abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders termiksantral insan nedir erginlik asetilen kaynak olaylı yeşil kiraz ayrıt 1 ton kaç kg çıplak kral hikayesi telli guntekin ayakkabı imalatı world war 2 bilsem masa üstü yayıncılık atatürkün sporla han duvarları açıklama torna tezgah prostat eğitim hakkı aikido havaîlik alacakların tahsil durumu medya planlama alternatif akim test enerji yönetimi inci san fotoraf özlem süsler tus basarı sırası ses iskandil çıkrıkçın sarsak sarsak 1.cumhuriyet özlü sözler provokasyon çörek otu anı çeşitleri halkla ilişkiler tarihi türkçe öğretiminde hedefler ve etkinlikler bloksuz avuç avuç doktor faydaları peynirli şaşılık doğramacı aşık veyselin h imgeli nazizm fukaralık ambalajlı su resim kolu güzel olanlar ınternet, web server ve web tarayıcıları tünel şapkacı köy enstitüleri felsefesi manzum yazı yaşanmayan zaman active passive soru organik asitler buğdayın geçmişi muztar karayolu projesi nasrettin zaman belirteci imar ahşap doğrama ne ekersen onu biçersin cebirin tarihi hayatı çağdaş felsefe global sermaye sevecen halk müzigi notalari pazarlama örgütlenmesi bürolarda iletişim araçları fıkır fıkır nevşehirin hava sürtünmesi kumaş çeşitleri peso şimşir granat fransa Mushaf dağ turizmi amfora kemal tahir profesyonellik karadenize dökülen akar sular impact loads kurbağalarda üreme roman rakamları etkin okul muallimlik daha bir hz mevlana adı verilmek izlenim terslemek abanî


AMASYA GENELGESİ (BİLDİRİSİ)


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 124333 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AMASYA GENELGESİ (BİLDİRİSİ) 21-22 Haziran 1919
Havzadaki çalışmalarını tamamladıktan sonra Mustafa Kemal ve arkadaşları, 12 Haziran 1919da Amasyaya geçtiler. Milli Mücadele çalışmalarını sürdüren Mustafa Kemal, Hüseyin Rauf Orbay, Refet Bele ve Ali Fuat Cebesoy birlikte Amasya Genelgesini hazırladılar. Hazırlanan bildiri, Erzurumda 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekire sunuldu. Onun da onayının alınmasından sonra, bildiri, 22 Haziran 1919da tüm mülki amir ve askeri komutanlara telgrafla Abdurrahman Rahmi Efendi tarafından ulaştırıldı. Amasya Genelgesi, milli mücadelenin temel gerekçe, amaç ve yöntemini ilk olarak belirtmiş oldu. Amasya Genelgesinin yayınlanması İstanbulda bulunan işgal güçlerinin tepkisini çekmişti. Özellikle İngilizlerin, Mustafa Kemali geri getirmek için İstanbul Hükümeti üzerindeki baskıları iyice artmıştı. Mustafa Kemal, İstanbula dönmediği için daha sonra görevinden alınacaktır. O sırada İçişleri Bakanı olan ve Milli Mücadeleye sıcak bakmayan Ali Kemal Bey, bir genelge yayınlayarak, Mustafa Kemalin iyi bir asker olduğunu, fakat İngiliz baskısı sonucu görevinden alındığını duyurmuştur.
Amasya Genelgesinin içeriği şöyledir:
1. Vatanın bütünlüğü, milletin istiklâli tehlikededir.
2. İstanbul Hükümeti, üzerine aldığı sorumluluğu yerine getirememektedir. Bu hal, milletimizi âdeta yok olmuş göstermektedir.
3. Milletin istiklâlini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.
4. Milletin içinde bulunduğu bu duruma göre harekete geçmek ve haklarını yüksek sesle cihana işittirmek için her türlü tesir ve denetimden uzak milli bir heyetin varlığı zaruridir.
5. Anadolunun her bakımdan emniyetli yeri olan Sivasta bir kongre toplanacaktır.
6. Bunun için her ilden milletin güvenini kazanmış üç temsilcinin mümkün olduğu kadar çabuk yetişmek üzere yola çıkarılması gerekmektedir. Bu temsilciler, Müdafaa-i Hukuk, Redd-i İlhak cemiyetleri ve belediyeler tarafından seçilecektir.
7. Her ihtimale karşı, bu meselenin bir milli sır halinde tutulması ve temsilcilerin, lüzum görülen yerlerde, seyahatlerini kendilerini tanıtmadan yapmaları lazımdır.
8. Doğu illeri için, 10 Temmuzda Erzurumda bir kongre toplanacaktır. Bu tarihe kadar diğer illerin temsilcileri de Sivasa gelebilirlerse; Erzurum Kongresinin üyeleri, Sivas genel kongresine katılmak üzere hareket edecektir.


M. Kemal Pasa çalismalarin bir program sekline getirilmesi geregini görerek Rauf Bey ile Ali Fuat Pasayi Amasyaya davet etti. Refet Bey ise daha önce geldi. Rauf Bey ile Ali Fuat Pasa 19 Haziranda Amasyaya geldiler. Amasyada bulusan dört subay, M. Kemal Pasa tarafindan 18 Haziranda hazirlanmis, hatta Trakyaya bildirilmis bulunan metin üzerinde çalistilar. Refet Bey imzalamakta biraz duraksama gösterdiyse de Ali Fuat Pasanin kendisini ikna etmesi üzerine imzaladi. Böylece dört bu subayin imzasi ve Konyada bulunan Ordu Müfettisi Cemal Pasa ile Erzurumda Kazim Karabeki...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.