abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
KİŞİ, KİŞİ TÜRLERİ VE GERÇEK KİŞİLERİN EHLİYETİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 127462 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ÜNİTE 8


KİŞİ, KİŞİ TÜRLERİ VE
GERÇEK KİŞİLERİN EHLİYETİ


Muhtemel Soru Dağılımları
Ara sınav : 3-4
Final/Bütünleme : 1-2


KİŞİ VE KİŞİŞİLİK KAVRAMLARI
Kişi: Haklara ve borçlara sahip olabilen varlıklardır.
Kişilik : Dar anlamda kişilik hak ehliyetini ifade eder. Kişi terimiyle aynı anlama gelir. Geniş anlamda kişilik ise sadece hak ehliyetini değil bundan başka fiil ehliyetini, kişisel durumları ve kişilik haklarını eleştirir.
KİŞİ TÜRLERİ
Gerçek Kişiler : Sadece insanlardan ibarettir.
Tüzel Kişiler : Başlı başına bir varlığı olmak üzere örgütlenmiş kişi toplulukları
Ve belli bir amaca özgülenmiş olan bağımsız mal topluluklarıdır.
GERÇEK KİŞİLİĞİN BAŞLANGICI
Kişilik, çocuğun sağ olarak tamamıyla doğduğu anda başlar. Çocuğun sağ olarak anasının vücudundan ayrılmış olması, onun kişilik kazanması için yeterlidir.
Gerçek kişiliğin başlangıcı doğum anı olmakla beraber, medeni kanunumuzun hak ehliyetini, sağ doğmak koşuluyla ana rahmine düştüğü andan itibarenbaşladığını belirtmiştir.Ana rahmine düşmüş olan ve doğumu beklenilen çocuğa cenin denir. Eğer mirasın açıldığı dahilde mirasçı olabilecek bir cenin varsa paylaşma cenininin doğumuna kadar ertelenir.
GERÇEK KİŞİLİĞİN SONA ERMESİ
Ölüm veya gaiplik ile sona erer.
Ölüm: Ölüm, gerçek kişiliği sona erdiren hukuki olaydır.Ölüm ile gerçek kişilik sona erişince ölenin kişilik hakları ve kişiye bağlı hakları da ortadan kalkar.fakat mal varlığı hakları mirasçılarına geçer.Ölen kişinin cesedi bir eşya niteliğine dönüşmez
Ölüm olayı kişisel durum sicilindeki (nüfus kütüğündeki) kayıtlarla veya yasal karinelerle ispat edilebilir. Medeni kanunumuz bu konuda iki karine kabul etmiştir.
1-) Ölüm Karinesi : Bir kimsenin ölümüne kesin gözle bakılacak bir durumda kaybolması halinde, ölmüş sayılması ve o yerin en büyük mülki amirinin emriyle kütüğüne ölüm kaydının düşülmesidir. Örnek, havada infilak edip
parçalanarak denize düşen bir uçakta yolculuk etmekte olan ve cesedi de bulunamayan bir kimsenin ölmüş olduğunu ispat etmek, imkansız denecek
kadar güçtür. Kanun bu halde ölüm karinesiyle ilgilileri ispat yükünden kurtarmaktadır.
2-) Birlikte Ölüm Karinesi : Birden fazla kişiden hangisinin önce veya sonra öldüğünün ispat edilmemesi durumunda hepsinin aynı anda ölmüş sayılmasıdır. Bu karine özellikle birbirine mirasçı olabilecek kimseler bakımından önem arzeder. Örneğin, bir baba ile oğul aynı anda ölmüşlerse birbirlerinin mirasçısı olamazlar.
Gerek ölüm karinesi gerekse birlikte ölüm karinesi adi karinelerdir. Bunların aksi her türlü delil ile ispat edilebilir.
Gaiplik : Ölüm tehlikesi içinde kaybolan veya kendisinden uzun zamandan beri haber alınamayan bir kimsenin ölümü hakkında kuvvetli olasılık varsa, hakları bu ölüme bağlı olanların başvurusu üzerine mahkeme bu kişinin gaipliğine
Karar verebilir. Bir kimsenin gaipliğine iki halde karar verilebilir. Bunla...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.