abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders al takke ver külâh pelin 1919 1939 yılları arasında partiler bazında demokratikleşme bellek ahlak kuralları itfaiyeci giysileri inkârcılık mikado 0496 genleşme kat sayısı ab vergi mukaddime osmanlı devletinde 17 yüzyıl ıslahatları ab-türkiye ilişkileri acı ot alet etmek hastane programı araz nitelik hâlsiz defteri kim buldu yarıntı televizyonun eğitimdeki önemi matkap freze frontpage dersleri biyolojik gelişme nasihat fizik aydınlanma sütün kamu nedir geometrik şekilleri kim buldu istihbarat zikzak makinesi akça pakça asitler poligami saydam olmayan cisimler uyuşturucunun zararları yöneticilik ciyaklama açık öğretim fakültesi iktisat ot yiyenler riayet bir cisim neden batar neden yuzer 19 ve 20.yyda osmanlı devleti yasallaşma 5. sınıf besinler karındaş dinimizin sakınmamızı istediği kötü davranışlar eksper yorumlanmak suyun yoğunluğu modern örgüt kuramı nasrettin hocanın hayatı fahriye düzenbaz cybh sıvılarda basınç zübük özeti ericson eğitim sorun asım takım köprülü osmanlıda ordu ritim çeşitleri bağ evi nakden cumhuriyet ile kazanılan hak ve hürriyetler ph 2. sınıf matematik kitabı itiliş girift ücret mukavemet örnek problemleri damatlık öğrenmeyi öğrenmek anlata anlata bitirememek kaçırmak opsiyon gazete okunurluk sıvı ölçülerinin önemi ülkeler coğrafyası sınav akupunktur öss mol soruları profesör kaşıntı dragon grabeton al kan kare kare analitik soru ve cevapları darwinin evrim teorisi kalomel kılıç oyunu pazarlama yönetimi tevfikan atatürk ve tarih bırlesıkler buzlu yollar


ÇOK PARTİLİ HAYAT


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 126328 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Çok partili hayat

Cumhuriyetin ilanından önce yeni Türk Devletinin ilk siyasî partisi Halk Partisi adı altında (daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi adını aldı) 23 Ekim 1923de resmen kurulmuştu. Başkanlığına da Mustafa Kemal Atatürk seçilmişti.1945 yılına kadar siyasî parti kurma denemeleri ne yazık ki başarılı olamadı.

İkinci Dünya Savaşının bitiminden sonra çok partili yaşama geçme eğilimi güç kazandı. Bu dönemin ilk siyasî partisi 18 Temmuz 1945de Millî Kalkınma Partisi oldu. Daha sonra da 7 Ocak 1946da Demokrat Parti kuruldu.

14 Mayıs 1950de yapılan seçim sonucunda, 487 milletvekilliğinin 397sini kazanan Demokrat Parti, 24 yıl kesintisiz iktidarda kalan Cumhuriyet Halk Partisinin yerine iktidara geldi. Demokrat Parti iktidarı, 27 Mayıs 1960da yapılan askerî darbe ile sona erdi
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde birden fazla partinin katıldığı ilk seçim ise, 21 Temmuz 1946 tarihinde yapıldı. Bu seçimle birlikte çok partili hayat kısa sürede benimsendi.1950 yılına kadar ülkede 25 siyasî parti daha kuruldu.

1961 ANAYASASI
27 Mayıs ihtilali ile ülke yönetimine el koyan askerî güç, yeni bir anayasa yapmak için Kurucu Meclis oluşturdu. Bir yıl içinde hazırlanan yeni anayasa, 9 Temmuz 1961de halk oyuna sunuldu. Seçmenlerin yüzde 81inin katıldığı oylamada, yeni anayasa yüzde 61,5 Evet oyu ile kabul edildi.
Böylece Türk tarihinde, ilk kez bir kurucu meclis anayasa hazırlamış ve bu anayasa halkoyu ile kabul edilmişti.
1961 Anayasası uzun ve ayrıntılı bir metindi. Önemli yenilikler getiriyordu. Millet egemenliğinin yetkili organlar eliyle kullanılacağı hükmü ile ılımlı bir kuvvetler ayrılığı prensibi yer aldı.
Yasama ve denetim yetkisi TBMM; yürütme Meclisin içinden çıkmakla birlikte ayrı bir organ olarak Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu; yargı yetkisi ise bağımsız mahkemelerce yerine getirilecekti.
Önemli değişikliklerden biri de, TBMMnin Millet Meclisi ve Cumhuriyet Senatosundan oluşan çift meclisli bir yapıdan kurulması idi. Ayrıca, yasaların Anayasaya aykırı olup olmadığını tespit etmek üzere Anayasa Mahkemesi kurularak, yargısal denetime ağırlık verildi.
Temel hak ve özgürlükler, o güne kadar hiç bir Türk anayasasında görülmemiş biçimde ayrıntılı olarak düzenleniyordu. Temel hak ve özgürlüklerin sınırlanmalarına da sınırlar konuluyordu. Anayasa ayrıca Devlete pek çok sosyal ödevler yüklüyordu.
1961 Anayasası, 1971 yılındaki değişiklikleriyle birlikte 1980de yapılan ikinci bir askerî darbeye kadar yürürlükte kaldı.
1982 ANAYASASI
1961 Anayasasının uzun ve ayrıntılı hükümleriyle kurulan mekanizmalar iyi işleyemedi. Egemenliğin çeşitli organlar arasında bölünmesi nedeniyle, kurumlar arasında uyumlu çalışma ortamı sağlanamıyordu. Siyasî ve sosyal istikrarsızlık, bunalımlara yol açtı. Sonuçta, ülke 12 Eylül 1980de ikinci bir askerî darbeyle karşılaştı. Anayasa askıya alındı, siyasî partiler kapatıldı. Siyaset adamlarının büyük bir bölüm...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.