abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
KÜRESEL ISINMA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 125318 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti


KÜRESEL ISINMA

Son yıllarda birçok bilim çevrelerince şiddetle tartışılan,üzerine tartışmalar,televizyon programları,paneller,konferanslar yapılan bir konu var:küresel ısınma.Bu konu genelin dışında hindistan’da yasayan yoksul bir balıkçıdan New York daki bir borsayıca kadar herkesi çok yakından ilgilendiriyor ve bu durum tartışmaların artmasına neden oluyor.Peki herşey yolunda giderken ne oldu da dünya birden ısınmaya karar verdi ve bazı çevrelerin söylediği gibi felakete sürüklenmeye başladık ?Öyleyse bu felaketler ne ?Yoksa bu normal bir doğa olayı mı ? Durum o kadar da kötü değil mi ?Küresel ısınmaya ve iklim değikliğine karşı neler yapabiliriz ?Şimdi bu konuda söylenenlere bir göz atalım.

Yapılan araştırmalara göre Dünya milyonlarca yıldır bize göre cok sıcak veya cok soguk iklimler yasamış ve dünyanın ortalama sıcaklığı hiç bir zaman sabit olmamış.Fakat sorun dünyanın ortalama sıcaklığının sabit olmaması değil,değişmesi de değil,asıl sorun dünyanın ortalama sıcaklığının şimdiye kadar bilinen veya saptanan zamanlarda içinde hiçbirzaman son yüzyılda olduğu kadar hızlı bir değişim güöstermemesidir.
Şekilde görüldüğü dünyanın ortalama sıcaklığı son 150 yılda ciddi bir sekilde hızlanan bir ivmeyle artmakta.Son yüzyılda ortlama sıcaklık yaklaşık 1 F arttı.Fakat son 10 bin yılda ortalama sıcaklık cok fazla değişmemişti.

Durumu uzun yıllar aralığında incelediğimizde durum daha vahim görünüyor.şekilde Dünyanın son 10 bin yıldaki ortalama sıcaklık değişim ivme grafiğini incelediğimizde sıcaklık değişiminin son 200 yılda cok büyük bir hızla artığını görürüz.

Bilimsel ve istatiksel verilere göre dünyanın ısınması konusunda yeterince endişelenmemiz için pek çok bilimsel veri var.Peki dünyanın ısınmasına bu kadar tartışmaya yol açan etkenler nelerdir?
Dünya neden ısınıyor?

Son yıllarda bu konuda yapılan birçok araştırmalar ısınmanın birçok nedeni veya nedenleri olabileceğini ortaya koydu.Dünya’nın yörünge ve dönüş hızındaki değişikligi, güneş ışınlarının ve enerjinin dağılımındaki kaymalar,volkanik patlamalar ve green house gazları küresel ısınmanın sorumlusu olarak görülüyorlar. Dünya’ın milyonlarca yıl önce daha sıcak bir iklime sahip olduğu arkeolojik calışmalar sonucunda saplanan bir gerçek ki bunun nedenlerinden biri olarak da volkanik faaliyatlerin yoğun olması gösteriliyor.Bu nedenlerin hepsinin küresel ısınmayı tam olarak acıklamadığı da bir gercek olsa da en kuvvetli, neden olarak olarak görülen şüpheli green house gazlarının ısınmaya etkisidir.Peki nasıl oluyor da bu gazlar koskaca dünya yı ısıtmayı başarıyor?


Dünya ya gelen güneş ışınları gezegenimizi ısıtıyor fakat bu ışınların bir kısmı yansıyarak geri dönüyor.Yani güneşten dünyamıza yönelen enerjinin tamamını gezegenimiz absorbe etmiyor.Fakat green house gazları geri yansı...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.