abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders göstermeye bağlı anlatım demokrasi tehditleri fiil kökü agrega seğmen mamak istanbul kodu zırtlak yer şekilleri scramble şıp şıp ekstrem kayıtlama dedirtme malzeme cinsine göre ısı sıcaklıgı seçimi ideal koca francis crick yağımsı gevşek ağızlı böğürtlen şakıma atatürk ve milli egemenlik hegomanya tavla atmak 5 kişilik edebi topluluk kısaltılmışı fos izin vermek elektrik enerjisi profil döşek kent tulup rest tekdir etmek fizik lise insanlarla iletişim superlatives aşk mı para mı defans nt paul signac selp balat sinarit anlama yorumlama dosya nedir Rumen geciktirme istanbul un posta kodu ilkçağ tarımsal yerleşim dengeli bilişim projesi animasyon sanatı kürtaj uyuşturma monden oyunculuk evlilik sedimantasyon mrp ve mrp 2 kavramları semerkant kitab özeti devlet teşkilatı atom teorisi ile ilgili sorular nazal hafıza ve algılama satış teknikleri tanımı nope emektar chipset hazırbulunuşluk son 10 yılın öss kimya soruları kendini arayan adam yazı tarihi zeynel sesin yayılmadığı ortamlar algıda şekil zemin ilişkisi dogruda açılar anlatış voleybol oyun kurallari dişli çarkların hesaplamaları tarak makinası fırlatılma kartelleşme hamur teknesi crm ve satış mls çok küçük ve çok büyük sayılar müzik çalğılarının tanınması nevi fabl güneydoğu anadolu projesi hepatit e nitrik asit yatak odası resmi ata sözlerin acıklaması türk edebiyatında hikaye niyobyum safra atmak


ATATÜRK DÖNEMİNDE TÜRK DIŞ POLİTİKA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 126736 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATATÜRK DÖNEMİNDE TÜRK DIŞ POLİTİKA

(sadece herhangi bir toplum kesimine değil, halkın tümüne dayandırmak ve benimsetmek istediği inkılapları, Cumhuriyet Halk Partisinin önderliğinde gerçekleştirdi. Fakat devlet kuran inkılapçı bu parti içerisinde bile bir süre sonra muhalif sesler yükselmeye başladı. Gerçekleştirilen inkılapların Türkiyenin sosyal ve siyasal yapısına uymadığını düşünen ve aralarında Rauf Orbay, Kazım Karabekir ve Ali Fuat Cebesoy gibi Ulusal Kurtuluş Savaşını yöneten bir grup komutanın da bulunduğu muhalifler, Cumhuriyet Halk Partisinden istifa ederek Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasını kurdular. Bu ilk muhalefet partisinin başkanlığına Kazım Karabekir getirildi. İnkılaplara ve laikliğe karşı olanlar bu muhafazakar partide yuvalanmaya başladı. Güneydoğu Anadoluda gerici Şeyh Said İsyanının çıkması üzerine, hükümet, 3 Haziran 1925te Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasını kapattı.
Türkiye Cumhuriyet tarihinde en mükemmel ve en ilkeli dış politika Mustafa Kemal Atatürk döneminde
izlenmiştir. Bu konuda çoğu tarihçi hemfikirdir. Atatürk, izlediği dış politikada bağımsızlığı ön plana çıkararak bunu ilke olarak kabul ettiği gibi demeçlerinde bu düşünceyi gündemde tutmuştur: “Ben yaşayabilmek için mutlaka bir milletin evladı olarak kalmalıyım. Millî istiklal bence bir hayat meselesidir.” (Kemal Girgin, Hariciye Tarihimiz, TTK Yayınları, s. 111).

Mustafa Kemal Atatürk dış politika ile ilgili olarak günümüze ışık tutan ilke niteliğinde demeçler vermiştir: “Dış politika bir toplumun iç yapısıyla ilgilidir. Çünkü iç politikaya dayanmayan dış politikalar her zaman yenik düşerler. Bir toplumun iç yapısı ne kadar güçlü ve sağlam olursa dış politikası o oranda güçlü ve dayanıklı olur” (a.g.e.s. 112). Atatürk’e göre dış politikada başarılı olmanın yolu iç politikada istikrarı sağlamaktan geçmektedir. Eğer biz dış politikada pasif bir görüntü çiziyorsak sebebi çok açık bir şekilde ortadadır. Yani Türkiye’de Atatürk’ün belirttiği iç istikrar sağlanamadığı gibi şu anda izlenen dış politika iç politikaya dayanmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk, dış politakada millî çıkarları ön planda tuttuğu gibi mevcut konjonktürü çok iyi değerlendirmiştir. II. Dünya Savaşı’nın ayak seslerinin duyulduğu bir dönemde Türkiye için önemli olan iki meseleyi lehimize çözmeyi başarmıştır. 1936’da Montrö Boğazlar Sözleşmesiyle boğazları kesin olarak Türk hakimiyetine aldığı gibi 1938’e kadar Hatay’ın Türkiye’ye katılması için mücadele etmiş ancak maalesef Hatay’ın anavatana katılışını görememiştir (1939).

Günümüze geldiğimizde izlediğimiz dış politikalar maalesef Türkiye’nin uluslararası arenada prestijini sarsmakla beraber millî bütünlüğümüzü tehlike altına sokmaktadır. Batı dün olduğu gibi bugün de ülke topraklarımıza göz dikmekte ve ülkemizi bölmeye çalışanlara destek vermektedir. Bölücülük faaliyetlerini gerçekleştirenleri ‘özgürlük savaşçıları’ olarak de...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.