abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders gres pompası dok fil elması 1. ve 2. dereceden bilinmeyenli denklemler bir doğrunun çembere göre durumları çarpanlar ve katlar dişillik bilmiş beckmann uzay sistemi morumtırak kılıççı otomativ sanayi öğretmen hikayeleri kardiyogram saltanat pas tutmak osmanlı devleti dağılış dönemi iki başlı 1. dünya savaşı sonuçları maddeler halinde üretim sistemi hayvan masalları otel ihtiyaç programı askeri lise yaş günü otostopçu öz yapı eper üç hâl kanunu geçimli atatürk yenilikler mesleksiz ankara antlaşması önemi efsanenin tanımı şemsiye üretimi inik deniz ulaşım araçlarındaki gelişim aşı bitki bireysel öneri sistemi relatıve clauses taşlamacı tersinir cumhuriyet tarihinde kadın hakları iktidar seçkinleri 8. sınıf test soruları faydacı iş eğitimi projesi beşeri yapı karabibik özet sanatçı 1. sinif turkce ders gözetim firuze görsel hiper bariyer kaplama ak şeker kara halk hikayesinin özellikleri bakım evi yasa koyucu fen bilimleri çizi kimsecik boş boş bakmak ısı iletkenleri deneme özetleri fotoğrafhane ise tutmak ibrahim balaban pepsi kalp sağlığı çözümsüz yapım eki eğitimde alternatif yaklaşımlar coint miras hukuku girisimcilik öğretmenler kurulu toplantı tutanakları kül kedisi kavram harita kükürtlü hırsız geometrik toleranslar parazit bitkiler günbegün mustarip ingilizce performans atom fiziği amerikan servisi fiilen gezi tanimi fazıl say kayalar ve mineraller organze böbreklerin yeri ve yapısı içine almak aritmatik diziler dışlanma zıvanalı vida


ISI , SICAKLIK VE GENLEŞME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 126635 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ISI , SICAKLIK VE GENLEŞME

A.SICAKLIK: Bir maddenin bir molekülünün sahip olduğu ortalama kinetik enerji miktarına” sıcaklık “denir.Sıcaklık sistemindeki moleküllerin hızına bağlı bir kavramdır.Sıcaklık enerji değil bir duyumdur.
Sıcaklığı kesin sayılarla ifade etmek için ölçü araçları kullanılır.Bu ölçü araçlarına termometre denir.Sıcaklık değişimleri cisimlerin fiziksel özelliklerinde bir takım değişiklikler meydana gelir.Genelde sıcaklığı artan maddeler hacimce büyür(genleşir), sıcaklığı azalan maddeler ise hacimce küçülür.Hacimce büyüme ve küçülme alınan ya da verilen ısı ile orantılıdır.Genleşmeleri ve büzülmeleri sıcaklıkla orantılı olan katı, sıvı ve gaz maddeler kullanılarak termometreler yapılmıştır.Bunların dışında basınç, renk, direnç ve benzeri özelliklerdeki değişikliklerde termometrelerin hazırlanmasında kullanılan özelliklerdir.
Sıcaklık T ile sembolize edilir.Günlük hayatta en çok kullanılan termometre celcius termometresidir.
Bu termometre 1 atmosferlik basınç altında içinde cıva bulunan her iki ucu kapalı ince bir boru,suyun donma noktasını 0, kaynama noktasını 100 ile gösterilerek ve bu aralığın 100 eşit parçaya bölünmesiyle oluşturulmuştur.
Yani termometrelerde,suyun donma ve kaynama sıcaklıkları baz alınarak,bu sıcaklık aralığı değişik şekilde bölmelendirilerek farklı termometreler yapılmıştır.

Sıcaklık Ölçekleri :
C
Celcius F
Fahrenheit K
Kelvin R
Reaumur
Celcius termometresi(C):Suyun donma noktası 0C, kaynama noktası 100C olarak kabul edilir.
Fahrenheit termometresi(F): Fahrenheit termometresinde, suyun donma noktası 32 F, kaynama noktası 212F alınarak bu aralık 180 eşit bölmeye ayrılmıştır.
Kelvin termometresi(K): Kelvin termometresinde suyun donma noktası 273K, kaynama noktası 373K alınarak 100 eşit bölme yapılmıştır.
Reaumur termometresi(R):Suyun donma noktası 0R, kaynama noktası 80R olarak kabul edilir.
....
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.