abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders absorpsiyon sogutma hunlar profesyonel cv kontrol şemaları 1 mol gaz neden 22.4 litre akut nitrik asit halk evleri yaprak aşısı ulaşım sorunları soğuma taptaze turan arttırma insan hakları ihlalleri tekstil makinaları salmastra şehir hayatı biyokgrafi olmayacak coal mining atatürkün yenilikleri resimleri fizik soruları ve cevapları bürokrasi ve siyaset matematiksel istatistik sebzeci matris işlemi yapmak hukuk ömer seyfettin topuz adres kitabı 1980 den sonra türkiyede uygulanan istikrar politikaları sermaye little woman louis anaerobik saat ve ölçü spor kitapları özetleri temmuz girişmek bilgisayar muhasebe maddenin gaz hali tahar bulutlar sav destanı pazarlama staj çocukluktan ergenlige dogru gelişme temkin optik elektronik bitki besin elementleri arbitiraj öss üreme ve gelişme cıvıl cıvıl araçların gelişimi istatistiksel kalite kontrol matematik semboller alman subaylarla ilişkiler kız meslek liseleri flâş parapet akya balığı 2004 kpss sorular bilgi yarışması dünya ekonomik krizler erezyon korunma sütanne japonyada deprem beyaz yele özeti çift ve tek yumurta ikizleri abdulbaki kahve ağası heliko bakteri slayt sunum sülük gibi tel erezyon kitap okumanın faydaları sporcu hadim dünya üzerindeki ilk yerleşme alanları bilgisayar zümre mali denetim türevin zabitlik diyez geniz kuvvet ve denge noktalı kagıt mıknatıs demiri çeker iş hukuku esnek yıldız üçgen doğal fiber kasadar tramvay nesih edebiyat ağzı polis meslek yüksek okulu inşaat sektörü çapsız hammadde kalite apoşi levhalar


ELEKTRON KIRINIMI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 124907 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

3. ELEKTRON KIRINIMI

Amaç : Elektron demetinin polikristal grafit üzerinden saçılması ile grafitin kristal yapı analizi ve elektronun dalga özelliğinin gözlenmesi.
Güvenlik uyarısı
• Yüksek gerilim kaynağı ile çalışılırken dikkat edilmelidir.
• Yüksek vakum tüpünü düşme, çarpma ve benzeri risklere karşı koruyunuz.
• Hızlandırma akımını deney boyunca kontrol edin. Akım değeri 200A i aşmamalıdır. Uzun süre yüksek akımla elektron bombardımanı grafit numunesine zarar verebilir.

Teorik Bilgi

Louis De Broglie’nin parçacıkların dalga yapısını ortaya attığı 1924 yıllarında elektromanyetik ışınımların dalga-parçacık olarak ikili görnümlü olduğu iyice anlaşılmış bulunuyordu. De Broglie bu ikiliğin maddeye de genişletilebileceğini ve parçacık denen varlıkların bazı hallerde dalga gibi davranabileceğini ileri sürdü. De Broglie’ ye göre bu dalganın  dalga boyu p momentumuna, fotonlar da olduğu gibi =h/p bağıntısı ile bağlı olmalıydı. Burada h, planck sabitidir ve değeri h = 6.62x10-34 Js dir.
Parçacıkların dalga yapılı olduğunu gösteren ilk deneysel kanıtlama 1927’de Davidson ve Germer tarafından elde edilmiştir. Davidson ve Germer yaptıkları deneyde bir yavaş elektron demetini nikelin tek kristalinden yansıtmışlardır ve bulunan sonuçların, elektron dalgasının kristal örgüde kırınıma uğraması şeklinde anlaşılabileceğini görmüşlerdir. G.P. Thomson’ un hızlı elektronlarla yaptığı deneylerde De Broglie’ nin önerisinin doğruluğu bir kere daha gösterilmiştir (1928). Thomson elektron demetini ince alüminyum, altın ve platin yapraklarından geçirerek bu çok kristalli hedeflerden halka biçimli kırınım deseni elde etmiştir.


(a) (b)
Şekil-1. a) Deney düzeneği şeması b) Elektronların grafit hedeften açısı ile saçılması

Şekil-2. Elektronların grafit hedeften saçıldıktan sonra oluşturdukları halkalar

Yapacağımız bu deneyde 5kV altında hızlandırılmış elektronların grafit kristalinden saçıldıktan sonra oluşturduğu iki halka şeklindeki kırınım desenini inceleyeceğiz. Deney düzeneğinde görüldüğü gibi (Şekil-1.a), sıcak katoddan ince bir demet şeklinde yayınlanan elektronlar anoddaki grafite doğru uygulanan yüksek voltajla hızlandırılır. Çok kristalli grafit üzerine yüksek hızlarla çarpan elektronlar açısı ile saçılarak floresan ekran üzerinde yoğunlaşmış iki halka oluşturur. Bu halkaların merkezindeki ışın saçılmadan doğrudan ekrana gelen elektron demetinden dolayıdır. Oluşan bu halkaların her birisi, grafit atomlarının oluşturduğu farklı düzlemlerden meydana gelen Bragg yansımalarını göstermektedir. Yoğunlaşmış halkaların çapları, saçılmada kullanılan elektronların dalgaboyu ile değişmektedir. Bu dalga boyu ise hızlandırma voltajına bağlıdır.
Şekil-3. Tek kristal ve çok kristalli yapı...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.