abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
İLETİŞİMDE DİNLEME BECERİLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 127509 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İLETİŞİMDE DİNLEME BECERİLERİ


İletişim iki kişiyi ilişki içine sokan psikososyal bir süreçtir. Bir insanın ilişkilerinin niteliği o insanın yaşamının kalitesini belirler. İlişki sorunları gerçekte iletişim sorunlarıdır. Yani düşünce alış verişi esnasında ortaya çıkan sorunlardır. Ve yaşamın değişik yönlerinde kendini gösterir. Yaşamında anne babanızda aranızda bu tür sorunlar yer alabilir. Fikirlerinizi dinlemiyor, düşüncelerinizi hiçe sayıyor olabilirler. Ne zaman konuşmaya kalksanız kendinizi tartışma ortamı içinde buluyor olabilirsiniz. Bu sorunlar eş ve dostlarınızla da olabilir.

Bazı kişiler çok konuştukları karşısındaki konuşma fırsatı vermediği için iletişimi bozarken bazıları karşısındakini hiç dinlemediğinden bazıları da en son söylenecek sözü en başta söylediğinden iletişimi bozar. İletişim sorunlarını çözmeden doyumlu bir yaşam sürdürmek olanaksızdır.

Sağlıklı bir kişiliğin geliştirilmesinin yanı sıra iletişim becerilerinin de kazanılması gerekir. Peki iletişim için teknik bilgi ve becerilerin kazanılması yeterli midir? Muhakkak bu gereklidir ama kendi başına bu yeterli değildir. Bilgi ve becerinin arkasında gönül zenginliği sevgi, anlayış, hoş görü, içtenlik gibi meziyetlerin olması da gereklidir. Bunlardan birisi olamazsa iletişim sağlıklı olmaz.

Şunu unutmamak gerekir ki eğer bir kişi sürekli eleştirilmişse, kınama ve ayıplamayı öğrenir. Kin ortamında büyümüşse kavga etmeyi öğrenir. Alay edilip aşağılanmışsa sıkılıp utanmayı öğrenir. Bir kişi hoş görü ile eğitilmişse sabırlı olmayı öğrenir. Desteklenmiş ise kendini güvenmeyi öğrenir.

Başarılı bir iletişim için gerekli olan şey anlamaya bilmek için dinleye bilmektir. Bazen karşınızda ki kişi dış görünüşüyle sizi dinliyor gibidir. Fakat iç dünyasında başka şeylerle meşguldür. Bazı kişilerde duygusal yönden saplantılıdır. Bu kişiler sürekli olarak belli duyguları taşımak ister. Mesela her söylenenden bir espiri çıkarmaya, gülünecek bir şeyler çıkarmak gibi.

Bir başka dinleyici türü de savunucu dinleyici türüdür. Ne duyarsa duysun söylenen her şeyi kendini yöneltilmiş bir saldırı olarak düşünür ve hemen savunmaya geçer. Örneğin siz Ahmetin ne kanar cömert ve anlayışlı olduğunu anlatırsınız o ise kendisinin çok cimri olduğunu anlayışsız biri olduğunu ifade etmeye çalıştığınızı düşünür ve size küse bilir. Bu tür dinleme çeşitleri iletişimi olumsuz etkiler.

Dinlemeye etki eden bir husus merkezi sinir sistemimizle ilgilidir. Normal bir insan dakikada 600 kelimelik bir konuşma hızını rahatlıkla kavraya bilecek bir sinir sistemine sahiptir. Azami konuşma hızı ise dakikada 100-140 kelimedir. Bu yüzden her dakika 400-500 kelimelik bir zaman süresince zihin boş kalıyor. Yarım saatlik bir konuşmada ise 12 bin ile 15 bin kelimelik bir zaman süresince zihin boş kalıyor. Zihin oluşan bu boşluğu kendi iç dünyasında ki ilgi ve ihtiyaçlarına yönelerek doldurur.
...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.