abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders et sektörü biyolojik mücadele yöntemleri saz evi hesapça bilgisayar mühendisligi stajı gravürcü jeoloji staj yaşın yaşın maddelerde genlesme vergi usul kanununda yer alan belgeler kurumsal girişimcilik ateş gecesi arıcılık despotik üst yüzey tensil egemenlik nedir örneklenme hizmetlerin birleştirilmesi panjur elektrik devrelerinin emniyeti 2 bilinmeyenli denklemler gıcık etmek varçöz aya ilk ayak basanlar dünya ile ilgili ileri sürülen görüşler inhisarcı dinamit tahlisiye kaporta sedir evrak pasifik almanca yillik plan methiye ruh bilimci bağıntı ağız dil vermemek kaynak dersleri Descartesçı banka yazılı sınav soruları tarihsiz dil avcısı rüzgar aşınımı kömür ingilizce günlük konuşma dil hacim ile ilgili test pozitif bilim nedir matematiğin tarihçesi espas şeker portakalı 16.yy dünya edebiyatı sarıkuyruk tutturmak işletme amaçları genel ölçek derecik atık maddeler seçiş suya salmak çok değerli mantık gliserol ekstraksiyonu 3 boyutlu olcu aletlerı füzeatar ekici çözücü bayrağımızın tarihi morfem ingilizce edatlar eskicinin köpeği regular verbs şart güzel olmak asal sayılar ilik silindir hacim hesabi rötar oldurgan 1.sınıf hayat bilgisi birlikten kuvvet doğar atasözü yaygınlaşmak kayıt tahtalı 1 nisan 1931 açıkögretim soruları hardware stajı ele gelmek kristal boşalma oksalik 12 mart istiklal marşının kabulü köşe yazı büzük gömlekçi taksonomi beşinci kol hademelik jarse edebiyat sosyal hayat 344


ATOMUN YAPISI VE ATOMU OLUŞTURAN TANECİKLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 124204 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATOMUN YAPISI VE ATOMU OLUŞTURAN TANECİKLER

Bir maddeyi fiziksel ve kimyasal işlemler yoluyla en küçük parçasına ayırabiliriz. Ayrılabilen en küçük yapı birimi atomdur.
Bir elementin bütün özelliklerini taşıyan en küçük taneciğe atom adı verilir. Atom, gözle ve mikroskopla görülemeyecek kadar küçük bir yapıya sahiptir.
Daha önceki yıllarda da öğrendiğimiz gibi iki cins elektrik yükü vardır. Bunlar pozitif (+) ve negatif (-) elektrik yükleridir. Aynı elektrik yükleri birbirini iter zıt elektrik yükleri ise birbirini çeker.
Atomun yapısında pozitif yüklü bir çekirdek ve onun çevresindeki enerji bölgelerinde dönen negatif yüklü elektronlar bulunur.
Atom başlangıçta nötr bir taneciktir. Elektron ve proton sayıları birbirine eşittir. Böyle atomlara yüksüz (nötr) atomlar adı verilir. Başlangıçtaki nötr atomlar maddelerin birbirlerine sürtünmeleri sonucu elektron alışverişi yapar. Elektron alan maddeler negatif elektron yüküyle yüklenir. Maddelerin bu etkileşimleri sonucu atomlarım çekirdekleri değişmez. Dolayısıyla proton ve nötron sayıları aynı kalır.
Maddenin bir kütlesi ve hacmi olduğuna göre maddeyi meydana getiren atomlarında bir kütlesi ve hacmi olmalıdır. Atomun kütlesi çekirdek adını verdiğimiz proton ve nötronlardan oluşmuştur. Protonlar pozitif yüklü, nötronlar ise nötr taneciklerdir. Elektronlar negatif yüklü tanecikler oldukları için çekirdekte bulunan pozitif yüklü tanecikler tarafından çekilir. Bu özellikleri nedeniyle çekirdek çevresindeki değişik enerji bölgelerinde döner.
Atom, proton nötron ve elektron olmak üzere üç temel parçacıktan oluşur.
Atomda proton ve nötronun bulunduğu merkeze atomun çekirdeği denir.
Çekirdekteki protonlar pozitif yüklü, nötronlar yüksüz olduğundan proton sayısı çekirdek yükü şeklinde ifade edilir.


Çekirdeğin çevresindeki elektronlar sürekli hareket halindedir ve negatif yüklüdür.
Elektronlar kütlesi ihmal edilebilecek kadar küçük parçacıklar olduğundan atomun kütlesi çekirdekte toplanmış kabul edilir.
Çekirdekteki protonlarla elektronlar arasındaki elektriksel çekim kuvveti elektronların atomdan uzaklaşmasını önler.

Bir atomun çevresinde en fazla yedi enerji bölgesi bulunur. Her enerji bölgesinin barındırdığı elektron miktarı farklıdır. 1. enerji bölgesi 2é, 2. enerji bölgesi 8é, 3. enerji bölgesi 18é barındırabilir. Elektronlar, belirli bir kurala göre enerji bölgelerine dağılmıştır. Elektronların enerji bölgelerine göre sayısal dağılımı 2n bağıntısı kuralına göredir. kuralına göredir (n= enerji bölgesinin seviye numarasını ifade etmektedir.) Elektronlar çekirdekten uzaklaştıkça koparılmaları kolaylaşır. Bu kurala göre bölümlerindeki elektronların sayısal dağılımı:n = 1 için 2.1=2
n = 2 için 2.2=8
n = 3 için 2.3=18
n = 4 için 2.4=32 şeklindedir.


Proton ve nötronların kütleleri birbirine eşittir. Elektronun kütlesi ise bunların kütlesini...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.