abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ümraniye fuhuş dirençlerin kullanım amaçları işler becermek when otomasyon nedir bürolarda iletişim araçları antijen nedir futbol tarihi muharrirlik sunum nedir doğal kaynak suları istiklal marşının aruz vezni adi step motor 11 eylül 2003 katılarda esneklik analog dijital komedi türünde tiyatro eserleri ezgiç fen lisesi dehhaş icki markalari akustik teknolojinin ülkemizdeki gelişimi yanma nedir çekme testi plastik şinasi çocuk oyunu Rus ruleti izotop nedir 1.sınıf matematik gale dogalgaz tesisatı tayyip erdoğan geometri test teati gizli sıtma dil sevgisi şiirleri sezi acıma aktif yanardağlar elektromanyetik alanlar aile anayasası toka etmek mısır unu el sıkmak patriyot ayakkabı sektörü güneydoğu anadolu bölgesi doğal destanlar rüsum iade etmek nesli tükenen helme kavun fizyoloji rehberlik psikolojik danışmanlık bölümü dalgasız mamur damacana araba elektrik çember daire lozan barış antlaşması paralâks öğretmen sevgi he travels by efendi efendi besin zinciri piramiti kiracılık alanlara göre meslekler polimer kimyası cokgenler dem ospf fıkra tarihi cevre bozulmasi pıcasso tebeşir yapımı hızlı çarpma sistemleri ı.ıı meşrutiyet anılma otarşi mut devlet sektörü özel sektör ingilizce mektup yazma tecimen tarafından germanyum elektrik kumanda devreleri günlerce genel işletme işin insan hayatındaki yeri belcıka devletı süslenmek oturuş radyo yo ilk kim buldu eski aletler cumhuriyet dönemi giysi müzikal nedir


BALIKLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 123858 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Kefal: Ülkemiz sularında 6 tür kefal yaşar. Bunlar haskefal, altınbaş kefal, topbaş kefal, pulaterina, ilarya, dudaklı kefaldır. Haskefaldan balık yumurtası çıkarılır. Pulaterinadan da likorinos denilen tütsülü balık yapılır.
Palamut: Toriğin yavrusu olan palamut, geçici balıklardandır. Eylülün ikinci haftası Karadenizden Marmaraya iniş ve ilkbaharda Marmaradan Karadenize çıkış yapar. Küçüğüne çingene palamutu ya da deniz bıldırcını denir. Karadenizin az tuzlu ve bol gıdalı sularında büyüyerek eylül ortalarında normal birer palamut olurlar. A ve D vitamini açısından diğer balıklara göre daha zengindir.
Kalkan: Asıl yaşadığı yer Karadenizdir. Omurgası ve kılçıkları çok kalın olduğundan balıkçıya temizletmek gerekir.

Dil balığı: Ayıklanırken yüzgeçleri kesilmez. Pişirirken kıvrılmaması için iki yerinden kırılır.

Mezgit: Trol ağlarıyla avlandığı için pazarlarda sık sık bulunabilir. Uzak yerlerden geldiği için biraz bayatlamış haliyle piyasada bulunur.

Lüfer: Yavru halinden itibaren iriliğe ulaşana dek, defne yaprağı, çinakop, lüfer ve kofana isimlerini alır. Çinakopun ızgarası iyi olur. Lüferin ise ilkbaharda yağsız olduğu için ızgarası iyi olmaz. Kofana çok lezzetli olur.

Levrek: Sindirimi kolay ve her mevsim lezzetlidir. Küçüğüne ispendek denir.

Hamsi: Kış mevsiminde yağlı ve lezzetlidir. İlkbahar ve yaz aylarında, yumurtasını ve spermlerini dökmüş olduğundan yağsız durumdadır.

Çaça Balığı Clupeidae familyasından olan çaça balıklarıılıman ve az soğuk olan denizlerde yaşarlar. Orta ve üst sularda büyük sürüler halinde dolaşıp zaman zaman dibe yakın gezerler. Denizlerimizde bulunan türünün bilimsel adı Sprattus sprattustur. Çaçaların ortalama boyları 7-8 cm olmasına rağmen Kuzey Batı Karadenizde 12-13 santime ulaşanlarına rastlanır.

Genellikle Karadenizde bulunan çaça balıkları ocak ayında srülen halinde İstanbul Bogazına girip ordan da Marmaraya geçerek göçlerini tamamlarlar. Mayıs ayında ise Marmaradan İstanbul Bogazına ve Karadenize çıkış yaparlar. Soğuk sulara dayanıklı oolduklarından Marmaraya en son göç eden balıklardandır.
deniz alası Salmo trutta Salmonidae familyasından olan deniz alasının bilimsel adı Salmo truttadır.

Kuzey yarım küresinin mutedil ve soğuk bölgelerinde birçok formlan mevcut olan bu familyanın deniz alası gibi türleri, denizlerle tatlısular arasında yumurtlama göçü yaparlar.

Atlas ve Pasifik Okyanuslarının kuzey kısımlarında, Karadeniz, Azak Denizi ve Hazar Denizinin açık limanlarında rastlanan Tuna ve Dinyesterin aşağı kısımları ile Kırım nehirlerine giren deniz alasının boyu azami 1 m.dir, agırlığı ise 24 kg.a kadar ulaşır. Bu balıkların ortalama ağırlıkları 5-7 kg. dır.
YILAN BALIĞI
Anguilla Anguilla,Flussaal,Anguilla
Erkekleri 35-50 cm, dişileri 45-100 cm. olabilen hem tatlı, hem de tuzlu sularda yayılış gösteren bir balıktır. Doğumu ve 3 yıllık gelişmesinden sonra tatlı sulara gi...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.