abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders uyaran poliüretan ehliyet soru testleri hz.isanın hayatı gelinlik çağı yerçekimi kuvveti röprödiksiyon olumlu duyguları ifade etme semih kazık gibi kablumbağa onamak gece ve gündüzün meydana gelmesi 1. dereceden 3 bilinmeyenli denklemler fıtriye kurumsal iş yönetimi şev kuantum öğrenme devimsel gelişim araçları ısırıcı çöl in nur eXcel de hesap yapma vites kutusu manyetik ayırma işi düşmek sami bey kitle iletişimi mostra damasko niyazi birinci hayalperest mesleki doyum envanteri thomas edıson deizm yönetsel pazarlama activity based costing pinel rivayet tırak inatçılık gemilerin gelişimi akım yoğunluğu flüor seramik resimleri neymiş maden yatakları ingilizce müfredatı 29 ekim ile ilgili afiş dinlenmek özendirmek membran sıgmund freud selanik özellikleri kuru sebze camın yapımı sakar meke mitil sanatın tarihi acı çiğdem atatürkün fikir hayatı ile ilgili anıları dizel jeneratörler ektoderm il il türkiye ege türküleri üzme yarımada hınzırlık belediye kanunu-1930 spesiyalite karacaoğlanın hayatı fiziksel olaylar hacim ve alan çizgi ölçek yatak odası bilgisayar bölümü staj defteri ndp milli menfaatler abd çelik sanayi ilişkisi alfabetik kalender motor parçaları tanımları moka kimyasal yağlar sunu özdeşlikler akıllı gravür benzeşen sude temel cümle florya dimi temrin antitoksin ispenç ikame etmek romen diyojen gönüllü çevreci kuruluş denge şartları radyoaktiflik soruları


İŞ ETÜDÜ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 126819 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti


1. 1. İş Etüdünün Tanımı

İş etüdü, gelişme olanağı yaratabilmek amacıyla, belirli bir olayı ya da etkinliği ekonomiklik ve etkenlik yönünden etkileyen tüm kaynakları ve etmenleri dizgesel olarak araştırmaya yönelik ve insan çalışmasını geniş kapsamda inceleyen bir teknik olup özellikle metot etüdü ve iş ölçümü teknikleri için kullanılan genel bir terimdir (2).

2. 2. İş Etüdünün Hedefleri ve Amaçları

Tanımından da anlaşılacağı üzere, iş etüdünün hedeflerinden birisi işi iyileştirerek işletmenin daha ekonomik çalışmasını sağlamak, diğeri de daha insancıl bir çalışma ortamı oluşturmaktır. Işletmenin daha ekonomik çalışması da ancak verimlilik, ekonomiklik ve karlılığın artmasıyla mümkün olur. O halde iş etüdünün hedefleri; verimliliği, ekonomikliği, karlılığı artırma ve daha insancıl bir çalışma ortamı sağlama olarak sayılabilir. Bu hedeflerden ilk üçü teknik, dördüncüsü de sosyal hedefler olarak adlandırılabilir (1).
İş sistemlerinin araştırılması ve düzenlenmesi ile ilgili metot ve tecrübelerin, çalışan kişinin verim gücü ve ihtiyaçları da dikkate alınarak, işin iyileştirilmesi ve işletmenin daha ekonomik çalışmasını sağlamak amacıyla, uygulanmasıdır (3). Bir iş görevinin yerine getirilmesi amacıyla iş sistemleri içinde insan ve araç ortak bir etki yapmak durumundadır. Örneğin hammadde elde edilmesi, bazı maddelerin üretilmesi ve değiştirilmesi, hizmetlerin yerine getirilmesi gibi hususlar bunları oluşturmaktadır (4).

3. 3. İş Etüdünün Önemi

İş etüdünün önemi, iş etüdünün dizgesel yöntemlerini uygulayacak herhangi bir yönetici için, eskiden dizgesel yöntemlerle çalışmayan ama üstün nitelikleri olan yöneticilerin sağlayabildikleri sonuçlardan çok daha iyi sonuçlara ulaşabilmeleri her zaman için olanaklıdır (2). İş etüdünün önemi, ayrıca bir işletmenin ancak tek tek her çalışma yerindeki iş akışlarının akılcı biçimde düzenlenmiş olmaları durumunda ekonomik çalışabileceği kanısı bulunmaktadır (1).
İş etüdünün yapılması işletmede başarı sağlar, çünkü hem sorunların incelenmesinde ve hem de çözümlerin ortaya çıkarılmasında dizgeseldir. Etkinliğin yapıldığı alanda ya da iş yerinde yapılacak sürekli bir etüt gerçeklerin öğrenilmesini sağlar. İş etüdü, işi sürekli yapan birinin sorumluluğunda olmalıdır. Bu kişinin yönetime ilişkin hiçbir görevi olmamalıdır. Bu demektir ki; iş etüdü, yönetime ve denetime yapılacak bir hizmettir.

4. 4. İş Etüdünün Teknik Özellikleri

İş etüdünün teknik özelliklerini şöyle sıralayabiliriz (5):
1- 1- İş etüdü, mevcut kaynaklardan faydalanarak işi yeniden düzenler ve bu yolla verimliliği artırır. Dolayısıyla çok az ya da hiç yatırım gerektirmez.
2- 2- İş etüdü sistematiktir. Etüt edilen işlemi etkileyen faktörlerden hiç birinin göz ardı edilmemesini ve işlemle ilgili tüm olayların göz önünde tutulmasını sağlar.
3- 3- Etken bir üretim planlama ve kontrolü için temel sayılan zaman...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.