abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tüsiad atatürk ün sporla ilgili sözleri alet olmak yeni tl hatira nedir yarıçap konnektör kapı açmak tohum oracle çemberi kim buldu hektar dekar forseps yıldırmak antibiyotik gravimetrik analiz pepe özel hastaneler hektar hollanda kültürü eğitim inkılabı kuş cenneti 1 metreküp kaç litre zulmetmek c 1020 çeliği ormansız vatan tv ağ nedir hazarî yutkunma deşifre cins ismi coğrafya toprak çeşitleri photo evangelista toricelli bihter tarih yıllık planları birinci gelmek (veya çıkmak) trigonometri ile ilgili sorular çırpınış parazit olarak yaşayan bitki türleri iç göçler anadolunun anlamı sokak adamakıllı itmek büyük hun imparatorluğu acl edebiyatın bilimle ilişkisi Gagavuzca su gösterdi canı gitmek adamca kirchof kanunu 2 beyazit dönemi genel özellikleri 1. ve 2. inönü savaşları kimya laboratuvarı denklemler hakkında bilgi menelaus teoremi açık öğretim fakültesi atatürkün doğa sevgisi ikinci dereceden fonksiyonlar kaligrafi tamamlamak asker resimleri perspektif anasız tesis planlama proje column yer tambur bedii faik eserleri araç cola konferans tanım ab sürecinde ulus senir sönmüş yanar dağları türkiyenin sınır komşuları müşahit propaganda filmi asmagiller şipşakçı duluk perfect storm avrupa birliği ve türkiye ilişkileri bankanın tanımı cümlede anlam canlılarda büyüme ve gelişme yağlıboya kıdem tazminatı öğretim birliği ve fırsat eşitliği deşik emlak ve emlak yönetimi küçümsemek 2237 biyolojı aydınlanma özet eflâk


AĞRIDAĞI EFSANESİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 125206 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ROMAN TAHLİLİ

Eserin Adı : Ağrıdağı Efsanesi

Yazarı : Yaşar Kemal

Basım Yeri ve Tarihi : Adam Yayınları. 1970

Kaçıncı Baskı Olduğu : 12. Basım Mart 2002

Konu : Çoban Ahmet ile padişah kızı Gülbaharın aşkı.

Ana Olay : Gülbaharın babasının atı yüzünden zindana atılan Ahmeti kurtarma çabası.

Yazar nasıl bir ana düşünceye ulaşmaktadır? Yazar hiç bir gücün aşk karşısında duramayacağını, aşkın her engeli aşabileceğini anlatıyor.

Eserin Çeşidi : Romantik roman.

Eserin Belli Başlı Kahramanları : Gülbahar, Ahmet, Mahmut Han, Sofi.

Ruhsal Ve Fiziksel Özellikleri :
• Gülbahar : 22 yaşında orta boylu, dolgun, duru, açık tenli,buğday benizli bir kızdı. Zeki, az konuşup inceden gülen biri.
• Ahmet : Sarışın, mavi gözlü, uzun, dalgalı sarı sakallı .Yüz ifadesi kederli özlemli biri gibi.
• Mahmut Han : Beyazıt Paşası, Gülbaharın babası. Zalim, başa çıkılmaz, hep kendi dediğini yapan gaddar bir insan.
• Sofi : Uzun ak sakallı, yaşlı bir insan. Ahmetin ustası, akıl danıştığı kişi diyebiliriz.

Kahramanlar arası bağlantı : AHMET-SOFİ aynı bölgenin insanları, komşular. Aralarında yaş farkı olmasına rağmen çok iyi dostlar. Mahmut Han-Gülbahar baba, kız. Babasıyla
anlaşamıyor ama birbirlerini seviyorlar. Ahmet-Gülbahar aralarında aşk var.

Kahramanların yaşadığı sosyal tabaka : Ahmet ile Sofi köylü. Mahmut Han ve Gülbahar sarayda yaşıyorlar.
Olaylar karşısında kahramanların durumu : Ahmet ve Sofi davalarından vazgeçmiyorlar, direniyorlar. Mahmut Handa inatçı, zalim kişiliğiyle onları vazgeçirmeye çalışıyor. Gülbahar ise bu olaylardan çok etkileniyor, üzülüyor, onları kurtarmak için çare arıyor.

Olay nerede geçiyor? Belli başlı özellikleri? Ağrıdağının
yamacında, Küp Gölü kenarında geçiyor.

Özellikleri : Göle kuyu deniyor. Gölün dört tarafı kırmızı, keskin kayalarla çevrili. Yer yer çimenler var. Çiçeklerin renkleri alabildiğine parlak. Çobanlar sürülerini bu bölgeye getirip otlatıyor ve bir yandan Ağrıdağı türküsünü çalıyorlar.

Yer nasıl ele alınıyor ? Yer abartılarak çok güzel bir şekilde adeta bir cennet gibi anlatılıyor.
Olayların akışında kırılma yok. Zaman belli bir düzen içinde, sıralı bir şekilde sunuluyor.

Dil anlaşılır bir nitelikte, kolayca anlaşılıyor, sade bir dil var.
Dil akıcı, efsanevi bir şekilde anlatılmış.
Anlatım III. kişi ağzından.
Anlatımda akıcılık sağlanmıştır. Eser ilerledikçe merak
uyandırıyor.

Yazar Hakkında Bilgi

YAŞAR KEMAL

Asıl adı Kemal Sadık Gögceli olan Yasar Kemal, 1923 yılında Adananın Osmaniye ilçesine bagliı Hemite köyünde doğdu. Henüz ortaokul sıralarındayken halk yazınına duyduğu ilgi onu folklor derlemeleri yapmaya yöneltti. O dönemde şiirleri Adana Halkevinin yayını olan "Görüsler Dergisi"nde yayımlandı. Ort...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.