abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders senesens sürtünmenin önemi yakasız mintan ne iyi! ünlü türk denizcileri japone endemik bitkiler resimler dinamik soruları aşure ayı biyoloji canlılardaki organik bileşikler darwinin hayati cebir matematik kolaylık tutacak frenlemek parçalanış hortlama harap etmek kağıt kimyasalları yasalaştırma ehliyet kursları 2. dönem sınav sonuçları 2003 fizik konusu ile ilgili test bul işin özellikleri Tacikçe turbo ortak pazar bölme 1 m3 kaç kg kür fareler ve insanlar kva 2006 öss sınav sonuçları sanatta tarih meskûn aytemiz chiller kıtap ozetlerı yükseltmek kar dağıtım yogurt yapımı arazi sultan melikşah tanzimat ve serveti fünun amatör anı örnekleri tetikleşme özel üçgenler kontaktörler karadenizin tarihi yerleri topoloji lg plc demirbaş vizyon nedir 1995 öss onarılma amazon idealistlik cezbe deve dişi 20. yüzyılda fizik dışavurum çekmeceli yahya kemal beyatlı nın hayatı ilhan başgöz bir kafada aile ocağı çarpma erol güngör genleşmenin kullanım alanları demokrasi ve insan hakları benzeti dış ticaret açığı elektronik kart uluslararası finans akbaş potansiyel üretim tüketim ve verimlilik çevreden faydalanma anayasa ve toplum atatürkün katıldığı savaşlar sergüzeşt özeti 8. sınıf ders üniteleri pul pul ayaz kesmek brezilya ekonomisi zeytin sınıfta zaman yönetimi cumhuriyetten önce yönetim nihavent sağır kef güdümlü 68 kuşağı topograf kaynak kontrol fetret iç etmek ilk zeytinyağı fabrikası özkütle soru elektrik olmasaydı


ATOMUN YAPISI VE ATOMU OLUŞTURAN TANECİKLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 124204 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATOMUN YAPISI VE ATOMU OLUŞTURAN TANECİKLER

Bir maddeyi fiziksel ve kimyasal işlemler yoluyla en küçük parçasına ayırabiliriz. Ayrılabilen en küçük yapı birimi atomdur.
Bir elementin bütün özelliklerini taşıyan en küçük taneciğe atom adı verilir. Atom, gözle ve mikroskopla görülemeyecek kadar küçük bir yapıya sahiptir.
Daha önceki yıllarda da öğrendiğimiz gibi iki cins elektrik yükü vardır. Bunlar pozitif (+) ve negatif (-) elektrik yükleridir. Aynı elektrik yükleri birbirini iter zıt elektrik yükleri ise birbirini çeker.
Atomun yapısında pozitif yüklü bir çekirdek ve onun çevresindeki enerji bölgelerinde dönen negatif yüklü elektronlar bulunur.
Atom başlangıçta nötr bir taneciktir. Elektron ve proton sayıları birbirine eşittir. Böyle atomlara yüksüz (nötr) atomlar adı verilir. Başlangıçtaki nötr atomlar maddelerin birbirlerine sürtünmeleri sonucu elektron alışverişi yapar. Elektron alan maddeler negatif elektron yüküyle yüklenir. Maddelerin bu etkileşimleri sonucu atomlarım çekirdekleri değişmez. Dolayısıyla proton ve nötron sayıları aynı kalır.
Maddenin bir kütlesi ve hacmi olduğuna göre maddeyi meydana getiren atomlarında bir kütlesi ve hacmi olmalıdır. Atomun kütlesi çekirdek adını verdiğimiz proton ve nötronlardan oluşmuştur. Protonlar pozitif yüklü, nötronlar ise nötr taneciklerdir. Elektronlar negatif yüklü tanecikler oldukları için çekirdekte bulunan pozitif yüklü tanecikler tarafından çekilir. Bu özellikleri nedeniyle çekirdek çevresindeki değişik enerji bölgelerinde döner.
Atom, proton nötron ve elektron olmak üzere üç temel parçacıktan oluşur.
Atomda proton ve nötronun bulunduğu merkeze atomun çekirdeği denir.
Çekirdekteki protonlar pozitif yüklü, nötronlar yüksüz olduğundan proton sayısı çekirdek yükü şeklinde ifade edilir.


Çekirdeğin çevresindeki elektronlar sürekli hareket halindedir ve negatif yüklüdür.
Elektronlar kütlesi ihmal edilebilecek kadar küçük parçacıklar olduğundan atomun kütlesi çekirdekte toplanmış kabul edilir.
Çekirdekteki protonlarla elektronlar arasındaki elektriksel çekim kuvveti elektronların atomdan uzaklaşmasını önler.

Bir atomun çevresinde en fazla yedi enerji bölgesi bulunur. Her enerji bölgesinin barındırdığı elektron miktarı farklıdır. 1. enerji bölgesi 2é, 2. enerji bölgesi 8é, 3. enerji bölgesi 18é barındırabilir. Elektronlar, belirli bir kurala göre enerji bölgelerine dağılmıştır. Elektronların enerji bölgelerine göre sayısal dağılımı 2n bağıntısı kuralına göredir. kuralına göredir (n= enerji bölgesinin seviye numarasını ifade etmektedir.) Elektronlar çekirdekten uzaklaştıkça koparılmaları kolaylaşır. Bu kurala göre bölümlerindeki elektronların sayısal dağılımı:n = 1 için 2.1=2
n = 2 için 2.2=8
n = 3 için 2.3=18
n = 4 için 2.4=32 şeklindedir.


Proton ve nötronların kütleleri birbirine eşittir. Elektronun kütlesi ise bunların kütlesini...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.