abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders dipsiz tekstür çalışmaları 2. mahmut dönemi fanuslu radyoaktif izotoplar döküntülü batan yüzen maddeler dumansız üretimde verimliliği arttıran faktörler atatürkün yaptığı yenilikler ve zamanı anadolu şehir efsaneleri archimedes prensibi insaflı tahrirat türkiyede sporun gelişimi hint kültürü açık hava basıncı ile ilgili sorular elektrik santralleri ve çeşitleri teravi basel ıı şavk duraksız sofiyane tahıl yemi koyu kırmızı marjinal fayda kelam fenomoloji 1947 paris antlaşması federatif sayılar 7. sınıf altın oranı şiirsel işlevi kurbağalar ve sürüngenler hora geçmek geometri cisimlerin tarihi yonetim bicimleri yardımlaşma ile tekerlemeler toprak olusumu cevre kirliliği torun flip flop devresi ahp albert eistein kpss sonuçları ah çekmek girişimcilik iş kurma kimsesiz çepni 1919da atatürkün calısmaları hamisiz özel af lise 2 genel türk tarihi konuları yurt sevgisi gök atlası gül bitkisi hatır hatır milli güvenlik bilgisi öncelikli biyo teknoloji nin uygulama alanları yazının önemi teskin die şipşakçı küçük ağa özeti fahrenhayt mavi sürgün resimde ışık ve gölgenin etkisi balık sinir sistemi boylanma morley how many dolapçı filter pres arşimet dosyalama plastik şekil verme hataları kagıt sanayi tuşe akseptans merkantalizm nüfus piramitleri yumruk koni kalvenizm dekont ascıı kodu hempa ocaklı tiyatronun özellikleri ulus kavramı albumin ruz reformculuk kömür stoklama Senegalli ölü canlar gogol vantilatör hz.muhammedin savaşları


ISI , SICAKLIK VE GENLEŞME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 126635 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ISI , SICAKLIK VE GENLEŞME

A.SICAKLIK: Bir maddenin bir molekülünün sahip olduğu ortalama kinetik enerji miktarına” sıcaklık “denir.Sıcaklık sistemindeki moleküllerin hızına bağlı bir kavramdır.Sıcaklık enerji değil bir duyumdur.
Sıcaklığı kesin sayılarla ifade etmek için ölçü araçları kullanılır.Bu ölçü araçlarına termometre denir.Sıcaklık değişimleri cisimlerin fiziksel özelliklerinde bir takım değişiklikler meydana gelir.Genelde sıcaklığı artan maddeler hacimce büyür(genleşir), sıcaklığı azalan maddeler ise hacimce küçülür.Hacimce büyüme ve küçülme alınan ya da verilen ısı ile orantılıdır.Genleşmeleri ve büzülmeleri sıcaklıkla orantılı olan katı, sıvı ve gaz maddeler kullanılarak termometreler yapılmıştır.Bunların dışında basınç, renk, direnç ve benzeri özelliklerdeki değişikliklerde termometrelerin hazırlanmasında kullanılan özelliklerdir.
Sıcaklık T ile sembolize edilir.Günlük hayatta en çok kullanılan termometre celcius termometresidir.
Bu termometre 1 atmosferlik basınç altında içinde cıva bulunan her iki ucu kapalı ince bir boru,suyun donma noktasını 0, kaynama noktasını 100 ile gösterilerek ve bu aralığın 100 eşit parçaya bölünmesiyle oluşturulmuştur.
Yani termometrelerde,suyun donma ve kaynama sıcaklıkları baz alınarak,bu sıcaklık aralığı değişik şekilde bölmelendirilerek farklı termometreler yapılmıştır.

Sıcaklık Ölçekleri :
C
Celcius F
Fahrenheit K
Kelvin R
Reaumur
Celcius termometresi(C):Suyun donma noktası 0C, kaynama noktası 100C olarak kabul edilir.
Fahrenheit termometresi(F): Fahrenheit termometresinde, suyun donma noktası 32 F, kaynama noktası 212F alınarak bu aralık 180 eşit bölmeye ayrılmıştır.
Kelvin termometresi(K): Kelvin termometresinde suyun donma noktası 273K, kaynama noktası 373K alınarak 100 eşit bölme yapılmıştır.
Reaumur termometresi(R):Suyun donma noktası 0R, kaynama noktası 80R olarak kabul edilir.
....
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.