abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders gorgi oosfer eve dönen adam hal değişimi sivas köksüzlük imzasız motorlar yönetim yapıları ege manileri imalatı değişmek otoban örnekleme ittihaz 7 wonders of the world eski ölçüm aletleri üretim nedir apse gazneli devleti savaşları atatürkün cocukluk anıları tirit gibi kaypaklık regular verb yildizlar basınçla çalışan makineler kavgalı reşat nuri güntekin gökyüzü örnek cv öz geçmiş skif kalple ilgili bilği para çarpanı geçmiş dolar fiyatı bütünlük methal balığın önemi kay sessiz okuma açım kürenin alanı gerek ayıplanmak camiler uluslararası tutundurma bilim projeleri asit ilgili sorular tras madeni Avarca eksi uç eksikli fulya Almancı irak yatış objektivite makara televizyonun yararları ve zararları alacak dilin özellikleri ısıtılmak otlatma lozan barış antlaşması 2006 yılı kitapları 1.sınıf matematik ödevleri besinleri saklama sağlığa etki eden etmenler ilme ana yüreği hengâm zirkon ıtrah yarı geçirgen şüphecilik eski zamanda ölçüm araçları köken bilimi cam güzeli lisansüstü polimerlerden termosetler bakterı arı dalağı tozaltı kaynakları sarfiyat patlama dünyadaki iklim tipleri ve özellikleri rölativite teorisi bilgisayar destekli üretim yapıştırıcı yapımı belâ aramak koni açılımı ve çizimi devşirme röne dekart çeviriler iştirak etmek çeçe emik hışır öbürü atatürkün eski ölçülerde yaptığı yenilikler dönüşümcü lider


ELEKTRON KIRINIMI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 124907 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

3. ELEKTRON KIRINIMI

Amaç : Elektron demetinin polikristal grafit üzerinden saçılması ile grafitin kristal yapı analizi ve elektronun dalga özelliğinin gözlenmesi.
Güvenlik uyarısı
• Yüksek gerilim kaynağı ile çalışılırken dikkat edilmelidir.
• Yüksek vakum tüpünü düşme, çarpma ve benzeri risklere karşı koruyunuz.
• Hızlandırma akımını deney boyunca kontrol edin. Akım değeri 200A i aşmamalıdır. Uzun süre yüksek akımla elektron bombardımanı grafit numunesine zarar verebilir.

Teorik Bilgi

Louis De Broglie’nin parçacıkların dalga yapısını ortaya attığı 1924 yıllarında elektromanyetik ışınımların dalga-parçacık olarak ikili görnümlü olduğu iyice anlaşılmış bulunuyordu. De Broglie bu ikiliğin maddeye de genişletilebileceğini ve parçacık denen varlıkların bazı hallerde dalga gibi davranabileceğini ileri sürdü. De Broglie’ ye göre bu dalganın  dalga boyu p momentumuna, fotonlar da olduğu gibi =h/p bağıntısı ile bağlı olmalıydı. Burada h, planck sabitidir ve değeri h = 6.62x10-34 Js dir.
Parçacıkların dalga yapılı olduğunu gösteren ilk deneysel kanıtlama 1927’de Davidson ve Germer tarafından elde edilmiştir. Davidson ve Germer yaptıkları deneyde bir yavaş elektron demetini nikelin tek kristalinden yansıtmışlardır ve bulunan sonuçların, elektron dalgasının kristal örgüde kırınıma uğraması şeklinde anlaşılabileceğini görmüşlerdir. G.P. Thomson’ un hızlı elektronlarla yaptığı deneylerde De Broglie’ nin önerisinin doğruluğu bir kere daha gösterilmiştir (1928). Thomson elektron demetini ince alüminyum, altın ve platin yapraklarından geçirerek bu çok kristalli hedeflerden halka biçimli kırınım deseni elde etmiştir.


(a) (b)
Şekil-1. a) Deney düzeneği şeması b) Elektronların grafit hedeften açısı ile saçılması

Şekil-2. Elektronların grafit hedeften saçıldıktan sonra oluşturdukları halkalar

Yapacağımız bu deneyde 5kV altında hızlandırılmış elektronların grafit kristalinden saçıldıktan sonra oluşturduğu iki halka şeklindeki kırınım desenini inceleyeceğiz. Deney düzeneğinde görüldüğü gibi (Şekil-1.a), sıcak katoddan ince bir demet şeklinde yayınlanan elektronlar anoddaki grafite doğru uygulanan yüksek voltajla hızlandırılır. Çok kristalli grafit üzerine yüksek hızlarla çarpan elektronlar açısı ile saçılarak floresan ekran üzerinde yoğunlaşmış iki halka oluşturur. Bu halkaların merkezindeki ışın saçılmadan doğrudan ekrana gelen elektron demetinden dolayıdır. Oluşan bu halkaların her birisi, grafit atomlarının oluşturduğu farklı düzlemlerden meydana gelen Bragg yansımalarını göstermektedir. Yoğunlaşmış halkaların çapları, saçılmada kullanılan elektronların dalgaboyu ile değişmektedir. Bu dalga boyu ise hızlandırma voltajına bağlıdır.
Şekil-3. Tek kristal ve çok kristalli yapı...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.