abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders cızırtılı sınava nasıl gireceğim mütedair 10. sınıf projeler okul piyesi meşhur müşteri odaklı ilişki yönetimi kömürcü eşya mumya yasalı kabristan hücre.testleri tok tok islam medeniyeti numen aynıyla bütünleyen atatürk orman çiftliği istirdat tesir etmek biruni kavrayışsız atatürkün basın avantajları aşırı erime tabiatüstü sanat trikotaj aydın kültürü asal sayılar müddet dosyalanma traffic calming yer seçimi gün ışığına çıkmak pisi pisi bütünleşik pazarlama iletişimi modelleri cezire george hagi hastane enfeksiyonu turizm ekonomisi insan kaynaklari yönetimi atom ve maddeleri anadolu selçuklu mihrapları latin amerika 2 sınıf 9. sınıf coğrafya dersi insan ve çevre konusu lif lif incelenme citosan özgeçmiş örnegi harem ağası maz mez eki tekstil staj raporu gereklilik satranc faiz politikası ışık ve ses deney atom bombasının doğaya zararları narkoz gaziantep mutfağı bitirme tezi ağ metalografi gırnata akdeniz müzik örgütsel değişim dünya neden yuvarlaktır kaba ve ince kırma haydut gibi ağırlanmak dışa vurum business policy nikelaj kaplama hak kavramının dünyada yayılması ses bürolarda dosyalama sistemi ahret topraklardan yararlanma artış hidrolik sistem hammadde deney talimatları unicef oğuz kağan destanı dairenin alan hesabı fundalık elektro kaynak çeşitleri çubuk ile define arama oliver twist kitap özeti keçi inadı computer loss inik kovaryans analizi önemi durulama ilk insanlar kara curuf anadolu tarihi elektromıknatıs kullanım alanları


HAVA KİRLİLİĞİ VE SONUÇLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 123618 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HAVA KİRLİLİĞİ ve SONUÇLARI

Hava kirliliği, doğal dengeyi bozacak herhangi bir maddenin atmosfere karışmasıyla meydana gelir. Ozon, Dünyanın atmosferinin tamamında bulunan bir gazdır.Ozon tabakası çok önemlidir, çünkü içerdiği gaz molekülleri zararlı, yüksek enerjili güneş ışınlarının yeryüzüne ulaşmasını engeller. Bilim adamları ozon tabakasının inceldiğini tespit etmişlerdir. Bunun sebeplerini kısaca inceleyelim:
İnsan yapımı gazların içindeki maddelerin atmosferde yükselerek, ozon tabakasını parçaladığını düşünen bilim adamları, bu tabaka incelmeye devam ederse , giderek daha çok zararlı ışının yeryüzüne ulaşacağını ve yüksek enerjili bu ışınların da bazı kişilerde cilt kanserine yol açacağını söylemektedirler.
Şimdi de insanın nasıl ozon tabakasını incelttiğini açıklayalım: 19. yüzyılda teknolojinin gelişmeye başlamasıyla katı ve sıvı yakıtla çalışan makinelerin (kömür ve petrol çeşitleri)sayısı artınca hava kirliliğine sebep olmuşlardır.
Hava kirliliği yukarıda sözü edilen yakıtların, makinelerde sıvı yakıt olarak kullanılmasıyla, egzoz gazı şeklinde atmosfere atılması, katı yakıtlarda ise bacalardan çıkan dumanların çevreye dağılması, hava (çevre) kirliliğini yaratan ana sebeplerdir. Bir diğer örnek de kurşun kullanımıdır. Havaya egzozlardan çıkan duman yoluyla karışır. Bilim adamları aşırı miktarda kurşunun insan beyninde rahatsızlıklara yol açacağını düşünmektedirler. Hava kirliliğine yol açan kurşun miktarını azaltmak amacıyla, artık kurşunsuz benzin satılmaktadır.


Hava kirliliğinden söz ederken asit yağmurunu da unutmamak gerekir. Çoğu yağmur suyu, çok az miktarda asit içerir. Ancak yağmur suyu bazı kirlilik yaratan maddelerle birleştiğinde(örnek:egzoz dumanları) daha asitli bir hale gelir. Böylece asit yağmuru adı verilen zararlı yağmur oluşur.
Özellikle nehir ve göllerde yaşayan birçok hayvan türü bu asit miktarına dayanamaz. Ağaçlar da asit yağmurundan zarar görür. Böceklerin saldırısına dirençsiz hale gelirler. Asit yağmuru, üzerine yağdığı yüzeyleri (örnek: kayalar) eritir ve oyar. Bunun sonucunda zararlı mineraller ortaya çıkar, bunlar da hayvan ve bitkilere zarar verir.

Makinelerin icadından sonra ilk yıllarda makine sayısı az olduğu için hava kirililiğinin zararları pek anlaşılamamaktaydı. Sanayisi gelişmiş olan batı ülkelerinde, zaman geçtikçe sanayi, hava kirliliğine sebep olmuş, bazı hastalıklara neden olarak, insan sağlığını ve doğayı olumsuz yönde tehdit etmeye başlamıştır.
Bu zararlar görüldükten sonra hava kirliliğini önlemek için bazı arayışlar içine girilmiştir. Bunun için hava kirliliğine sebep olmayan yakıt çeşitleri aranmaya başlanmıştır. Bu arayışların neticesinde hava kirliliği yaratmayan nükleer enerji ve, çevre için en zararsız olan doğalgaz bulunmuştur.
Fakat nükleer enerjinin de, insan sağlığı açısından...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.