türkçe kitabı 112 ambulans servisi sinopsis ve senaryo çoğalma stratejisi kabullenmek okted edip ahmet yukneki postoperatif ağrı fizyolojisi dijital voltmetre komisyon usul boy yarıyıl çıldırasıya insan doğası kasem elementler ve sembolleri fizik uzay soruları redifli şiirler hazine isaretleri geometrik dizi güdümlemek d y p sınav sonuçları 2005 19. yüzyılda yapılan yenilikler ve demokratikleşme ıskonto satış teknikler mıknatısın kullanım alanları ilkbahar ile ilgili şiirler sağlı sollu huysuzluk visual basic yardım sistemi türkiyenin illere göre gelir dağılımı dini piyes spor sağlık askerlık bılgılerı çiçekleşme faiz ve iskontolar neymiş borçlar hukuku gabin 13 kasım 1918 ılıca deniz çeşitleri ağı ağacı ayın oluşumu buğulu buğulu çoğunca orman mühendisliği yabancı destan reform atatürkcülüğün önemi ayşe kulin nefes nefese seçiş münteşir van allen kuşakları organ bağışı bakla falı mücahit trigonometrik cetvel 6.sinif elektronik work


KREDİLİ HAYAT SİGORTALARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 123535 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KREDİLİ HAYAT SİGORTALARI

A. TEKNİK ESASLAR VE TARİFE OLUŞTURMA

Tastik esaslı tarifeler kullanılır. Bu tarifeler sigorta şirketlerince hazırlatılır, hazine müsteşarlığı tarafından tastiklenirler. Tastiksiz tarifeler kullanılamaz.Örn. Hayat (Can) Sigorta tarifeleri

A.1. Tarife oluşturma

1. Kullanılan Mortalite tablosu ; Çeşitli yıllarda hazırlanmış bu tablolardan biri tarifede esas alınır. Tablolarda her yaş için yaşayanların sayısı, ölenlerin sayısı, yaşama ihtimali, ölüm ihtimali bilgileri bulunur.Tarifelerde seçilen tablonun değerleri üzerinden prim vb. hesaplamaları yapılır.
ADST – 1949/1951 Almanya
CSO – 1953/1958 Amerika
SM – 1953/1958 İsviçre

2. Teknik Faiz Oranı ; İki ayrı amaçla kullanılır.Birikimli hayat sigortaları için garanti edilen gelir oranıdır. Vefat teminatlarında ise risk primine uygulanan iskonto oranıdır.

3. Sigorta Süresi ; sigortanın belirlenmiş olan asgari veya azami prim ödeme süresidir.

4. Sigortalının Yaşı ; Tarife prim , teminat ve diğer hesaplamalarında kullanılacak sigortalı yaşının nasıl hesaplanacağı belirtilir.

5. Şarjmanlar ( Masraf payları ) ; Şirketin faaliyeti ile ilgili giderleri karşılamak üzere tarife safi primine ilave edilen tutarlardır. Genellikle tarife priminin % ‘si olarak ifade edilirler. Hayat sigortalarında kullanılan başlıca şarjmanlar aşağıdaki gibidir.
a. Tahsil
b. İdare
c. Komisyon ( istihsal )

6. Teminatlar ;
a. Tarifede zorunlu uygulanacak teminatlar belirtilir.
b. Teminatların safi prim ve brüt prim hesapları gösterilir.

7. Hayat sigorta konusu hususların formülizasyonu;İştira,tenzil, aktüeryal matematik karşılık (riyazi ihtiyat), kar payı hesaplama formülleri belirtilir.

8. Uygulama esasları ,

9. Özel şartlar ,

10. Safi prim,Tarife primi,Teminatlar,Aktüeryal Matematik Karşılık ve Kar Payı hesabı emsal tabloları ,


B. MORTALİTE

B.1. Mortalite Tabloları
ADST – 1949/1951 Almanya
CSO – 1953/1958 Amerika
SM – 1948/1953 İsviçre

x = yaş
lx = Yaşayanların sayısı
dx = Ölenlerin sayısı
px = Yaşama ihtimali
qx = Ölüm ihtimali

px = 1 – qx
dx= lx – lx+1
qx= dx / lx

B.2. Komütasyon Sayıları:

Dx = Yaşayanların peşin kıymeti
Nx = Dx ‘ ler toplamı
Cx = Ölenlerin peşin kıymeti
Mx= Cx ‘ ler toplamı

v = İskonto katsayısı
v= 1/ 1+i
i = teknik faiz oranı

Dx = lx * vx
Cx = dx * vx+1
C. HAYAT SİGORTALARI TEMİNATLARI VE PRİM HESAPLARI

C.1. Yıllık Hayat Sigortaları :

Teminatlar
Ölüm Teminatı VFT.
Kaza sonucu ölüm KSÖ.
Kaza sonucu sakatlık KSS.
Hastalık sonucu sakatlık HSS.

Şarjmanlar
Tahsil 
İdare 
Komisyon 

Primler
Tarife yıllık toplam fiyatı (Risk fiyatı) Tpx
Ölüm safi prim fiyatı Spx
Ölüm brüt prim fiyatı Pvx
...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.