abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders feryat tavşan anahtarı işe karışmak cumhuriyetin önemi endişe tünel şirket oluşturma ebu cehil kuzeybatı 16f84 yutmak çiçekli bitkilerde üreme büyüme ve gelişme bir hoş oynaş yıl sonu zümreleri ingilizce kitaplar cizgi grafigi deli computer disadvantage memelilerin beslenme şekilleri 1453 tarihi olay resimler dondurma çelik kesme yumuşaklık bakterilerin neden olduğu hastalıklar türk traktör staj döküm tanımı 2001 yılı öss sorular bilgisayar staj örneği maliki mezhebi eylemde çatı şehzade mustafanın ölümü hesap günü şefkat milli mücadele döneminde iletişim küçük sait paşa nufus hizmetleri selimiye cephe hacivat ile karagöz ün hayatı 4. sınıf ilkögretim haftası şiirleri üzüm asması mucize to put someone up seksiyoner düzelmek kendir yer yağı altısigma gecikmesiz koroner gambot Amerikalı etkin tüketici yanıtı 90ların makber siiri kurp hesabı açıklanan zehirlenme hidrosefal aufbau kaplan portekiz mondros ateşkes ant.maddeleri darbuka sıkıntısı olmak karcığar yünlü levhacı toplantı türleri asma bahçe nietzche elektro zil deniz suyu arıtımı satış sonrası hizmet çevre yönetimi etkili iletişim inhibitör gün bugün eğitim örgütleri bağlantı elemanları mesut etmek hentbol oyun alanı lignin diyot bağlantıları döşemesiz tesanüt amonyum sülfat çöktürülmesi bilgin 2005 lgs sonuçları konuşu isci sagligi ali kaplan before real sayılar oyuk otto dizel leziz iki fazlı


IŞIĞIN ANSIMASI VE YANSIMA KANUNLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 12723 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

7.1 Kullanılan Malzeme: Dürbün Okul düzeyi:11. sınıflar İlgili Bölüm: Işık (Bölüm1) Işığın yansıması ve Yansıma kanunları. Konu: - Merceklerde görüntü oluşumu. Süre: 3 saat. Araç-Gereç: İnce ve kalın kenarlı mercekler, ışık kaynağı, perde ve bir dürbün. Hedef: Merceklerin kullanım alanlarını ve bir dürbünün yapısını kavraya bilmek. Uzay teleskopunun mercekler yardımı ile yapıldığını, ince kenarlı merceklerin dürbünde-ki görevini, dürbünde görüntü oluşumu ve görüntü özelliklerini kavratmak. Dürbünlerde merceklerin kullanılabilirliği. Uygulama: Laboratuarda ince ve kalın kenarlı mercekler ile görüntü oluşumu ve dürbündeki yeri incelenebilir. Kısa mesafelerde kullanılabilen bir dürbünü ile okul bahçesinde etrafa bakarak görüntüler hakkında öğrenciler ile tartışma yapılabiliriz. Tanımlar: 7.1.1 Işık: Güneş, yıldızlar ve lambalar ışık yayarlar. Çevremizde gördüğümüz ağaçlar, masa ve sıra gibi diğer cisimler ışıksızdır. Bunlar ışıklı cisimlerden aldıkları ışıkları yansıtarak görünürler. Çevre şartları değiştirilerek ışıklı cisimler ışıksız, ışıksız cisimler de ışık verir hale getirilebilirler. Mesela ışık veren bir elektrik ampulünün akımı kesilince ışık vermesi sona erer, ışıksız olan bir metal belli bir sıcaklık durumuna kadar ısıtılırsa akkor hale gelerek ışık vermeye başlar. Mum alevi de akkor bir ışık kaynağıdır. Öyleyse ışık , bu kaynakların verdiği bir enerji şeklidir diyebiliriz. (BAHRİ, Ö., vd., 1993) Bir cismin görünebilmesi için o cismin ışık kaynağı olması gerekmektedir. Üzerine ışık düşen her madde bir ışık kaynağıdır ilkesini hatırlatıyor. Işık doğrusal yolla yayılır ve saniyedeki hızı 300 bin kilometredir. Huyghens Kanunu: Verilen bir dalga cephesindeki tüm noktalar, dalgacıklar olarak adlandırılan küresel, ikincil dalgaları oluşturan birer noktasal kaynak olarak görev yaparlar. Bu noktalar, söz konusu ortamdaki dalgaların karakteristiği olan hızlarda dışa doğru yayılırlar. Belirli bir süre sonunda, dalga cephesinin yeni konumu dalgacıkların yüzey teğeti olur. (SERWAY, 1996) 7.1.2 İnce ve kalın kenarlı mercek: Her iki yüzü küresel veya bir yüzü küresel diğer yüzü düzlem olan saydam cisimlere denir. Mercekler genel olarak kamera, teleskop, mikroskop gibi optik aletlerde kırılma yolu ile görüntü oluşturmak için kullanılırlar. (SERWAY, 1996) İnce kenarlı mercek: Üzerine düşen paralel ışık demetini bir noktada toplayan merceklere yakınsak mercek denir. Kenarları ince ortası kalın merceklerdir. Bazı mercekler de bir yüzeyi düz diğer yüzeyi tümsek şeklindedir. İnce kenarlı mercekler, iki adet saydam kürenin şekil 7.1(a)’daki gibi kesişme bölgelerinden elde edilir. Böylece kenarları ince ortası kalın bir mercek elde edilmiş olur. Kalın kenarlı mercek: Kalın kenarlı mercek Şekil 7.1(b)’deki gibi aralarında belli bir mesafe olan iki kürenin araları saydam bir madde ile doldurulması ile elde edilir. Kürelerin yarı... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.