abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ekmekçilik uluğ bey erezyon ve nedenleri hz.muhammedin hadisleri liet jeosantrik gemi söyleşi ar-ge sakınca sina çölü kazım gezgin satıcı problemi komiser yardımcılığı çiçekli bitkiler, çiçeksiz bitkiler, omurgalı hayvanlar, omurgasız hayvanlar merserize defterin serüveni artek meclis insan hakları anket tasarımı modüler öğretim senir pahalı saz benizli okuryazarlık bozuntu markov zincir okul gecesi ışık teorileri otomobilin tarihi standartizasyon irtical kendini arayan adamın sapık alkalin sınav sonuç dc motorlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma yatırım bankası genetik bilimi gücenme 2006 öss devamlılık ekonomisinin yapisal sorunlari yıllık ücretli izin azar azar akşamları donnan açılar la ilgili çıkmış sorular atatürkün çevre ile ilgili söylediği sözler 6. sınıf ders planı ksenon erasmus eğitim programı formasyonlar feline atatürkün gençliği medeni hal sorgulama duygusal zeka rahatlık ankaranın tarihçesi ozon tabakası savurma apse hidrolik devre 336 mukassi gama çaprak mevlana mesnevisi yatak mobilya reaksiyonlar koşullandırmak atış hareketleri sesin oluşumu kredi olcme ve degerlendirme kapmaca bayan haram etmek akım ölçümü konya ekonomisi gönen kardeş kanı yeraltı sularımız sıkılganlık ışığın önemi odak faust kitap özeti hassas ölçümün önemi fatih sultan mehmet-istanbulun fethi hidrometre iş yap enerji aktar sekizli ataturkun basın ıle ılgılı goruslerı uzay hekimliği hammadde deney talimatları okul kaçağı talat ve fitnat tht mübaşir meram


BİLGİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 124922 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BİLGİ ÇEŞİTLERİ

A. Gündelik Bilgi
İnsan aklı, gözlemlediği olaydan bir sonuç çıkarmak yeteneğine sahiptir. Birkaç kez yeşil elmaların ekşi olduğunu görünce, “Yeşil elmalar ekşidir” genellemesine ulaşır. Bu, denemeye dayanan (ampirik) bir genelleme olup sebep sonuç bağlantısını vermez. İlk medeniyetlerden bu yana, insanlar bu tip bilgileri kullanarak yaşayışlarını kolaylaştırmışlardır. Söz gelişi tahtanın neden yüzdüğünü bilmeden kayıklar yapmışlar, ırmakları, gölleri, denizleri, aşmışlardır.işte bu tip bilgilere “ampirik bilgi” veya “gündelik bilgi” adı verilir.
Günümüzde de gündelik bilgilerden yarar yararlanılmaktadır. Bazı otların çiçeklerin, ağaç kabuklarının çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığını hepimiz biliriz (papatyanın öksürüğe iyi geldiği gibi). Ancak ne kullanan, nede öneren papatya öksürüğe iyi gelir, bunu bilmemektedir. Bu sonuca deneme ile ulaşılmıştır.

B. Bilimsel Bilgi
1. Bilim nedir
Bilim, atomun parçalarından galaksilere kadar uzanan evreni, insanın içinde yaşadığı toplumu, insanı konu alan bir tür bilgidir. Matematik, astronomi, fizik, kimya, coğrafya, tabii bilimler,tarih gibi çeşitli dallara ve her dal da çeşitli kollara ayrılır.Bu kadar geniş bir alanı içine alan bu bilgi türünü, araştırıcılar, genellikle, tabiatta meydana gelen olayların sebeplerini, birbirleriyle olan bağıntılarını bulmak, onları genelleştirmek, kurumsallaştırmak ve bu genel ve kurumsal bilgi yardımıyla, meydana gelecek olayların nasıl ve ne zaman meydana geleceklerini tespit etmek biçiminde tanımlarlar.

2. Bilimsel Bilginin Özellikleri
Objektif (Nesnel: Sözlüklerde tarafsız, taraf tutmayan, sübjektif olana karşı olarak tanımlanır): Bilim nesneye yönelik, taraf tutmayan , şu veya bu düşünceye göre değil, bütün zihinler için kabul edilebilen, olayları olduğu gibi bildiren, başka deyişle, genel geçerliği olan bilgidir.
Akla dayalı: bilim akıl ilkelerine dayalıdır ve mantığı kullanır. Buda elde edilen bilginin genel geçer olma imkanını sağlar.
Yığılan ilerleyen: hiçbir bilim dalı tamamlanmış, bütün problemlerini çözüş değildir. Sınırlarının ne olacağını kestirmesi bile imkansızdır. Bu sebeple bilimi sürekli bir araştırma diye tanımlarlar. Yukarıdaki tanımda da belirtildiği gibi, bilimin temelini olgu (vakıa) bilgisi oluşturur. Burada sürekli olarak değişen olgunun kendisi değil, daha mükemmel araç ve yöntemler kullanmak suretiyle yapılan açıklamadır. Yeni araç ve yöntemlerinin bulunuşu bilimin ilerlemesini hızlandıracağı gibi, yığılan bilgi daha uygun yöntemlerin bulunmasına imkan sağlar. Bilimsel çalışmanın gittikçe hızlanması bu etkileşmenin bir sonucudur.
Bilim evrenseldir: Hiçbir millet bilime kendi başına sahip çıkamaz. Bilim tarihi XX. Yüzyıla insanlığın kazandığı bilgi birikiminin çeşitli din, dil, kültüre sahip milletlerin (Mısır, Çin, Yunan, Türk, Arap, İranlı, İtalyan, Fransız vb.)...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.