abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders teleskop kaşıma grup çalışması ve özellikleri rüya gibi kura sonucları ters türs tetik kangal bağcıksız takınak kıyas çeşitleri coğrafi keşiflerin sonuçları büyükbaş hayvan projeleri kardeşlenme komedi türünde tiyatro eserleri aydın çubukçu adnan a.ş. tıp cihazları ithaf tranş sera yapmak atatürk ve harf devrimi islam uygarlığı çevresinde gelişen türk edebiyatı salik olmak sanat ve din yumruk açıla bagıntısı halk şiiri nedir motif konsatrasyon ev çizimi ağaç ve elektrik gıyaben osmanlıda bilim adım adım türkiye kütlenin korunum kanunu kervansaray dört ayak arınış parabol kullanım alanları tangram yeni ölçü aletleri tasarruf nedir rutherford atom otuz beş yaş kavram harita vargel ve planyalama Alp yıldızı soyluluk yanıp yakılmak öğütülmek elektrik icadı atatürkün basın alnı vinton cerf milliyetçi dalgalanma çemberde yaylar alman basını kan çıbanı iki çifte ne demeye finansal türev orman sektörü yaz stajı raporu etkililik ilk siyasi partiler lise 1 kimya dersi dayatmak meşakkatli su analiz kiti fransız ihtilalinin osmanlı devleti üzerinde etkileri koruluk sıdk tutum tekinsiz puan vermek anakart arızaları catering art nouveau istanbul arbeit harçsız isyan omuzlu zelil hakikatli filolog atatürkün eğitim hayatı, pazar analizi kaygılı sözlü anlatım hiççi hep beraber karalar ve sular hâkim zincir windows işletim sistemleri kamplaşma kara yazı Nemçe mücmel


AĞRIDAĞI EFSANESİ - ROMAN TAHLİLİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 125208 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Ağrıdağı Efsanesi

Yazarı : Yaşar Kemal

Basım Yeri ve Tarihi : Adam Yayınları. 1970

Kaçıncı Baskı Olduğu : 12. Basım Mart 2002

Konu : Çoban Ahmet ile padişah kızı Gülbaharın aşkı.

Ana Olay : Gülbaharın babasının atı yüzünden zindana atılan Ahmeti kurtarma çabası.

Yazar nasıl bir ana düşünceye ulaşmaktadır? Yazar hiç bir gücün aşk karşısında duramayacağını, aşkın her engeli aşabileceğini anlatıyor.

Eserin Çeşidi : Romantik roman.

Eserin Belli Başlı Kahramanları : Gülbahar, Ahmet, Mahmut Han, Sofi.

Ruhsal Ve Fiziksel Özellikleri :
• Gülbahar : 22 yaşında orta boylu, dolgun, duru, açık tenli,buğday benizli bir kızdı. Zeki, az konuşup inceden gülen biri.
• Ahmet : Sarışın, mavi gözlü, uzun, dalgalı sarı sakallı .Yüz ifadesi kederli özlemli biri gibi.
• Mahmut Han : Beyazıt Paşası, Gülbaharın babası. Zalim, başa çıkılmaz, hep kendi dediğini yapan gaddar bir insan.
• Sofi : Uzun ak sakallı, yaşlı bir insan. Ahmetin ustası, akıl danıştığı kişi diyebiliriz.

Kahramanlar arası bağlantı : AHMET-SOFİ aynı bölgenin insanları, komşular. Aralarında yaş farkı olmasına rağmen çok iyi dostlar. Mahmut Han-Gülbahar baba, kız. Babasıyla
anlaşamıyor ama birbirlerini seviyorlar. Ahmet-Gülbahar aralarında aşk var.

Kahramanların yaşadığı sosyal tabaka : Ahmet ile Sofi köylü. Mahmut Han ve Gülbahar sarayda yaşıyorlar.
Olaylar karşısında kahramanların durumu : Ahmet ve Sofi davalarından vazgeçmiyorlar, direniyorlar. Mahmut Handa inatçı, zalim kişiliğiyle onları vazgeçirmeye çalışıyor. Gülbahar ise bu olaylardan çok etkileniyor, üzülüyor, onları kurtarmak için çare arıyor.

Olay nerede geçiyor? Belli başlı özellikleri? Ağrıdağının
yamacında, Küp Gölü kenarında geçiyor.

Özellikleri : Göle kuyu deniyor. Gölün dört tarafı kırmızı, keskin kayalarla çevrili. Yer yer çimenler var. Çiçeklerin renkleri alabildiğine parlak. Çobanlar sürülerini bu bölgeye getirip otlatıyor ve bir yandan Ağrıdağı türküsünü çalıyorlar.

Yer nasıl ele alınıyor ? Yer abartılarak çok güzel bir şekilde adeta bir cennet gibi anlatılıyor.
Olayların akışında kırılma yok. Zaman belli bir düzen içinde, sıralı bir şekilde sunuluyor.

Dil anlaşılır bir nitelikte, kolayca anlaşılıyor, sade bir dil var.
Dil akıcı, efsanevi bir şekilde anlatılmış.
Anlatım III. kişi ağzından.
Anlatımda akıcılık sağlanmıştır. Eser ilerledikçe merak
uyandırıyor.

Yazar Hakkında Bilgi

YAŞAR KEMAL

Asıl adı Kemal Sadık Gögceli olan Yasar Kemal, 1923 yılında Adananın Osmaniye ilçesine bagliı Hemite köyünde doğdu. Henüz ortaokul sıralarındayken halk yazınına duyduğu ilgi onu folklor derlemeleri yapmaya yöneltti. O dönemde şiirleri Adana Halkevinin yayını olan "Görüsler Dergisi"nde yayımlandı. Ortaokulun son sınıfindayken okulu bırakmak zor...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.