abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders besin zinciri piramiti pliyosen kınamak el yazması daireli akdeniz sanayisi zikzak abd ile türkiye arasındaki giriş ve çıkışlar okul cadde park temizlik ve bakım ak gıda orta doğu ülkeleri kıh doğal kaynaklarımız aof sınav yeri 6.sinif ideal yumuşakça kalpaklılar bitkilerin çimlenmesi karık sağcılık ingilizce günlük konuşma dil yalıtılmak anonim biyoloji yıllık plan şarkikaraağaç higrometre havayı kirleten gazlar birleşik orantı kronik glomerülonefrit 100 turk motıfı yol yol tütün yolu kirlilik göl bilimi bilimle ilgili özdeyişler pamukçuk eğirmen açıkoturum sporla ilgili şiirler beşeri sosyal hareketlilik türkçe özlü sözler iş nedir paralel kenarın iç açıları deniz kirliliğinin sonuçları şerî öss 2005 pazarlama planı gariban allahın varlığı Şor akarsu ekosistemleri stored procedure Felemenkli fiyasko ruşen eşref ünaydın hayatı tarikatlar yaşı benzemesin müzikte hız çarpış 657. madde karbon cahiliyet gereksiz müsavat indirim regrasyon düzlemde vektörler iş tanımı fransa ayıraç eski uygarlıkların kullandığı sayıları sistemleri kubaşık öğrenme ortak yaşam alanlarımız sıfırlamak ekarte 3 ncü büyük tartışma ağzını açmak kimyasal lifler 100 yıl önceki iletişim araçları analitik atatürkün yaptığı yenilikler iletişim sağlık haftası oda boyası tez elden cinsellik bir hilal uğruna çanakkale 3 boyutlu resim nedir ileti metre kup nasil hesaplanir ihbar etmek antrenman bilgisi fransizca yavaşlatılmış hareket depremin oluşu telgraf nasıl yazılır sıvı ölçülerinin önemi çürük boya


HZ. EBU BEKİR SIDDIK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 127465 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HZ. EBU BEKİR SIDDIK
Yazar : M. Sami Ramazanoğlu
Yayınevi : Erkam Yayınları
Baskı :
ISBN :
Bilim Grubu : Biyografi
Türü : Telif
Hitap Ettiği Okuyucu Kitlesi: Genel
Genel Değerlendirme:
Hz. Ebu Bekir efendimizin hayatı, şahsiyeti, halifeliği, hizmetleri ve sözleri anlatılmaktadır.
Hz. Ebubekirin nesebi:
Hz. Ebubekirin adı Abdullah, künyesi Ebu Bekirdir. Babasının adı Osman künyesi Ebu Kuhafedir. Anasının adı Selma Ümmül Hayrdır. Babası ve Anası tarafından nesebi efendimizle Mürrede birleşir. Babası Ebu Kuhafe Mekke’nin fethinden sonra Hz. Ebubekirin delaletiyle Müslüman olmuştur ve 92 yaşında Hz. Abdullah’tan sonra vefat etmiştir.
Hz. Ebubekir Kureyştendir. Teymidir. Cahiliye dönemindeki ismi Abdülkabe idi. Müslüman olunca peygamberimiz ona Abdullah ismini vermiştir. Efendimizi ilk kabullenenlerden olduğu gibi miracı nebeviyeyide tereddüt etmeden tasdikinden dolayı sıddık namına hak kazanmıştır
Efendimiz onun hakkında şöyle buyurmuştur. Kimi islama davet etti isem ilk lahzada hep tereddüt etmişlerdir. Yalnız Ebu Bekir müstesnadır o hemen tasdik etmiştir
Müslümanlığı Kabulü
Hz. Ebubekir zaten islamdan öncede nezih bir hayat yaşıyordu. İyilik yapmayı sever faziletten ayrılmaz. Cahiliyet devrinin kötülüklerinden uzak kalmış cahiliye devrinde bile içki içmemiştir. Kendisine cahiliye devrinde içki içmedin mi diye sorulduğunda haşa ben namusumu korur, insanlık şerefini tanır bir adamım. İçki içen bunları zayi eder buyurmuştur. Efendimizde bu sözü duyunca Ebubekir’in söylediği doğrudur demiştir. Bahrul hakayık tefsirinde Rebia bin Kab’dan nakille Hz. Ebubekir’in Müslüman oluşu şöyle anlatılır. Hz. Ebubekir ticaret için gittiği Şamda bir rüya görür. Rüyasını Rahip Buhayraya anlatır. Buhayra ona:
-Sen nereden geldin diye sorar. Ebubekir Mekke’den der.
-Mekke’nin hangi kabilesindensin?
-Kureyş kabilesinden.
-Eğer rüya doğru ise senin kabilenden bir nebi gelecek ve sen o nebinin hayatında veziri olacaksın dedi. Hz. Ebubekir bu rüyanın tabirini efendimiz nebi olarak gönderilinceye kadar içinde gizledi Efendimize peygamberlik gelince efendimizin yanına vardı ve delilin nedir diye sordu. Efendimizde bu soruya karşılık Şamda gördüğün rüyadır buyurdu. Bunun üzerine Ebubekir efendimizin boynuna sarılıp İslamiyeti kabul etti.
Hz. Ebubekirin Davetiyle Müslüman Olanlar:
Hz. Ebubekir kureyş arasında sayılır sevilir birisiydi. Dostlarına İslamı anlatmış onlarda onun himmetiyle Müslüman olmuşlardır.
Hz. Ebubekir Müslüman olduktan sonra efendimizin yanından hiç ayrılmamış, seferde ve hazarda onun sohbetinde bulunmuş ve onun daima mahreme-i esrarı olmuştur. Ayrıca bütün malını İslam yolunda harcamıştır. Efendimiz bu durumu şöyle anlatır.
-Cenabı hak beni size gönderdi, bana yalan söylüyorsunuz dediniz ; yalnız Ebubekir bana doğru söylüyorsun dedi, bana canıyla ve malıyla yardım etti.
Rasulüllah (sav) her gü...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.