abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders turev plastik staj hıyaneti vataniye kanunu manikür insanda üreme karatay yöresel yemekler ilköğretim yönetmeliği özeti totemcilik dikili taş iki yüzlü fantazi iplik 18. yy isyanları sosyal sene sonu zümresi lake tekstil dereceleme 1947 paris maddeleri mukus çobanlama baki nin eserleri harezm paralı numara sermaye maliyeti bilanço analizlerinde rasyo analiz paslanmaz çeliklerin özellikleri ışık ve ses kaynakları himaye piston silindir binbirdirek sarnıcı dış ticaret stajı bilek damarı betonarme perdeler dikte etmek savuşmak polis sınavı soruları ayıklamak ezbere arap edebiyatı ünlü matematikçilerin hayatı sakal çıkma matematik hayatımızdaki önemi gizli el kitabının özeti sarılış asit baz gravür sınırlı doğru cumhuriyet nasıl kurulur çarpım formülleri açık elli tedarik zinciri yöntemi yeni buluşlar disket emes ipliksi yüksek uygarlığın sindirim bilimi selçuklularda hukuk çatalan barajı örtücü boyanın tanımı geometrik kavramlar damarlı darbe testi plastik kaplamlı jeoloji makale stil bitki üreme ezan yönetim süreci varidat kamış kulak yer cekimi kuvveti permitasyon anlatım ve özellikleri building hekimoğlu çıkın katolik mezhebi öne sermek dili durmak 2007 de çıkan avrupa kıtasındaki yarımadalar iklim değişikliği çerçeve sözleşmesi ibaret pozitif doğal sayı bölenleri 6. sınıf hız problemleri efelik Asurca alet etmek salcı sararmak muayene staj dokuma saptırılma pisletme frişka kent sosyolojisi yağmurun oluşumu medine dönemi


ERZURUM KONGRESİ (23 TEMMUZ - 7 AĞUSTOS 1919)


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 124398 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ERZURUM KONGRESİ (23 Temmuz - 7 Ağustos 1919)
Anadoluda milli mücadele birliğinin kurulmasının ikinci adımı Erzurum Kongresi ile atıldı. Amasya Genelgesinden sonra İstanbul ve askerlikle ilişkisi kesilen Mustafa Kemale, başta Kazım Karabekir olmak üzere Anadoludaki komutan ve mülki amirlerin büyük bir çoğunluğu verdikleri desteği sürdürmeye devam ettiler. Amasya Genelgesinde yer aldığı gibi, Mustafa Kemal bu dönemde milli bir kongre toplayarak, milli mücadele ile ilgili tüm faaliyetleri birleştirmeyi planlıyordu. Kazım Karabekir, milli bir kongreden önce Doğu illeri için bölgesel bir kongre toplanmasının faydalı olacağı görüşündeydi. Mustafa Kemal, bölgesel bir kongreye karşı olmasına rağmen, Kazım Karabekir ve Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin ısrarları karşısında bir kongre toplanmasını ve kongreye katılmayı kabul etti. Kongre, 10 Temmuzda toplanması kararlaştırılmış olmasına rağmen, 23 Temmuzda bir okul salonunda 54 delege ile çalışmalarına başladı. Mustafa Kemalin davetli olarak katıldığı bu kongreye asil üye olabilmesi için, Erzurum delegesi Cevat Dursunoğlu istifa ederek, kendi yerine Mustafa Kemalin seçilmesini sağladı. İlk gün, Mustafa Kemal kongre başkanlığına seçildi. Milli bir hal alan kongrede, genel değerlendirmeler yapıldı ve doğu illerinin durumu görüşüldü. Milli mücadelenin temelleri açısından önemli kararlar alındı. Erzurum Kongresine katılanlar, 17 çiftçi ve tüccar, 5 emekli subay, 4 emekli memur, 5 öğretmen, 4 gazeteci, 5 hukukçu, 2 mühendis, 1 doktor, 6 din adamı, 3 eski milletvekili, 1 general ve 1 eski bakan olmak üzere 54 delegeden oluşmuştu.
Alınan Kararlar
1. Milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür; parçalanamaz.
2. Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı millet top yekün kendisini savunacak ve direnecektir.
3. Vatanı korumayı ve istiklali elde etmeyi İstanbul Hükümeti sağlayamadığı takdirde, bu gayeyi gerçekleştirmek için geçici bir hükümet kurulacaktır. Bu hükümet üyeleri milli kongrece seçilecektir. Kongre toplanmamışsa, bu seçimi Temsil Heyeti yapacaktır.
4. Kuva-yı Milliyeyi tek kuvvet tanımak ve milli iradeyi hakim kılmak temel esastır.
5. Hıristiyan azınlıklara siyasi hakimiyet ve sosyal dengemizi bozacak ayrıcalıklar verilemez.
6. Manda ve himaye kabul edilemez.
7. Milli Meclisin derhal toplanmasını ve hükümet işlerinin Meclis tarafından kontrol edilmesini sağlamak için çalışılacaktır.
8. Milli irade padişahı ve halifeyi kurtaracaktır.
Atatürk, Erzuruma gelişinden 5 gün sonra,8/9 Temmuz 1919da "Sine-i millette bir ferd-i mücahit olarak çalışmak üzere çok sevdiği askerlik mesleğinden ve görevinden istifa etti. Artık bir millet ferdi olarak, milletten kuvvet, kudret ve ilham alarak tarihi vazifesine devam ediyordu.

Askerlikten istifasını takiben Erzurumluların isteği üzerine Vilâyat-ı Şarkiye Müdafaa-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti Erzurum şubesinin Heyet-i Faale başkan...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.