abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hediye dikme sulu göz 1995 öys uzunluk ve ölçme araçları uluslararası işletme grev yapmak kayıtım insaat dosyasi orhan veli kanık sanat yaşamı rağmen iş başvuru formu kaşar cumhuriyet yonetimi bir mevsim üstüne atmak muhtaçlık salma üç minik serçem doğum günü ekonomik birleşmeler 0 bulan adam terbiyesiz oks 2. sın sonuç değiştirim kronikleşme taşınma hilâf olmasın pişkin ithalat ve ihracat ünlem grupları kara elmas intibah ın özeti ekecek geçişme valf nedir birleşme değeri sağdan soldan limitler yamuk alanı denetim ve ön bürod eteneli 19. yüzyılda osmanlı devletinin yaptığı savaşlar atatürk ve kadın hakları güç destanı tezhip ortalı suç ve ceza istisnalarla yönetim dolan doğanın dengesi tefsir multimedya nesneye yönelik finansal oran analizi resim dersi nelson mandela asit baz tuz garanti bank bilgisayar tarihi ders kitabı kanban nedir ulamak dilimizin yozlaşması canlıların çeşitliliği akciğerler anayasalarda demokrasi tel örgü metin olmak kök türkler pasif döşem yardımcı hücre duyurma dizilme efelik stratejik ittifak kimyasal denklemler sıklaştırma baki nin eserleri organizasyon nedir atatürk,müzik, 1982 anayasa orfoz randevu dumanla haberleşme artık değer teorisi yağlar maliyet yönetimi görelik fizik terimleri apple bilgisayar bölümü olan meslek liseleri apış Allahtan mai siyah van allen kuşakları activity relationships gizleniş bursa daki anadolu liseleri


ENERJİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 124624 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Enerji

GİRİŞ

Enerji ; İnsan tarihin ilk devirlerinden itibaren gereksinim duyduğu daha doğrusu onsuz yaşayamadığı olgu. Enerji ilk çağlardan beri hiçbir değişikliğe uğramadı fakat ona ulaşım şekilleri teknolojinin ilerlemesi ile birlikte gelişti ve değişti. Örneğin önceden hayvanlar yardımı ile ulaşılan enerji şimdilerde jeotermal, termik vb gibi şekillerde elde edilebiliyor yine aynı şekilde eskiden değirmenlerle elde edilen enerjinin şimdilerde milyonlarca katı elde edilebiliyor. Günümüzde vazgeçemeyeceğimiz şeylerin başında gelen enerji çağdaş yaşamın önemli girdilerinden birisi. Metabolizmik bir benzetmeyle, toplumsal organizmanın kanındaki şekeri andırıyor. Nasıl ki kanındaki şeker miktarı azalan insan halsiz düşerse, az enerji tüketen toplumlar da benzeri şekilde halsiz ve güçsüz, çok ve akılcı enerji tüketenler ise dinamik, üretken ve enerjik oluyorlar. Enerji tüketebilmek içinse önce onu üretebilmek gerekiyor. En ciddi üretim seçeneklerinden birisi de nükleer enerji.
Ülkemizin içerisin de bulunduğu enerji dar boğazından çıkabilmesi için bir süre önce ihaleye gidilecek kadar gündemde olan nükleer enerji projesi, içerisinde bulunduğumuz ekonomik kriz ve daha başka nedenlerden dolayı rafa kaldırılmıştır. Peki nedir bu nükleer?1-1. NÜKLEER ENERJİNİN TANIMI

Nükleer enerji, atomun çekirdeğiyle ilgili bir olay. İki şekilde elde edilebiliyor. Birincisi, iki küçük çekirdeğin birleştirilmesi,yani füzyon, ikincisiyse büyük bir çekirdeğin parçalanması, yani fisyon. Her iki halde de, tepkimeden açığa çıkan enerji ısı enerjisine dönüştürülebilir.
Mühendislik bilimleri aslında, nükleer enerjiyi kontrol etmeyi başarmış bulunuyor. Fakat bunu füzyon yoluyla değil,öteki tepkime biçimi olan fisyon, yani büyük bir çekirdeğin parçalanmasıyla gerçekleştirdi. Santrallarda kullanılan reaksiyon tipide budur.

NÜKLEER REAKTÖRLERDünyanın ilk reaktörünün yaratıcısı Enrico Fermi�dir.İlk nükleer reaktör Şikago�da çalıştırılmıştır.Bu reaktör sadece 28 dakika çalıştırılabilmiştir.200 Watt güce sahip olmasına rağmen 1 Watta dahi çıkarılamamıştır.Çünkü ne soğutmaası ne de radyasyon zırhı bulunmaktaydı.İlk reaktör şehrin içinde ve Şikago Üniversitesi�nin stadyumunun tribünlerinin altında yapılmıştır.İkinci reaktör şehrin güneyinde Argonne Ormanı içinde yapıldı.Bu olay onüç yıl saklanarak 1956 da açıklandı.
38 yıl sonra 1980 başlarında dünyada çalışmakta olan irili ufaklı,sivil �asker reaktörlerin sayısı 800 ü aşmıştı.
İnsanlar yıllarca bu reaktörleri kullandıktan sonra şans eseri yer altında yüzbin yıl çalıştıktan sonra kendi kendine durmuş olan doğal bir reaktör olan U-235�i keşfettiler.
Çok büyük enerji açığa çıkaran iki tür nükleer reaksiyon vardır. Bunlar ; büyük atom çekirdeklerinin parçalanması (fizyon) veya küçük atom çekirdeklerinin birleşmesi (füzyon) reaksiyonlarıdır. Bu yüzden nükleer reaktö...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.