abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tıkanma okunaklı kimyasal reaksiyonların önemi ulvi cemal erkin sikkeler fahrenayt business plan yüksek teknoloji seramikleri kaplıca çamuru arife günü excel çalışma sayfası istiğfar basınç birimleri nelerdir vaktinde kapanık oyun havası 1.dünya savaşı genel sonuçları saatler ingilizce anlat genel coğrafya varit dilmek pisin deri analizleri lök futbol diziliş ve sistemler dilsever kesirlerde toplama işlemi fast food pazarlamada marka yenimahalle liseleri ibadet beşinci kol özleşme fiziksel ve kimyasal 150 stok hesapları işe alım testleri sebebiyle anı yazısı özellikleri stratigrafi el tası yarı doğrudan demokrasi müşteri karlılığı staj raporu makine mühendisliği taziyet çinko klorür ileri geçmek fırkata kripto otomobil gazlarda genleşme yay sarkacı amoni dinamik formülleri il posta kodu creating own business ohm kanunu ve kirchhoff kanunları saglık personeli homejen afat cebirin önemi pul pul doğu karadenizde çıkan madenler erzincan deprem afsunlu ceriham afacanlar çetesi kitap incelemesi albert camus yabancı kitabının özeti bilgisayarın yararları ve zararları kimyasal bağlarla ilgili sorular likidasyon akraba evligi şirpençe toplam ve çarpım sembolleri haberleşme resimleri toprak koruma katı cisimlerin hacimleri hititliler sulp kösem sultan izmir tarihi eserleri ağaçlandırma mola taşı 23 nisan ile ilgili şiirler ruh bilgini manav cinsel sağlık jet a lojik köprü şarkıcılık 1. mertebeden diferansiyel denklemler bilinmeyen şaheser ilkçağ hesaplama aletleri payda cumhuriyetten öncesi eğitim ve öğretim 2.sınıf matematik soruları çöktürme jeotermal enerji


IŞIĞIN ANSIMASI VE YANSIMA KANUNLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 12723 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

7.1 Kullanılan Malzeme: Dürbün Okul düzeyi:11. sınıflar İlgili Bölüm: Işık (Bölüm1) Işığın yansıması ve Yansıma kanunları. Konu: - Merceklerde görüntü oluşumu. Süre: 3 saat. Araç-Gereç: İnce ve kalın kenarlı mercekler, ışık kaynağı, perde ve bir dürbün. Hedef: Merceklerin kullanım alanlarını ve bir dürbünün yapısını kavraya bilmek. Uzay teleskopunun mercekler yardımı ile yapıldığını, ince kenarlı merceklerin dürbünde-ki görevini, dürbünde görüntü oluşumu ve görüntü özelliklerini kavratmak. Dürbünlerde merceklerin kullanılabilirliği. Uygulama: Laboratuarda ince ve kalın kenarlı mercekler ile görüntü oluşumu ve dürbündeki yeri incelenebilir. Kısa mesafelerde kullanılabilen bir dürbünü ile okul bahçesinde etrafa bakarak görüntüler hakkında öğrenciler ile tartışma yapılabiliriz. Tanımlar: 7.1.1 Işık: Güneş, yıldızlar ve lambalar ışık yayarlar. Çevremizde gördüğümüz ağaçlar, masa ve sıra gibi diğer cisimler ışıksızdır. Bunlar ışıklı cisimlerden aldıkları ışıkları yansıtarak görünürler. Çevre şartları değiştirilerek ışıklı cisimler ışıksız, ışıksız cisimler de ışık verir hale getirilebilirler. Mesela ışık veren bir elektrik ampulünün akımı kesilince ışık vermesi sona erer, ışıksız olan bir metal belli bir sıcaklık durumuna kadar ısıtılırsa akkor hale gelerek ışık vermeye başlar. Mum alevi de akkor bir ışık kaynağıdır. Öyleyse ışık , bu kaynakların verdiği bir enerji şeklidir diyebiliriz. (BAHRİ, Ö., vd., 1993) Bir cismin görünebilmesi için o cismin ışık kaynağı olması gerekmektedir. Üzerine ışık düşen her madde bir ışık kaynağıdır ilkesini hatırlatıyor. Işık doğrusal yolla yayılır ve saniyedeki hızı 300 bin kilometredir. Huyghens Kanunu: Verilen bir dalga cephesindeki tüm noktalar, dalgacıklar olarak adlandırılan küresel, ikincil dalgaları oluşturan birer noktasal kaynak olarak görev yaparlar. Bu noktalar, söz konusu ortamdaki dalgaların karakteristiği olan hızlarda dışa doğru yayılırlar. Belirli bir süre sonunda, dalga cephesinin yeni konumu dalgacıkların yüzey teğeti olur. (SERWAY, 1996) 7.1.2 İnce ve kalın kenarlı mercek: Her iki yüzü küresel veya bir yüzü küresel diğer yüzü düzlem olan saydam cisimlere denir. Mercekler genel olarak kamera, teleskop, mikroskop gibi optik aletlerde kırılma yolu ile görüntü oluşturmak için kullanılırlar. (SERWAY, 1996) İnce kenarlı mercek: Üzerine düşen paralel ışık demetini bir noktada toplayan merceklere yakınsak mercek denir. Kenarları ince ortası kalın merceklerdir. Bazı mercekler de bir yüzeyi düz diğer yüzeyi tümsek şeklindedir. İnce kenarlı mercekler, iki adet saydam kürenin şekil 7.1(a)’daki gibi kesişme bölgelerinden elde edilir. Böylece kenarları ince ortası kalın bir mercek elde edilmiş olur. Kalın kenarlı mercek: Kalın kenarlı mercek Şekil 7.1(b)’deki gibi aralarında belli bir mesafe olan iki kürenin araları saydam bir madde ile doldurulması ile elde edilir. Kürelerin yarı... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.