abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders islamın dini eserleri kirşof un akımlar kanunu peyami safa rehin etmek deprem haftası üçgen kare ve dikdörtgen müdüriyet tohumcu çökkünlük umberto boccioni kılıç oyunu atatürkün ünlü sözleri hacim ölçüsü mikroorganizmalarda beslenme hücrede canlılık olaylarını yönetimi çocuklar yarı göçebe cagdas sanat akımlari al and kaynak ahp albert camus yabancı kitabının özeti yurdumuzda elektrik ve önemi emir beyin kizlari kara yer amfibol grubu önlüklü çevik üretim para cezası elektriğin evlere gelişi takım oyunları hz. omerin hayati tescilsiz kadın erkek ilişkileri radyo tv yayın destek ve hareket sistemleri köşeyi dönmek esik 2. mahmud yenilikleri fırka metre ve santimetre çok partili sistem tarık buğra aç karnına tek düzen hesap planı dostça uranyum makina teknik resim soruları gazi paşa kamışlık yönetiş muhalefet gemi makinaları ayak vermek korelasyon çeşit kenar prizma sac ekmeği fernand leger fizibilite örnegi saman sarısı kızılay yardımları şikeste solma istekli people kortej son vermek denizcilik ağın yıldız ucgen motorlar güzellik neden olmak program network staj alsas loren amanın milletler cemiyeti boşanmak ders kesim raporu panikleme ulaşım araçları değişimi dört kardeştiler kitabın özeti büve kollektif şirketler dericilik körfez krizi atatürkün cumhuriyeti türkiyeye yönelik dış tehditler skorboard tam sayı metis örnek fizibilite raporu hidrolik dinamometre atatürkün sanatla ilgili özdeyişleri depresyon ve diyabet şato gibi garni ilkbahar sebzeleri fırlatılma plasman hesapları


GENEL OLARAK SAVAŞ ÖZELLİKLE DE IRAK İŞGALİ MAĞDURU ÇOCUKLARA YÖNELİK KRİZ MÜDAHALE PROĞRAMI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 125367 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Genel Olarak Savaş Özellikle de Irak İşgali Mağduru Çocuklara Yönelik Kriz Müdahale Proğramı


Günümüzde silahlı çatışma içine giren ülkelerin sayısındaki artışla birlikte, giderek daha fazla çocuk, savaşın olumsuz etkilerine maruz kalmaktadır. Yerinden edilme, şiddet olaylarına tanık olma, doğrudan saldırı hedefi olma gibi durumlar,savaş ülkelerinde büyüyen çocukların karşı karşıya kaldıkları travmatik yaşantılardan bazılarıdır.Bu tür zorlu yaşantıların, çocukların gelişimi, onların topluma yönelik tutumları, başkalarıyla olan ilişkileri ve genel olarak yaşama bakışları üzerinde etkisi olduğu kuşku götürmez bir gerçektir. Bu ödevde, özellikle Irak’takiler olmak üzere savaş travmasının özellikleri ve çocuklar üzerindeki olası zarar verici etkileri. Ayrıca, önceki deneyimler doğrultusunda ve travmatik stres literatüründen yola çıkarak, çocukluk dönemi travma sonrası stres bozukluğuna yönelik tedavi yaklaşımları sunulacaktır. Bu ödevde her ne kadar belli bir grup konu edinilmesi gerekiyorsa da malum savaş şartlarından dolayı sınırları belirlenmiş bir hedef grup seçip sadece onlara yönelik bir program hazırlamak hem zor olacağından hem de fazla yararlı olmayacağından, ben grubu genel olarak okul çağındaki(6-12 yaş arası) çocukları kapsayacak şekilde yapılandırmayı daha uygun buldum.
Çocukluk Dönemi Savaş Travması
Analitik literatürde, geniş oranda kabul gören travma tanımı, yoğun, ani ve çocuğun o anda başa çıkmasını ya da duruma hakim olmasını zorlaştıran dışsal bir olaya (içsel bir uyarana karşıt olarak) vurgu yapmaktadır (A. Freud, 1967; Furman, 1986) DSM-III, travma sonrası stress bozukluğu tanımında, travmatik stress kaynağının normal insan yaşantısının sınırları dışında. ve çoğu insanda stress belirtileri ortaya çıkaracak. düzeyde olması gerektiğini belirtmektedir (Amerikan Psikiyatri Birliği,1987).
Yukarıdaki tanımlarda iki önemli nokta belirmektedir. Ilk olarak, travmatik. olay ile stres verici olay arasında bir ayrıştırma yapılmaktadır. Travmatik olay, yoğunluğu ve doğası gereği, çocuğun önceden beri sahip olduğu incinebilirlik düzeyi ve başetme kaynaklarından bağımsız olarak, bu olaya maruz kalan tüm çocuklarda stres yaratma etkisi taşımaktadır (Terr, 1984). Bu nedenle, çocuğun öneceden sahip olduğu özellikler yerine, çevresel olayın yoğunluğu üzerine vurgu yapılmaktadır. Ikinci olarak, travmatik yaşantılara verilen tepkiler, tüm çocuklar için kaçınılmaz ve evrensel tepkiler olarak görülmektedir. Belirtinin kendini gösterme biçimi ve tepkinin içeriği yaşa bağlı olarak değişiklik gösterse de, travmanın niteliği, bunun çocuk için anlamı (Furman, 1986) ve travma sonrası tepkilerin genel özellikleri benzerdir. Özetle, çocukluk dönemi travması, belirli türden çevresel yaşantılar ve kişinin bunlar karşısındaki tepki örüntülerinin bir sonucu olarak tanımlanmaktadır (Keane,1986).
Çocukların II. Dünya Savaşı ve daha yakın dönem sava...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.