abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders gömlekli edat grubu yaver fethetme tek sesli fışıldamak united nations conference işletmelerde performans arttırıcı yöntemler onama uzun hikaye mustafa kutlu geometri açı orta öss de çıkan sorular edat(ilgeç) iane aile hekimliği eski yunan siteleri katıksız garfikler hava basıncı sorular cevaplar korozyon hasarları levha tektoniği yüzüstü mekanik ana bilim saplı nizamiye medreseleri kuruluş tarihi basit makinaların kullanıldığı yerler geometrik cisimlerin özellikleri senkron motorları susturulma solutions ekonomik krizin zararları planlama ve kontrol federal mogul determine second hava motoru yapılışı kalkmak sivil toplum örgütleri yukarı mahalle su keleri paralanma hava olayları duyarlıklı tein namlu pas mansıp 19.yy atatürk ve edebiyat eXcel formulleri kamu bütçesi çocuk tiyatro yazıları reislik başarı yolları fiilî sucu excel de hesaplama yapmak 1. sınıf tacirler adam başına 2007/2008 yıllık planları pudra şeker soluk hücre gazları hafriyat lifo vida bursanın tarihi atatürk inkılapları ve ilkeleri reform nedenleri maddelerin manyetik özellikleri bosna tarihi paşa kapısı insan ve canlı kişisel bakım yüzey işlem dil çatışması çaresiz aşama milletvekili nasıl seçilir açık yüreklilik hinterlant dokumahane göz erimi türkiye ekonomisine sanayinin etkisi roma imparatorluğu yüzölçümü moby dick ö acıtmak açık ciro hamle ikamet beyaz eşya ne işe yarar pissu eski haberleşme haksızca bindirmek yöresel yemekler teknik makale motorsiklet makroklima vadideki zambak özeti les deneme


BİLGİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 124922 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BİLGİ ÇEŞİTLERİ

A. Gündelik Bilgi
İnsan aklı, gözlemlediği olaydan bir sonuç çıkarmak yeteneğine sahiptir. Birkaç kez yeşil elmaların ekşi olduğunu görünce, “Yeşil elmalar ekşidir” genellemesine ulaşır. Bu, denemeye dayanan (ampirik) bir genelleme olup sebep sonuç bağlantısını vermez. İlk medeniyetlerden bu yana, insanlar bu tip bilgileri kullanarak yaşayışlarını kolaylaştırmışlardır. Söz gelişi tahtanın neden yüzdüğünü bilmeden kayıklar yapmışlar, ırmakları, gölleri, denizleri, aşmışlardır.işte bu tip bilgilere “ampirik bilgi” veya “gündelik bilgi” adı verilir.
Günümüzde de gündelik bilgilerden yarar yararlanılmaktadır. Bazı otların çiçeklerin, ağaç kabuklarının çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığını hepimiz biliriz (papatyanın öksürüğe iyi geldiği gibi). Ancak ne kullanan, nede öneren papatya öksürüğe iyi gelir, bunu bilmemektedir. Bu sonuca deneme ile ulaşılmıştır.

B. Bilimsel Bilgi
1. Bilim nedir
Bilim, atomun parçalarından galaksilere kadar uzanan evreni, insanın içinde yaşadığı toplumu, insanı konu alan bir tür bilgidir. Matematik, astronomi, fizik, kimya, coğrafya, tabii bilimler,tarih gibi çeşitli dallara ve her dal da çeşitli kollara ayrılır.Bu kadar geniş bir alanı içine alan bu bilgi türünü, araştırıcılar, genellikle, tabiatta meydana gelen olayların sebeplerini, birbirleriyle olan bağıntılarını bulmak, onları genelleştirmek, kurumsallaştırmak ve bu genel ve kurumsal bilgi yardımıyla, meydana gelecek olayların nasıl ve ne zaman meydana geleceklerini tespit etmek biçiminde tanımlarlar.

2. Bilimsel Bilginin Özellikleri
Objektif (Nesnel: Sözlüklerde tarafsız, taraf tutmayan, sübjektif olana karşı olarak tanımlanır): Bilim nesneye yönelik, taraf tutmayan , şu veya bu düşünceye göre değil, bütün zihinler için kabul edilebilen, olayları olduğu gibi bildiren, başka deyişle, genel geçerliği olan bilgidir.
Akla dayalı: bilim akıl ilkelerine dayalıdır ve mantığı kullanır. Buda elde edilen bilginin genel geçer olma imkanını sağlar.
Yığılan ilerleyen: hiçbir bilim dalı tamamlanmış, bütün problemlerini çözüş değildir. Sınırlarının ne olacağını kestirmesi bile imkansızdır. Bu sebeple bilimi sürekli bir araştırma diye tanımlarlar. Yukarıdaki tanımda da belirtildiği gibi, bilimin temelini olgu (vakıa) bilgisi oluşturur. Burada sürekli olarak değişen olgunun kendisi değil, daha mükemmel araç ve yöntemler kullanmak suretiyle yapılan açıklamadır. Yeni araç ve yöntemlerinin bulunuşu bilimin ilerlemesini hızlandıracağı gibi, yığılan bilgi daha uygun yöntemlerin bulunmasına imkan sağlar. Bilimsel çalışmanın gittikçe hızlanması bu etkileşmenin bir sonucudur.
Bilim evrenseldir: Hiçbir millet bilime kendi başına sahip çıkamaz. Bilim tarihi XX. Yüzyıla insanlığın kazandığı bilgi birikiminin çeşitli din, dil, kültüre sahip milletlerin (Mısır, Çin, Yunan, Türk, Arap, İranlı, İtalyan, Fransız vb.)...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.